Styl życia

Jak zorganizować wesele w plenerze?

przyjęcie weselne na świeżym powietrzu

Zdjęcie autorstwa shuttermegphoto z Pexels

Czy warto planować ślub plenerowy? Przyjęcie weselne pod gołym niebem. Na co zwrócić uwagę planując ślub plenerowy. Sprawdź, jak zaplanować wesele marzeń!

Jak zorganizować wesele w plenerze?

W życiu każdego z nas pojawiają się wyjątkowe wydarzenia, które chcemy zapamiętać do końca życia. Jednym z nich jest Dzień Ślubu i związane z nim przyjęcie weselne. Oczywiście znaczenie ma nie tylko sam fakt zawierania związku małżeńskiego z ukochaną osobą, ale i również cała otoczka tego dnia: miejsce, muzyka, menu weselne, dekoracje, beztroski klimat…

Któż nie marzy o bajkowym weselu, innym niż wszystkie dotąd? A może część z Was śni o przyjęciu plenerowym? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie poniższy tekst, z którego dowiecie się, jak zorganizować wesele w plenerze od podstaw i co zrobić, aby nic nie pokrzyżowało Wam planów!

Przyjęcie na sali weselnej czy w plenerze?

Oczywiście znaczna część narzeczonych wybiera na miejsce przyjęcia sale weselne. To najprostsze i zarazem najpewniejsze wyjście. W budynku mamy prawie stuprocentową gwarancję, że impreza odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Jedyne co może się wydarzyć, to kolejna dawka pandemicznych obostrzeń (oby nie!). Bardzo często w przypadku domów weselnych wszystko, co musimy zrobić, to ustalenie szczegółów i menu tuż przed imprezą oraz późniejsza płatność.

Natomiast wesele w plenerze będzie wymagać od przyszłej Pary Młodej znacznie więcej wysiłku. Jednak, jak to mówią, dla chcącego nic trudnego!

wymarzone miejsce na wesele w plenerze

Zdjęcie autorstwa Yaroslava Borz z Pexels

Zalety wesel plenerowych

Organizując wesele na świeżym powietrzu, z pewnością jesteśmy bardziej oryginalni od innych par, wybierających zwykłe sale weselne. Ponadto nie ograniczają nas żadne ściany. Możemy więc do woli wykorzystać przestrzeń i swobodnie pomieścić tyle gości, ile nam się podoba.

Dzięki możliwości niemal nieograniczonego wyboru miejsca możemy zorganizować wyjątkowe przyjęcie weselne w najpiękniejszych zakątkach, np. w romantycznej winnicy, pod lasem, na dachu budynku nad miastem czy nawet we własnym ogrodzie. Wariantów jest wiele, a wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Plenerowe wesela w Polsce są wciąż uznawane za nietypowe i awangardowe, dlatego z pewnością Twoim gościom weselnym taka uroczystość na długo utkwi w pamięci.

wyjątkowe wesele w plenerze

Zdjęcie autorstwa Wesner Rodrigues z Pexels

Przyjęcie weselne w plenerze — koszty i niezbędne wyposażenie

Jak już było to wspomniane, organizacji wesela plenerowego towarzyszy znacznie więcej załatwień i spraw organizacyjnych, stąd też musimy mieć świadomość konieczności poświęcenia większej ilości czasu i pieniędzy na ten cel. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o organizacji przyjęcia weselnego na łonie natury, powinniśmy realnie ocenić nasz budżet.

Koszt wesela na 100 osób w formie tradycyjnej to obecnie ponad 70 000 zł. Dodatkowe wydatki niezbędne przy weselu plenerowym mogą pochłonąć kolejne 30 000.

Organizując wesele w plenerze, musicie zadbać o następujące wyposażenie:

  • namiot,
  • podłoga do tańca,
  • stoły, krzesła, obrusy,
  • catering z własną zastawą,
  • zaplecze sanitarne,
  • kuchnia,
  • dostęp do prądu,
  • chłodnia (ciepła wódka i roztopiony tort weselny z pewnością nie są Waszym marzeniem).

Co prawda części z tych wydatków można uniknąć, decydując się na organizację przyjęcia obok jakiegoś obiektu (dom weselny, hotel czy restauracja). Nawet jeśli planujecie zabawę pod gołym niebem, w żadnym wypadku nie powinniście za to rezygnować z namiotu — pogoda w naszym klimacie potrafi być naprawdę kapryśna.

wedding planner z warszawy

Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

Plenerowe wesele — organizacja krok po kroku

Przede wszystkim jeśli chcecie zorganizować swoje wesele w pięknych okolicznościach przyrody, koniecznie przemyślcie kwestię zatrudnienia konsultanta ślubnego. Jak wiadomo, nawet przygotowania do zwykłego wesela mogą nastręczyć ogromnych trudności, a co dopiero wesele w plenerze!

Profesjonalny wedding planner pomoże Wam przebrnąć przez organizację wesela plenerowego bez większych trudów. Z pewnością dla niego, w przeciwieństwie do Was, nie jest to rzecz nowa.

Konsultant wie, na co zwrócić uwagę, jakich błędów się wystrzegać i jakie kwestie warto wdrożyć. Grzymała Weddings & Events pomoże spełnić każde marzenie niejednej pary młodej!

