Czy wiesz że...? Zdrowie

Jakie są zalety farby do włosów bez amoniaku?

jakie-sa-zalety-farby-do-wlosow-bez-amoniaku

Często w reklamach słyszymy hasło „farba do włosów bez amoniaku”. Zastanawiamy się, czy jest to zwykły chwyt marketingowy, czy może faktyczne coś jest na rzeczy. Przyjrzyjmy się więc samemu amoniakowi oraz działaniu jego alternatywy, czyli soli amonowych.

Zadanie amoniaku

Amoniak w dużym stężeniu jest niebezpieczny dla życia, choć jego zawartość w takich kosmetykach jak farby do włosów jest całkowicie bezpieczne. Warunkiem jest farbowanie włosów w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. A jak działa amoniak?
Bardzo agresywnie rozchyla łuski włosa. Kosmetyk wnika gwałtownie do jego wnętrza, a włos pozostaje szorstki, często matowy. Pewną zaletą jest krótkotrwałe działanie, a efekt koloryzacji może (ale nie musi) być bardziej intensywny. Natomiast łuski włosa można domknąć odpowiednią pielęgnacją, choć jest to niezwykle trudne.

Alternatywa dla amoniaku

Istnieje możliwość stworzenia farby do włosów bez amoniaku rozumianego potocznie. Zamiast niego stosowane są sole amonowe, pozyskiwane z salmiaku amonu (odmiany amoniaku). To bezwonny składnik, który także otwiera łuski włosa. Jest to konieczne przy trwałej koloryzacji. Jaka jest wobec tego różnica?

Sole amonowe nie działają tak gwałtownie, przez co muszą oddziaływać na włos o wiele dłużej. Jednak uzyskany kolor będzie ciemniejszy i błyszczący, a włos będzie wyglądał zdrowiej. Dodatkowo sole amonowe nie powodują takich reakcji uczuleniowych jak amoniak. Wydaje się, że jest to składnik idealny i farby do włosów bez amoniaku są całkowicie bezpieczne. Jednak każdy związek chemiczny ma swoje drobne wady.

Największym minusem soli amonowych jest kumulowanie się we włosie, co prowadzi do jego pęcznienia. Włos “na oko” jest zdrowy i gruby, tymczasem jest to objaw jego niszczenia od środka. Spokojnie, można temu zaradzić. Wystarczy po zabiegu koloryzacji bardzo dokładnie umyć włosy dwu lub nawet trzykrotnie.

Lśniące, zdrowe włosy

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności farba do włosów bez amoniaku np. L’Oreal Casting Creme Gloss, będzie całkowicie bezpieczna zarówno dla naszego zdrowia, jak i zdrowia naszych włosów. W konsekwencji uzyskamy piękny, nasycony i lśniący kolor oraz optymalne pokrycie siwych włosów bez względu na to, jaki kolor farby wybierzemy. Farby bezamoniakowe ze względu na sposób działania soli amonowych będą nawet lepszym rozwiązaniem w przypadku siwych włosów, które nie są odporne na zbyt agresywne działania.

Autor zewnętrzny

Komentarze

Zostaw komentarz