Moda

Jak zrobić przegląd szafy?

Jak zrobić przegląd szafy

Angela Bailey z Unsplash

Przegląd szafy powinien stanowić pierwszy krok w kierunku wypracowania własnego stylu. Nie da się go stworzyć, nie wiedząc, czym dysponujemy i które z tych rzeczy rzeczywiście nosimy. W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić przegląd szafy.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto pozbyć się ubrań, których nie nosiłaś od roku?
  2. Jak zrobić przegląd szafy? Pozbądź się ubrań w niewłaściwym rozmiarze
  3. Zniszczone ubrania przerób na ściereczki
  4. Co lubisz nosić? Czego nigdy nie zakładasz?

Dlaczego warto pozbyć się ubrań, których nie nosiłaś od roku?

Nasze szafy często pękają w szwach. Nie ma w nich miejsca na nowe rzeczy. Na dodatek do niektórych ubrań ciężko się przedostać. To wina chomikowania, które stanowi zmorę wielu z nas. Często kupujemy jakieś ubranie, wkładamy je do szafy i nigdy go nie zakładamy. To może oznaczać jedną z dwóch rzeczy. Albo to ubranie umieściłaś tak głęboko, że o nim zapomniałaś lub nawet pamiętałaś o nim, ale brakowało ci sił do jego poszukiwań.  W takiej sytuacji warto je wyjąć, wyprasować, powiesić na wieszaku i korzystać z jego dobrodziejstw. Niemniej często nie nosimy tych ubrań, które z jakiegoś powodu do nas nie pasują. Być może rurki za mocno cię ściskają, przez co czujesz się niekomfortowo. Niewykluczone też, że jakiś sweter cię drapie, bo ma domieszkę wełny, która ci nie służy. Czasem rezygnujemy z noszenia jakiegoś ubrania, bo to nie nasz kolor. Kiedy indziej dekolt jest zbyt zabudowany i mamy wrażenie, że za chwilę się udusimy. Zdarza się również, że nie mamy z czym zestawić danego ubrania. Niektóre rzeczy kupujemy też pod wpływem mody. Wszyscy je noszą, więc i my chcemy. Jednak te ubrania zupełnie nie wpisują się w nasz styl. Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego warto pozbyć się ubrań, których nie nosiłaś od roku. Niemniej takich rzeczy nie wyrzucaj na śmietnik. Podaruj je komuś lub odsprzedaj. Produkcja ubrań stanowi spore obciążenie dla środowiska, dlatego warto stworzyć obieg zamknięty. W pełni wykorzystać daną rzecz.

Jak zrobić przegląd szafy? Pozbądź się ubrań w niewłaściwym rozmiarze

Przegląd szafy często pozwala sobie uświadomić, ile w naszej szafie zalega ubrań, które nie nadają się do noszenia. Są za małe lub za duże. Często trzymamy je z sentymentu lub na wszelki wypadek. Wychodzimy z założenia, że kiedyś schudniemy i mniejsze ubrania nam się przydadzą. Boimy się też przytyć, dlatego na wszelki wypadek trzymamy większe swetry, jeansy i bluzy.  Pozbądź się ubrań w niewłaściwym rozmiarze. Moda nieustannie się zmienia. Poza tym jeśli schudniesz, kupisz sobie w nagrodę nowe, ładne ubrania. To samo dotyczy przybrania na wadze np. po ciąży. Wówczas także sprawisz sobie coś, co będzie modne i komplementujące atuty twojej sylwetki. Ubrania, których nie nosisz, warto komuś oddać lub odsprzedać. On będzie mógł w pełni wykorzystać ich potencjał.

Zniszczone ubrania przerób na ściereczki

Przegląd szafy to też doskonała okazja, aby wyciągnąć z niej zniszczone ubrania. Te należy przerobić na ściereczki. Z pewnością nie powinnaś ich nosić. Zakładając poplamioną koszulę, podświadomie tworzysz przekonanie, że nie zasługujesz na dobrej jakości ubrania, które znajdują się w dobrym stanie. Noszenie zniszczonych rzeczy może nawet działać depresyjnie i odbierać nam pozytywną energię. Gdy ubierzemy się w ładne ubrania, nawet nie wychodząc z domu, od razu czujemy się lepiej. Wzrasta też nasza samoocena i poczucie własnej atrakcyjności. Nawet do sprzątania można założyć ładny T-shirt. Nie mamy tutaj na myśli najlepszego, jaki znajduje się w naszej szafie. Co jednak stoi na przeszkodzie, by kupić jakiś ładny, niedrogi podkoszulek na wyprzedaży i nosić go do mycia okien oraz podłóg?

Co lubisz nosić? Czego nigdy nie zakładasz?

Przegląd szafy warto potraktować jako źródło cennych informacji. Zastanów się, co lubisz nosić. Może najczęściej zakładasz sukienki z wiskozy z głębszym dekoltem. To znak, że takich powinnaś sprawić sobie nieco więcej, ponieważ nie będą leżały odłogiem w szafie. Jeśli natomiast nigdy nie nosisz golfów, to znak, że tego dekoltu powinnaś unikać, ponieważ nie jest z tobą kompatybilny. Być może twoja mama zawsze zachęcała do jego noszenia ze względów praktycznych. Własny styl wymaga jednak odcięcia się od przekonań innych osób i skupienia się na własnych potrzebach.

Dodaj komentarz