Encyklopedia menopauzy Menopauza

Jakie są przyczyny otyłości w okresie menopauzy?

jakie-sa-przyczyny-otylosci-w-okresie-menopauzy

Wiele kobiet boryka się z problemem otyłości w trakcie przekwitania. Czy wzrost masy ciała wraz z wiekiem to proces nieuchronny i naturalny? Jakie są przyczyny otyłości wśród kobiet?

Wydaje się, że wzrost masy ciała i menopauza są ze sobą nierozerwalnie złączone. Efekt przybierania na wadze na tym etapie życia jest obserwowany u większości kobiet na całym świecie. Najistotniejsze wydaje się znalezienie odpowiedzi na dwa podstawowe pytania. Czy w procesie przybierania na wadze główną rolę odgrywają czynniki biologiczne, czy innego rodzaju? Czy kobieta ma jakąś szansę, aby wpłynąć na swoją wagę w okresie menopauzy?

Menopauzalny zespół metaboliczny

Najczęściej występującym rodzajem nadwagi w okresie okołomenopauzalnym, jest otyłość brzuszna. Zaczynają pojawiać się też dodatkowe dolegliwości: insulinooporność (zmniejszenie wrażliwości organizmu na insulinę), dyslipidemia (podwyższony poziom lipidów – cholesterolu, trójglicerydów) i nadciśnienie tętnicze. Wszystko razem składa się na menopauzalny zespół metaboliczny, który prowadzi do chorób układu krążenia, a w efekcie jest przyczyną aż 50% zgonów kobiet w okresie przekwitania.

Oprócz tego otyłość jest istotnym czynnikiem rozwoju raka piersi, zwłaszcza u kobiet, które miały problemy z wagą już przed etapem przekwitania.

Dlaczego tyję w czasie menopauzy?

Podłożem wszelkich zmian w organizmie kobiety w trakcie menopauzy są wahania hormonalne. Mają one również wpływ na gospodarkę tłuszczową. Hormony regulują lipogenezę i lipolizę (gromadzenie i rozkład tłuszczów) oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Ich nierównomierna praca powoduje zwiększenie odkładania tłuszczów w okolicy brzucha. Również brak kontroli nad apetytem jest związany z przemianami menopauzalnymi – rozregulowaniem mechanizmów odpowiedzialnych za łaknienie, spadek przemiany materii oraz zmniejszenie poziomu hormonu wzrostu (GH).

M. Witczak

Wiele kobiet boryka się z problemem otyłości w trakcie przekwitania. Czy wzrost masy ciała wraz z wiekiem to proces nieuchronny i naturalny? Jakie są przyczyny otyłości wśród kobiet?

Uwaga na wagę!

Niezależnie od menopauzy, wraz z wiekiem nasz organizm i tak zaczyna magazynować zbędny balast, w postaci nadmiernych kilogramów. Jest to związane z malejącym zapotrzebowaniem na energię. Jeśli w ciągu lat nasza dieta i styl życia się nie zmieniają, a wymagania energetyczne organizmu są mniejsze – organizm będzie magazynował nadwyżkę kalorii. Nieodpowiednia, wysokokaloryczna dieta, wiek oraz wejście w okres menopauzy, dają pełny obraz przyczyn nadmiernej otyłości wśród kobiet.

Co wpływa na prawidłową wagę?

Wiele się mówi i czyta na temat sposobu odżywiania, świadomego jedzenia i istotnej roli, jaką odgrywa w naszym życiu aktywność fizyczna. Niewiele jednak słychać o roli samoświadomości kobiet i ich podejściu do tematu menopauzy. A właśnie to zagadnienie wydaje się być tutaj kluczowe. Badania pokazują, że kobiety, które mają pozytywne podejście do siebie, własnego ciała i do przekwitania, znają objawy i mechanizmy menopauzy, lepiej radzą sobie z jej objawami i bardziej o siebie dbają. Poziom wiedzy i radzenia sobie z problemami implikuje stosunek kobiety do samej siebie, a tym samym daje motywację do dbania także o prawidłową wagę.

Edukacja żywieniowa, zmiana stylu życia i nawyków związanych z jedzeniem, zwiększenie aktywności fizycznej, to podstawowe formy leczenia otyłości. Ale tak naprawdę wszystko zaczyna się w naszych głowach. Najważniejsza jest chęć i świadomość, że trzeba o siebie dbać, a wysiłek w utrzymaniu prawidłowej sylwetki nie pójdzie na marne.

M. Witczak

Komentarze (6)

sirena46

7 lat temu

Wiem coś na ten temat. Zawsze byłam szczupłą wręcz chudą osobą, a w okresie menopauzy przytyłam. Staram się zdrowo odżywiać, a mimo to przytyłam. Nie czuję się z tym świetnie no, ale cóż samo życie. Niestety przez to musiałam wymienić całą garderobę, gdyż wszystkie rzeczy stały się za ciasne.

pati25

8 lat temu

Tak to jest,że w tym trudnym etapie życia każdej kobiety zaczynamy mieć problemy z wagą.Możemy jednak starać się nie dopuścić do tego.Dbajmy o prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną

drobina

8 lat temu

Autor artykułu pyta:
„Czy kobieta ma jakąś szansę, aby wpłynąć na swoją wagę w okresie menopauzy?”

Pewnie, że ma! Kiedyś myślałam, że jest to tylko szansa na papierze – w pięknie opisywanych (w kolorowych pismach) dietach cud. Swoje kolejne kilogramy „tłumaczyłam” chorobami. Owszem, choroby „przyłożyły” się do tych kilogramów, ale ja też im pomogłam. Od pewnego czasu zmieniłam swoją dietę, między innymi postawiłam na warzywa i ryby. Najważniejsza jednak jest …pogoda ducha i aktywność fizyczna. To działa! To NAPRAWDĘ działa!

pauzka

8 lat temu

Dariusz napisał(a):
> Zeby o Siebie dbac fajnie jest miec wsparcie z tej drugiej meskiej strony,lub miec dobrego nauczyciela jak to zrobić ))))
W pełni się z Tobą zgadzam,razem łatwiej, kupujemy przemyślane produkty,
podobnie się odżywiamy zwracamy uwagę na to co ,, wkładamy” do ust.
Nawyki żywieniowe -to jest to ,na co warto postawić.

Dariusz

8 lat temu

Zeby o Siebie dbac fajnie jest miec wsparcie z tej drugiej meskiej strony,lub miec dobrego nauczyciela jak to zrobic. Jak zredukowac i utrzymac wage bez radykalnych diet, po pierwsze pokochajmy Nasze Cialo takim jakie jest i poprosmy o taka wage jakiej oczekujemy od naszego Ciala, to wydaje sie na pierwszy rzut oka i ucha nie do spelnienia, ale jak sie zastanowimy , to tak to jest, nikt za nas nie decyduje ile mamy zjesc lakoci tak? Z waga jest podobnie to My decydujemy na co mamy ochote, jedzone z umiarem rarytasy nie zmienia naszej wagi w gore tylko nastapi redukcja wagi do takej jaka sobie zyczymy,

pauzka

8 lat temu

Aby nie przytyć w tym czasie zbytnio,trzeba jednak uważać co się je,
aktywność fizyczna też bardzo pomaga.Jeśli dżwigamy tych kilogramów
trochę więcej nie będą zbytnią przeszkodą jeśli ciało będzie sprawne i
rozciągnięte.Bezruch jest tu moim zdaniem prawdziwym wrogiem-no i
zajadanie stresu,że oto tak się zmieniamy i nic nie możemy na to poradzić.

Zostaw komentarz