związek

W każdym związku prędzej czy później pojawia się rutyna. Okres zauroczenia mija i wkrada się codzienne szare życie. Bez pielęgnowania relacji między partnerami, miłość może szybko zgasnąć, a wtedy dochodzi do rozpadu związku. Jakie nawyki mogą zniszczyć związek?

Idealny związek kontra zwykłe życie

Pragniemy pięknej miłości, namiętnego uczucia, które trwałoby bez końca. Jednak po dwóch czy trzech latach okres cudownego zakochania i zauroczenia mija. Wtedy zaczynamy dostrzegać cechy i zachowania, które mogą nam nie pasować. Zastanawiamy się nad przyszłością relacji i jej sensem. W przypadku, gdy nie pracujemy nad związkiem, możemy stwierdzić, że to zła droga i chcemy go zakończyć. Jednak gdyby nie niszczące nawyki, relacja mogłaby dalej trwać i to całkiem szczęśliwie. Jakie błędy powielamy najczęściej?

Rywalizacja między partnerami

Rywalizacja jest dobra dla sportowców, ponieważ motywuje do działania i pozwala na osiąganie lepszych wyników. W związku z nikim nie powinniśmy się ścigać. W sumie, w jakim celu mielibyśmy to robić? Ale pary doświadczają rywalizacji. Ścigają się o to, kto z partnerów ma lepszą pracę czy wyższe zarobki. Rywalizują na słowa, posiadanie zdania, często tego ostatniego. Ktoś musi mieć rację, ale nie jest to idealna droga do porozumienia w związku. Partnerzy powinni być jedną drużyną, a nie konkurentami.

Nawarstwianie się problemów

W obawie o utratę partnera popełniamy jeden błąd, który może kosztować nas zerwaniem relacji. Przy nieporozumieniach często udajemy, że nic się nie stało. Zamiatamy problemy pod dywan, gdzie tylko się nawarstwiają. Dochodzimy więc do stanu, kiedy ich kumulacja sięga zenitu, a wtedy trudno je rozwiązać. Problemy najlepiej rozwiązywać na bieżąco, przede wszystkim rozmawiając ze sobą. Ignorowanie kłopotów nie pomoże nam w budowaniu zdrowego związku, a już na pewno nie w umacnianiu miłości.

Obwinianie siebie nawzajem

Innym nawykiem jest obwinianie siebie nawzajem, co ma miejsce nawet przy codziennych drobiazgach typu zalegające w kuchni śmieci czy naczynia w zlewie. Partnerzy zwalają na siebie winę, prowokują kłótnie. Nie potrafią się porozumieć, sypiąc ciągłymi pretensjami. Takie zachowanie absolutnie nie przypomina sielanki i może zniszczyć związek. Prościej jest wyjaśnić sobie wszystko i wypracować taką relację, w której kłótnie nie będą miały miejsca.

Zapominanie o swoich potrzebach

związekW wielu związkach rutyna przejmuje władzę. Liczy się tylko praca, dom, dzieci – schemat powtarza się każdego dnia. Partnerzy przestają być dla siebie ważni, zapominając o swoich potrzebach. Nie mają czasu na wspólne wyjścia, kolacje czy rozmowy, które nie dotyczyłyby ocen dzieci lub rachunków. Miłość to nie tylko rodzina i dom, ale także uwaga, którą obdzielamy drugą, ukochaną osobę. W związku nie można zapominać o potrzebach swoich i partnera, nawet po kilku latach. Dzięki temu możemy być szczęśliwi zarówno po 2, jak i po 20 latach wspólnego życia.

Katarzyna Antos