Dieta O jedzeniu warto wiedzieć

Jakim typem metabolicznym jesteś?

jakim-typem-metabolicznym-jestes

Trudno zliczyć, do ilu przeróżnych diet jesteśmy zachęcane na łamach prasy czy telewizji. Jeszcze więcej kontrowersji rodzą ich skutki – dla jednych ta, czy inna dieta to prawdziwy cud, natomiast inni nie zauważają żadnych rezultatów. Czy wszyscy powinniśmy odżywiać się tak samo?

Moda na zdrowy styl życia oraz racjonalne odżywianie się sprowadza się do tego, żebyśmy czuli się zdrowi, wyglądali świetnie, mieli niespożyte pokłady energii. Jednak każdy z nas do szczęścia potrzebuje innego pożywienia. Decyduje o tym nasz metabolizm.

Pokarm jednego człowieka, może być trucizną dla drugiego

Tak mawiali starożytni Rzymianie i mieli całkowitą rację. Za mądrością starożytnych podąża najnowszy trend w dietetyce tzw. Metabolic Typing czyli określenie osobistego typu przemiany materii. Polega on na określeniu i dobraniu odpowiedniej bardzo indywidualnej diety odpowiedniej dla poszczególnych typów metabolicznych. Założeniem MT jest, że dany pokarm, witamina czy mikroelement może u jednej osoby spowodować odwrotne skutki niż u drugiej. W tym miejscu warto sobie przypomnieć, czym właściwie jest nasz indywidualny metabolizm. W uproszczeniu mówiąc metabolizm, czyli przemiana materii, jest sumą wszystkich reakcji chemicznych i biologicznych, które są konieczne do podtrzymania życia. Szczególnie ważne jest pożywienie jako źródło witamin, minerałów, enzymów używanych przez nasz organizm do odbudowy komórek oraz jako paliwo, które spalone w naszych komórkach dostarcza nam energii niezbędnej do codziennych funkcji życiowych. Rozpoznanie typu metabolicznego jest metodą, która pozwala określić osobiste zapotrzebowanie na ilość, rodzaj pokarmu witamin i mikroelementów zgodny z indywidualnym metabolizmem danej osoby.

Typy metaboliczne

Aby określić, jakim typem metabolicznym jesteś, musisz rozwiązać test metaboliczny, w którym odpowiesz na kilkanaście do kilkudziesięciu szczegółowych pytań, dotyczących zwyczajów żywieniowych.

Współczesna dietetyka rozpoznaje trzy podstawowe typy metaboliczne:

  • szybki spalacz czyli osobnik o szybkiej przemianie materii
  • wolny spalacz czyli osobnik o powolnej przemianie materii
  • osobnik zbalansowany

Osobnik o szybkiej przemianie materii potrzebuje pożywienia, które wymaga więcej czasu do spalenia czyli diety opartej głównie na mięsie, tłuszczach, pewnej ilości jarzyn oraz witamin E, B3, B12, B5, oleju rybiego, cynku, jodu oraz witaminy C w formie calcium ascorbate.

Osobnik o wolnej przemianie materii wymaga diety opartej w większości na węglowodanach czyli jarzynach, owocach, mniejszej ilości białka zwierzęcego oraz witamin B1, B7, B3, B6, magnezu, chromu, potasu oraz witaminy C w postaci kwasu ascorbinowego.

Osobnik typu mieszanego, zwany też czasem zbalansowanym, jest mniej uzależniony od rodzaju diety. Ma zatem znacznie większą swobodę w doborze pokarmu, który jest odpowiedni dla obu grup.

Dobrze dobrana dieta to same korzyści

Jak łatwo można się domyślić, organizm zasilony paliwem zgodnym z osobistym programem genetycznym, funkcjonuje lepiej i bardziej wydajnie. Bardzo szybko odbuduje osłabiony system immunologiczny i zaczyna doskonale radzić sobie z wieloma problemami jak np.: nadwaga, chroniczny brak energii, bezsenność, alergie czy wysokie ciśnienie.

Drogie Panie, dlatego, jak tylko będziecie miały okazję, to koniecznie rozwiążcie test metaboliczny!

Zuzanna Górka

Komentarze (8)

Meguszka

12 lat temu

Ciekawy artykuł. Ja należe do 1 typu. Mam mega szybką przemianę materii, i moze dlatego jestem dość szczuplą osobą.

ell@

12 lat temu

Ja tez jestem wolnym spalaczem (wydaje mi się..) – gdyby nie „ruch” – łatwiej byłoby mnie przeskoczyć niż obejść 😉

Annagata

12 lat temu

Wychodzi na to,że jestem korzonkiem,hi,hi!Chyba powinnam przejść na wegetarianizm?Ale artykuł jest dobry.Jestem wolnym spalaczem i nic tego nie zmieni.

pati25

12 lat temu

Artykuł bardzo ciekawy.Muszę przyznać,mże nie wiedziałam,że istnieją różne typy metaboliczne.Przeanalizowałam te trzy typy i należę raczej do drugiego typu.Mięsa nie lubię ale od czasu do czasu zjem jakiś kawałek.

ell@

12 lat temu

Ps.
Zdublowałam, już kliknęłam na usuń.

Ja jestem chyba wolnym spalaczem:).
Utrzymuję stałą masę ciała tylko dzięki regularnym ćwiczeniom. Bez tego – niechybnie przybyłoby mi wiele puszystości.
Idę wyjąc rybkę z zamrażalnika.Przypomniałaś mi Summer :).

summer

12 lat temu

No to wszystko już rozumiem – jestem drapieżnikiem, mięsożercą, żarłokiem czyli szybkospalaczem;) i wszystko gra, tak? A ja próbowałam to na siłę zmieniać i żywić się jakąś trawą i innymi korzonkami!;). Cóż, wracam z radością do natury, skoro z nią i tak nie wygram; dziś tylko z racji piątku zjem postną rybkę;)

drobina

12 lat temu

Nigdy nie zastanawiałam się nad tym jakim typem metabolicznym jestem. Czytajac artykuł wydaje mi się, że jestem typem szybkiego spalacza, ale czy będę rozwiązywała test? Chyba nie, bo i tak wiem, że jem za dużo mięsa, a jarzyny czasami(niesłusznie!) są z boku. Mimo to, jestem z siebie dumna, że jem ich znacznie więcej niż kiedyś.

Zostaw komentarz