Moda

Jakie są ubrania w szwedzkim stylu?

ubrania w szwedzkim stylu

Tamara Bellis z Unsplash

Kraje skandynawskie często stawia się nam jako wzór do naśladowania. Te mogą pochwalić się wysokim poziomem deklarowanego szczęścia. Ponadto wyróżniają się dobrym wzrostem gospodarczym i dbałością o środowisko naturalne. W Skandynawii kontakt z naturą jest bardzo ważny i dlatego unika się rozwiązań, które mogłyby jej zaszkodzić. Jakie są ubrania w szwedzkim stylu?

Spis treści:

  1. Czym wyróżnia się styl szwedzki?
  2. Czy szwedzka moda jest przewidywalna?
  3. Ubrania w stylu skandynawskim to odzież z naturalnych tkanin
  4. Styl skandynawski opiera się na ubraniach wysokiej jakości
  5. Szafa kapsułowa Szwedek
  6. Klasyczne kroje, czyli ponadczasowa elegancja

Czym wyróżnia się styl szwedzki?

Styl szwedzki, czy mówiąc szerzej skandynawski, wyróżnia się dość mocno na tle Europy i państw zachodnich. Influencerki od naszych północnych sąsiadów stawiają na dość minimalistyczne rozwiązania, z których płynie naturalne piękno. Na ich kontach w mediach społecznościowych można znaleźć wiele ciekawych stylizacji, które zostały oparte na ubraniach o bazowych krojach.  Ubrania w szwedzkim stylu nie tylko dobrze się kojarzą, ale mają też sporo zwolenników w Polsce.

Czy szwedzka moda jest przewidywalna?

Szwedzka moda na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nudnej i przewidywalnej. Nie ma w niej miejsca na ekstrawagancję czy szaleństwo. Skandynawowie cenią sobie rzeczy użyteczne, które posłużą im dłużej niż przez jeden sezon. To świadomi konsumenci, którzy zdają sobie sprawę, jak przemysł tekstylny zanieczyszcza środowisko naturalne i przyczynia się do efektu cieplarnianego. Nie chcą dokładać swojej cegiełki do tych negatywnych zjawisk, dlatego dokonują przemyślanych wyborów zakupowych.

Ubrania w stylu skandynawskim to odzież z naturalnych tkanin

Ubrania w szwedzkim stylu charakteryzują się wysoką jakością. Skandynawowie preferują naturalne materiały. Len, bawełna czy jedwab są przewiewne i przyjazne dla skóry. Nie powodują jej przegrzania, ponadto jej nie obcierają. W rezultacie ubrania z nich wykonane nosi się z prawdziwą przyjemnością. Moda skandynawska bazuje też na tkaninach sztucznych, lecz nie syntetycznych. Zaliczamy do nich wiskozę, cupro, lyocell, modal i acetat. Są to materiały powstałe wskutek obróbki chemicznej celulozy, czyli wielocukru występującego naturalnie w drzewach. Ubrania z wiskozy są równie przewiewne jak te z bawełny. Charakteryzują się także delikatnością, przez co mogą je nosić nawet osoby z wysoką wrażliwością sensoryczną.

Styl skandynawski opiera się na ubraniach wysokiej jakości

Jeśli chodzi o ubrania w szwedzkim stylu, to tutaj należy poruszyć temat jakości. Skandynawowie nie napędzają rynku fast fashion. Wielu z nich kupuje ubrania lokalnych marek, które są dużo droższe, ale za to wyprodukowane z poszanowaniem praw człowieka i z należytą starannością. To właśnie ona sprawia, że ubrania skandynawskie wyróżniają się ponadprzeciętną trwałością. Służą ich właścicielom dłużej niż jeden sezon. Następnie ubrania ze Skandynawii w dobrym stanie trafiają do polskich second handów. Osoby, które interesują się modą, wiedzą, że ubrania szwedzkich marek to prawdziwy rarytas i chętnie decydują się na ich zakup z drugiej ręki.

Szafa kapsułowa Szwedek

Szwedki często mają urodę harmonijną, przez co świetnie wyglądają w kolorach Ziemi. Te mają neutralny charakter, przez co można je dowolnie ze sobą łączyć. W rezultacie szafa kapsułowa znajduje się w zasięgu Skandynawek. Mieszkanki północnej części Europy chętnie się na nią decydują. Garderoba kapsułowa pozwala zaoszczędzić sporo nerwów i czasu. Rano stojąc przed szafą, nie dochodzimy do wniosku, że nie mamy się w co ubrać. Przemyślane ubrania w neutralnych kolorach pozwalają nam stworzyć elegancki outfit na każdą okazję.  Mieszkańcy Skandynawii wychodzą z założenia, że lepiej kupować mniej ubrań, ale dobrej jakości i przemyślanych pod kątem kolorystycznym. To długofalowo pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Klasyczne kroje, czyli ponadczasowa elegancja

Ubrania w szwedzkim stylu to ponadczasowe, klasyczne kroje, które pozostaną z nami dłużej niż jeden sezon. Można je łączyć na wiele sposobów. Pasują do nich skórzane sandały z paseczkami w neutralnych odcieniach brązu i beżu.

Dodaj komentarz