Cukrzyca Diagnostyka cukrzycy

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

poziom cukru we krwi

Cukrzyca to poważna choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Wśród nich są osoby w różnym wieku. Proste badanie może wskazać nam, czy mamy obawiać się cukrzycy. Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi

Właściwy poziom cukru we krwi świadczy o naszym zdrowiu. Osoby chore na cukrzycę muszą kontrować poziom glukozy we krwi. Stąd określona dieta i przyjmowanie leków. Dzięki stałemu monitowaniu cukru, możliwe jest leczenie cukrzycy. To bardzo ważne, ponieważ poziom cukru jest punktem wyjściowym do dawkowania leków oraz doboru właściwej diety. Cukrzyca to poważna choroba, której nie możemy bagatelizować. Coraz więcej osób choruje na cukrzycę, co wymaga nowych metod diagnostyki i leczenia tego schorzenia. Chorzy na cukrzycę, muszą sprawdzać poziom cukru nawet kilka razy w ciągu dnia, co pozwala im na utrzymanie kontroli przebiegu choroby.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Nawet osoby zdrowe powinny raz na jakiś czas wykonywać badanie, sprawdzające poziom cukru we krwi. Oprócz rutynowych badań, glukozę sprawdza się u kobiet w ciąży, u osób z objawami hiperglikemii lub hipoglikemii oraz tych, chorujących na cukrzycę. Osobom, u których w rodzinie zaobserwowano cukrzycę, zaleca się badanie poziomu glukozy we krwi, ponieważ automatycznie znajdują się oni w grupie ryzyka. Do badania wykorzystuje się próbkę krwi pacjenta, pobrana z żyły w dole łokciowym lub z nakłucia opuszka palca, co zdarza się podczas samobadania cukrzyków.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Prawidłowy poziom cukru we krwi jest określany według norm, zarówno na czczo, jak i po spożyciu posiłku. Normy dotyczą oddzielnie osób dorosłych, starszych dzieci oraz kobiet ciężarnych. U osoby dorosłej, poziom poniżej 100 mg/dl na czczo oraz poniżej 200 mg/dl po posiłku, wskazuje na normę cukru. W przypadku dzieci i młodzieży będzie to 70-110 mg/dl. Osoby starsze, chorzy na cukrzycę od dłuższego czasu oraz po przebytym udarze czy zawale serca, powinny mieć 80-140 mg/dl na czczo oraz poniżej 180 mg/dl po posiłku. Kobiety w ciąży oraz te panie, które planują zajść w ciążę, z prawidłowym poziome cukru, będą miały wynik mieszczący się między 60 a 95 mg/dl na czczo oraz poniżej 120 mg/dl. U wszystkich pozostałych osób, prawidłowy poziom cukru na czczo będzie wynosił 70-130 mg/dl, a po posiłku poniżej 160 mg/dl. Normy te są określone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, zajmujące się szerokim problemem cukrzycy.

prawidłowy poziom cukru we krwiKażde odstępstwo od normy powinno być sygnałem do dalszych badań lekarskich. W przypadku podejrzenia cukrzycy, badanie poziom cukru we krwi wykonuje się dwa razy. Oprócz badania krwi,można także sprawdzić poziom glukozy w moczu pacjenta.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Emilly27k

4 lata temu

Na szczęście ominęła mnie ta nieszczęsna choroba. Ludzie chorujący na cukrzycę szczęśliwi nie są z tego powodu. Żal mi ich jest.

pati25

4 lata temu

Na cukrzycę może zachorować każdy i w różnym wieku.Warto zatem wykonywać kontrolne badania poziomu cukru we krwi przynajmniej raz w roku.Bo gdy zachorujemy to życie z cukrzycą nie jest łatwe.Ja takie badanie wykonuję raz w roku.Narazie wszystko super

Mindi

4 lata temu

Cukrzyca to problem naszych czasów. Kiedyś móiło się, że na cukrzycę chorują tylko ludzie w średnim wieku i otyli, ten mit został obalony, mogą zachorować wszyscy. Dlatego pamiętam o tym i kiedykolwiek robię wyniki kontrolne to pamiętam o poziomie cukru. Nawet jeśli lekarz nie zleci mi to kupuję sobie i badam.

dulcynea

4 lata temu

Badanie poziomu cukru we krwi jest ogromnie ważne, szczególnie w teraz gdy cukrzyca to największa epidemia na świecie.
A jej wczesne wykrycie chroni przed wieloma powikłaniami , które są bardzo groźne 🙁

filodendron

4 lata temu

Mój mąz jest cukrzykiem i ma taki aparat. Kiedyś zaproponowałam mi ,żeby zbadał mi poziom cukru. Okazało się ,że mimo ,że mi nic nie było miałam bardzo wysoki. Szybko poszłam do lekarza, zapisął mi leki na 3 miesiące. Po tym leczeniu wszystko wróciło do normy, ale byłam przerazona.Życie cukrzyka jest bardzo męczące. Trzeba ciagle pilnowac poziom cukru, częstotliwość jedzenia , jakość jedzenia , ruch itp.

Zostaw komentarz