Boże Narodzenie 2018 Poradniki Styl życia
Jak zrobić pyszny bigos?

Tradycyjny bigos to bez wątpienia jedno z flagowych dań kuchni polskiej. Często jest przygotowywany na wszelkiego rodzaju uroczystości, także święta Bożego Narodzenia. Jak zrobić pyszny bigos?
Bigos – król polskiej kuchni
Bigos jest nie tylko daniem kuchni polskiej, ponieważ zajadają się nim także na Litwie i Białorusi. Tradycyjna potrawa jest przygotowywana z białej kapusty – świeżej i kiszonej, siekanego mięsa i aromatycznych przypraw. Według dawnych receptur, bigos powinien się gotować kilka dni, by uzyskać pełnię smaku. Ilość najważniejszych składników, czyli kapusty i mięsa, powinna być sobie równa. Niektórzy przygotowują danie tylko z kiszonej kapusty, ale dla wyważenia kwaśnego smaku, warto dodać trochę świeżej lub wcześniej dobrze opłukać kiszonkę pod wodą. Zgodnie ze starymi recepturami, bigos duszono z dodatkiem śliwek, grzybów, oraz czerwonego wina, które podkreślało niezwykły smak. Obecnie bigos można przygotować na wiele sposobów. Każdy z nas ma swój sprawdzony przepis, który pozwala na ugotowanie pysznego dania z mięsa i kapusty. Bigos to doskonałe danie na zimowe dni, ponieważ dobrze syci i rozgrzewa. Ponoć im więcej razy odgrzewany, tym lepszy. Na Boże Narodzenie także nie może zabraknąć bigosu. Być może niektórzy będą robić to po raz pierwszy. Zarówno amatorom gotowania jak i zwolennikom tradycyjnej polskiej kuchni, prezentujemy przepis na bigos.
Bigos
Składniki:
- 2 kg kiszonej kapusty
- 1 główka białej kapusty
- 1/2 kg łopatki
- 1/2 kg kiełbasy
- 300 g karczku
- 300 g boczku
- 300 g cebuli
- 100 g suszonych grzybów
- 200 g suszonych śliwek
- 8 liści laurowych
- 10 ziarenek ziela angielskiego
- 1/2 szklanki czerwonego wina wytrawnego
- sól, pieprz
- majeranek
- koncentrat pomidorowy (opcjonalnie)
- bulion
Przygotowanie:
Łopatkę kroimy na kawałki, oprószamy solą, pieprzem i majerankiem. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i smażymy razem z łopatką. Podlewamy bulionem i dusimy na małym ogniu. Karczek przygotowujemy podobnie, ale smażymy go w całości. Gdy mięso będzie na tyle miękkie, by wbić w nie widelec, wyciągamy je,kroimy w kostkę i dusimy jak łopatkę. Kiełbasę gotujemy, obieramy ze skóry i kroimy w grubsze półplasterki lub kostkę. Boczek, najlepiej wędzony – gotujemy przez 30 minut, następnie kroimy na kawałki. Kapustę szatkujemy i gotujemy. Młoda kapusta nie wymaga długiego gotowania. Mięso dodajemy do garnka z kapustą i podlewamy wodą. Dodajemy resztę składników. Grzyby warto wcześniej namoczyć. Bigos należy dusić przez 4 godziny. Możemy gotować go po godzinie dziennie. Danie podajemy ze świeżym pieczywem. Najlepiej smakuje odgrzewany, po 4 dniach duszenia.
Katarzyna Antos
« Tanie zakupy w internecie
pati25
6 lat temu
Lubię bigos ,który gotuje moja mama.Dodaje mniej składników bo taki akurat ja lubię.Najlepiej smakuje mi przez trzy dni.
filodendron
6 lat temu
Dobre przepisy na bigosy, przydadza sie na świeta. Ja robię raczej skromny bigos, mniej skąłdników ,ale też dobry . Rodzina chwali 🙂
Mindi
6 lat temu
Coraz rzadziej gotuję bigos, coraz mniej osób może pozwolić sobie na taki tłusty, staropolski bigos. Kiedyś gotowałam na wyczucie, bez przepisu, teraz przyda mi się gotowy przepis, skorzystam z tego podanego tutaj 🙂
Emilly27k
6 lat temu
Uwielbiam jeść bigos. Ma ambiwalentny smak i aromat. Dzięki temu,że można dodać do niego wile dodatków smakuje wybornie. Np. powidło.
dulcynea
6 lat temu
Gotuję bigos dwa razy w roku , jest poprawny , niezły.
Ale nie jest wybitny , taki jak gotowała moja babcia.
Niby dodaję te same składniki ale w smaku coś mi brakuje 🙁