1 – Wybór miejsca

Co prawda wesele w plenerze daje nam nieograniczone możliwości, jednak wybierając miejsce, dokładnie zastanówmy się, czy na pewno się ono do tego nadaje.

Na przyjęciu weselnym wszyscy chcą się dobrze bawić i z pewnością spożywane będą trunki. Dlatego należy sprawdzić bezpieczeństwo danego miejsca. Decydując się na wesele nad brzegiem jeziora lub w samym środku lasu, postarajmy się w jakiś sposób odgrodzić gości, a w szczególności dzieci, od potencjalnych zagrożeń (wpadnięcie do wody, zgubienie się).

Zastanówcie się także, czy nic nie przeszkodzi Wam w świętowaniu (miejski hałas, zdenerwowani mieszkańcy chcący się wyspać, komary, trudności z dojazdem, brak zasięgu itp.). Wybierajcie tylko lokalizacje spełniające doskonałe warunki dla Waszego Wyjątkowego Dnia.

klimatyzowane sale weselne

Zdjęcie autorstwa Ksenia Chernaya z Pexels

2 – Wynajem właściwych usługodawców

Ważnymi elementami wesela są: doskonała kuchnia, porywająca muzyka i ciekawe atrakcje. Pamiętajmy jednak, że nie każdy usługodawca zgodzi się na pracę podczas wesela w plenerze. Niektórzy także mogą zażądać dodatkowego wynagrodzenia.

Warto dokładnie sprawdzić ofertę i podczas negocjacji jasno zaznaczyć, że jest to wesele w plenerze. Nikt nie lubi być zaskakiwany, a poza tym dla niektórych może to stanowić trudność (np. dla DJ-a ograniczeniem będzie dostęp do prądu, jak również nie każdy katering zgodzi się na pracę w warunkach polowych).

Nie zapomnijmy także, aby zamówić pasujące do otoczenia dekoracje. Przykładowo, leśne drzewa będą idealnie pasować do stylu boho, a w ogrodzie botanicznym możemy postawić na motyw przewodni podróży).

atrakcje które z pewnością przypadną do gustu

Zdjęcie autorstwa Евгений Шухман z Pexels

3 – Ślub w plenerze — czy to możliwe?

Wiele par pragnie, aby wesele w plenerze odbyło się wraz z ceremonią zaślubin. Tutaj jednak możemy napotkać pewne komplikacje.

Przede wszystkim prawo polskie zezwala na ślub cywilny w plenerze, jednak będzie się to wiązało ze złożeniem właściwego wniosku do USC oraz dodatkową opłatą dla urzędnika (ok. 1000 zł).

Pamiętajmy, że istnieją pewne wytyczne co do miejsca, w którym ma się odbyć ceremonia. Ma być ono godne powagi tej uroczystości (zbytnia ekstrawagancja może wpłynąć na odmowę udzielenia ślubu), bezpieczne dla wszystkich uczestników oraz musimy zadbać o godło lub flagę Polski.

Udzielenie ślubu poza urzędem jest także dobrą wolą urzędnika, jednak w większości przypadków są oni mili i chętnie przystają na prośbę ceremonii plenerowej.

Znacznie trudniej jest uzyskać zgodę na plenerowy ślub kościelny. W jednym z ostatnich dekretów Konferencji Episkopatu Polski pokreślono, że sakrament małżeństwa powinien być zawierany w miejscu świętym (kościół, kaplica), a ewentualne odstępstwo nie może być podyktowane względami estetycznymi, komercjalnymi czy ekstrawaganckimi. Ponadto wymaga zgody biskupa. Tak więc szansa na ślub kościelny w plenerze jest dosyć nikła.

organizacja wesela pod gołym niebem

Zdjęcie autorstwa Caleb Oquendo z Pexels

4 – Zaproszenia dla gości weselnych

Zaproszenia powinny być skonstruowane tak, aby goście weselni zdawali sobie sprawę z faktu, że jest to impreza w plenerze, a nie na sali. Dzięki temu będą wiedzieć, aby zabrać ze sobą dodatkowe ubranie, bądź w przypadku pań, buty umożliwiające swobodne stąpanie po trawniku.

Ponadto musimy dokładnie określić miejsce przyjęcia, aby nikt z zaproszonych gości nie miał problemu z trafieniem. Jeśli jest to naprawdę nietuzinkowe miejsce, położone z dala od zabudowań, warto pomyśleć o podaniu współrzędnych geograficznych, które po wpisaniu w aplikację z mapami wskażą lokalizację wesela.

restauracja, hotel, pałac na wesela w plenerze

Zdjęcie autorstwa Gillian Harrison z Pexels

Wesela w plenerze a pogoda

Planując imprezę na łonie natury, tak naprawdę tylko jednej rzeczy nie da się przewidzieć. Oczywiście chodzi tu o pogodę. Niestety nie mamy na nią żadnego wpływu, ale każda Para Młoda powinna mieć tak zwany plan B.

Nawet w cieplejszych miesiącach (lipiec, sierpień) mogą zdarzyć się chłodne wieczory, dlatego świetnym pomysłem będzie wynajem lub zakup ciepłych koców i ewentualnych ogrzewaczy gazowych. Dzięki temu nasi goście nie zmarzną w przerwach.

Must have to namiot, który uratuje wesele w razie deszczu czy nawet burzy. Pomyślcie także o wynajęciu agregatów prądotwórczych.

Dodaj komentarz