Niepokojące objawy Zdrowie

Jakie są objawy reumatyzmu?

jakie-sa-objawy-reumatyzmu

Bóle stawów i mięśni zdarzają się każdemu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ mogą one oznaczać początek ciężkiej choroby – reumatyzmu. Jakie mogą być objawy chorób reumatycznych?

Reumatyzm nie tylko dla starszych

Choroby reumatyczne to zespół dolegliwości kostno-stawowych, który jest charakterystyczny dla kilkuset poszczególnych chorób. Ponieważ jednak ich wspólnym mianownikiem jest ból stawów, zazwyczaj określa się je jedną nazwą.

Reumatyzm jest kojarzony z dolegliwościami osób starszych i ze starzeniem się organizmu. To jednak częsty błąd. Okazuje się, że choroby układu ruchu dotykają osoby w każdym wieku. Najbardziej narażone są na nie osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Znacznie częściej chorują kobiety.

Charakterystyczne objawy reumatyczne

Do typowych objawów reumatyzmu należą bóle stawów i mięśni, które mogą powodować zniekształcenia stawów oraz trudności z poruszaniem kończynami. Charakterystyczne są poranne bóle, sztywnienie stawów i ograniczenie ich ruchomości, drętwienie i mrowienie np. w palcach. Oznaką reumatyzmu może być strzykanie w stawach i chrzęszczenie kości. W późniejszym stadium choroby dochodzi do poważnych deformacji stawów, mogą też wystąpić tzw. guzki reumatoidalne.

Monika Witczak

Bóle stawów i mięśni zdarzają się każdemu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ mogą one oznaczać początek ciężkiej choroby – reumatyzmu. Jakie mogą być objawy chorób reumatycznych?

Inne objawy towarzyszące reumatyzmowi

Bólom stawowym i mięśniowym mogą towarzyszyć jeszcze inne objawy. Chory może mieć podwyższoną temperaturę ciała czy cierpieć brak apetytu. Występuje również uczucie przemęczenia, ogólne osłabienie organizmu lub utrata masy ciała. Osoby cierpiące na choroby reumatyczne mogą też być wrażliwe na zmiany pogody, wahania temperatury czy zmiany klimatyczne. Reumatyzm może mieć powolny przebieg i rozwijać się stopniowo lub zaatakować szybko i bardzo gwałtownie.

Nie wolno lekceważyć żadnego objawu ze strony układu kostno-stawowego, zwłaszcza długotrwale występującego bólu. Reumatyzm to poważne schorzenie, które należy rozpoznać i leczyć jak najwcześniej.

Jak leczyć reumatyzm? Przeczytaj!

Monika Witczak

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Nie sądziłam,że np mrowienie palcach czy strzykanie w stawach może być objawem reumatyzmu.A ja to czasami mam.Dobrze,że ukazał się ten artykuł.Chyba powinnam już to leczyć…?

drobina

9 lat temu

Reumatoidalne zapalenie stawów towarzyszyło mi w latach szkolnych przez jakieś 3-4 lata. Mama ciągle chodziła ze mną do lekarza, aż w końcu bóle ustały. Niestety byłam zbyt mała, żeby zapamiętać co w końcu mi pomogło.

Tess

9 lat temu

Gdy czytam typowe objawy to wydaje mi się, że niektóre bóle mogłyby być objawem reumatyzmu. Ale podobne bóle ma też dna moczanowa, muszę iść i upewnić się u lekarza.

Zostaw komentarz