Kultura Styl życia

James R. Doty: Mózg i serce – magiczny duet

Mózg i serce magiczny duet

James R. Doty w książce Mózg i serce – magiczny duet dzieli się swoim życiowym doświadczeniem związanym z praktycznym wykorzystaniem neuroplastyczności mózgu. To jedna z tych inspirujących pozycji literackich, która niesie ze sobą optymistyczne przesłanie. Każdy  z nas może zaprogramować się na pozytywne emocje i czerpanie ich każdego dnia.

 

Jak powstała książka Mózg i serce – magiczny duet?

James R. Doty jest współzałożycielem Centrum Badań nad Współczuciem i Altruizmem. Do napisania książki Mózg i serce – magiczny duet, mężczyznę zainspirowali ludzie, którzy mieli okazję zapoznać się z jego pracami.

Czy osoby wychowane w rodzinie dysfunkcyjnej są skazane na porażkę?

James R. Doty przyszedł na świat w ubogiej rodzinie dysfunkcyjnej. Jego matka zmagała się z przewlekłą depresją i miała myśli samobójcze, z kolei ojciec borykał się z chorobą alkoholową. Dom rodzinny James R. Doty`ego był zatem daleki od ideału.  Chłopiec bał się każdego kolejnego dnia, ponieważ nie wiedział, co przyniesie jutro. James R. Doty spodziewał się samych złych zdarzeń – kolejnych awantur wszczętych przez ojca, przemocy i kolejnej próby samobójczej swojej matki.

Życie Jamesa R. Doty`ego zmieniło się o 180 stopni, gdy jako nastolatek odwiedził lokalny sklep magiczny. Spotkał w nim bowiem Ruth, która obiecała mu, że jeśli będzie ją codziennie odwiedzał, uchyli mu rąbka tajemnic, które mają w sobie coś z magii.  Kobieta nauczyła Jamesa R. Doty`ego technik relaksacji  oraz pokazała, co należy zrobić, aby oswoić umysł i otworzyć serce. Lekcje Ruth okazały się niezwykle wartościowe. Przyszły neurochirurg nauczył się podczas nich wizualizacji oraz tego, iż nigdy nie należy się poddawać, przyjmując, że coś jest niemożliwe do wykonania.

Gdyby Ruth nie zmieniła sposobu myślenia Jamesa R. Doty`ego  i nie nauczyła go lepiej wsłuchiwać się w głos intuicji,  nastolatek pewnie skończyłby tak samo jak większość jego rówieśników wychowywanych w patologicznych rodzinach.  Dzięki przekazanej przez nią umiejętnościom James R. Doty zapisał się na studia i ukończył szkołę medyczną. Dziś mężczyzna osiąga sukcesy w dziedzinie neurochirurgii.

James R. Doty – badania nad zjawiskiem neuroplastyczności

Z czasem James R. Doty odkrył, że umiejętności, jakie zdobył pod czujnym okiem Ruth, w praktyce sprowadzają się do powstania nowych połączeń neuronowych w mózgu.  Dziś zjawisko neuroplastyczności jest znacznie lepiej poznane.  Wiemy, że dzięki odpowiedniemu treningowi mózgu możemy przyczynić się do powstania nowych obwodów neuronowych. Ponadto można tak wytrenować nerw błędny, aby  dany dźwięk wywoływał określony stan emocjonalny, regulował tętno i ciśnienie krwi.

 

Jak zaprogramować się na sukces?

James R. Doty jako neurochirurg w książce Mózg i serce – magiczny duet dzieli się ze swoimi czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Lekarz w przystępny sposób wyjaśnia, jak ćwiczenia z Ruth przyczyniły się do remappingu jego mózgu w taki sposób, iż został on zaprojektowany na sukcesKsiążka Mózg i serce – magiczny duet obok najnowszych doniesień z badań nad neuroplastycznością niesie ze sobą niezwykle pozytywne przesłanie. Traumatyczne wydarzenia z przeszłości i wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie nie muszą odbijać się negatywnie na naszym życiu. Wystarczy, że skorzystamy z neuroplastyczności i w ten sposób zmienimy swoje nastawienie do życia.

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

Natasha

5 lat temu

Ciekawy, choć trudny temat. Myślę jednak, że został tak przedstawiony, że laicy niebędący lekarzami doskonale go zrozumieją:)

Elena Risteska

5 lat temu

Nie znam się na tematach takich jak neuroplastyczność, dla mnie to czarna magia. Może ta książka poszerzyłaby moje horyzonty myślowe;)

esme

5 lat temu

To niesamowite, jakie rezultaty można osiągnąć dzięki neuroplastyczności mózgu:) Trzeba tylko wiedzieć, jak z tego odkrycia korzystać.

Goplana

5 lat temu

Oj, chętnie wykorzystałabym neuroplastyczność, żeby nastroić się pozytywnie na zdanie egzaminu na prawo jazdy. Przede mną 9. podejście…

filodendron

5 lat temu

Bardzo ciekawa książka. Ta neuroplastycznosć mózgu, który można zaprogramować jest bardzo interesująca, może pomóc czlowiekowi w wielu sytuacjach. Jak pokazauje książka sa na to dowody. Chciałabym sie zaprogramować na te sprawy , których nie mogę dokonać .

dulcynea

5 lat temu

To z pewnością bardzo interesująca pozycja książkowa.
Zgodne połączenie pracy mózgu i serca to świetny duet dla osiągnięcia pełni życia 🙂
A neuroplastyczność, by zmienić nastawienie do życia bardzo mi się podoba.
Książkę chętnie przeczytam.

Zostaw komentarz