Psychologia

Jak zrewidować znajomości?

Jak zrewidować znajomości

mentatdgt z Pexels

Czasem spotykamy kogoś, z kim świetnie się dogadujemy, mamy mnóstwo zainteresowań. W ten sposób rodzi się nić sympatii, która z czasem może przerodzić się w przyjaźń. Nasze relacje międzyludzkie nieustannie ewoluują, niestety, nie zawsze w tym kierunku, na którym nam zależy. W naszym artykule podpowiadamy, jak zrewidować znajomości.

Spis treści:

  1. Czy większe stopy są atrakcyjne i kobiece?
  2. Brak szacunku dla czasu drugiej osoby
  3. Co niszczy znajomości? Bierna agresja
  4. Jak zrewidować znajomości?
  5. Różnice poglądów
  6. Co daje ci ta znajomość?

Kryzys w przyjaźni – zachwianie równowagi

Relacja, która kiedyś dawała nam mnóstwo satysfakcji, z czasem może stać się źródłem niezadowolenia. Dzieje się tak, gdy druga strona zaczyna nas wykorzystywać lub przestaje nas szanować. Np. koleżanka odzywa się tylko wówczas, gdy ma interes. Dla niej masz rzucić wszystko, co robisz, bo jej problem jest teraz najważniejszy. Gdy ty prosisz ją o pomoc, ona odpowiada ci tylko: przykro, nie jestem w stanie ci pomóc. Czujesz, że znajomość traci równowagę. Ty w nią więcej inwestujesz niż ona.

Brak szacunku dla czasu drugiej osoby

Jak zrewidować znajomości? Dużo na ich temat mówi postawa drugiej osoby względem nas. Gdy ktoś nie liczy się z naszym czasem, każe nam na siebie czekać blisko godzinę. W tym czasie nie potrafi nawet wysłać SMS-a, że się spóźni, za to wisi na telefonie z kimś innym, to znak, że cię lekceważy. Brak szacunku dla drugiej osoby to znak, że warto zastanowić się, czy warto kontynuować tę znajomość. Także sposób, w jaki druga osoba umawia spotkania, często sporo mówi. Np. jesteście umówione w kilka osób, nagle okazuje się, że wszyscy się między sobą dogadali, a ty otrzymujesz na ostatnią chwilę informację, że zostało ono przeniesione na inny dzień. Nikt nawet nie zapytał, czy on ci odpowiada.

Co niszczy znajomości? Bierna agresja

Co jeszcze powinno nas skłonić do zrewidowania znajomości? Otwarta komunikacja stanowi klucz do sukcesu. Jeśli ktoś ciągle chodzi naburmuszony, strzela focha, to ty nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji. Nie wiesz, czy zaszłaś za skórę drugiej osobie. Dopóki nie ustalisz, o co jej chodzi, to nie możesz nic zrobić. Taka postawa zdaniem psychologów stanowi formę agresji biernej. Jest ona równie nieprzyjemna jak agresja czynna.

Jak zrewidować znajomości?

Jak zrewidować znajomości? Czasem nie trzeba robić zbyt wiele. Wystarczy umówić się na spotkanie w większym gronie, by zobaczyć, że niektóre osoby wówczas odstawiają cię na boczny tor, sprawiając ci tym samym przykrość. Nikt nie lubi odgrywać roli zapchajdziury i czuć, że nie jest mile widziany w danym towarzystwie. Jeśli towarzyszą ci tego typu spostrzeżenia, to raczej nie jesteś przewrażliwiona.

Różnice poglądów

Kryzys w przyjaźni może pojawić się po narodzinach dziecka, zmianie pracy, ale też wówczas, gdy jedna osoba radykalnie zmieni poglądy. Jeśli zaprzyjaźniłaś się z kimś tolerancyjnym i racjonalnym, to nagła zmiana postawy w tym zakresie może cię zszokować. Gdy druga osoba nagle staje się nietolerancyjna i zaczyna wierzyć w teorie spiskowe, możesz mieć problem z wypracowaniem porozumienia. Niewątpliwie dla naszego komfortu psychicznego najlepiej spędzać czas z osobą, która ma podobne poglądy. Ewentualnie nie sprowadza każdej rozmowy do kontrowersyjnych tematów.

Co daje ci ta znajomość?

Nie każda znajomość zasługuje na to, aby ją kontynuować. Jej utrzymanie wymaga z twojej strony pewnego nakładu pracy. Czy warto podjąć się tego zadania? Tak, jeśli znajomość wnosi do twojego życia pozytywne emocje i czujesz się szanowana. Jeśli natomiast masz wrażenie, że ktoś cię ignoruje, nie okazuje wsparcia i zachowuje się egoistycznie, to lepiej sobie odpuścić. Z pewnością poznasz jeszcze wiele fajnych kobiet, z którymi się zaprzyjaźnisz i stworzysz szczęśliwe relacje.

Dodaj komentarz