Fitness Joga

Jak znaleźć odpowiedni kurs jogi?

jak-znalezc-odpowiedni-kurs-jogi

Masz ochotę rozpocząć przygodę z jogą? Nie wiesz jakie zajęcia będą dla Ciebie odpowiednie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Joga jest zagadnieniem bardzo szerokim, które można by zdefiniować jako stan świadomości. Zadaniem jogi jest wyciszenie umysłu i skupienie uwagi na chwili obecnej, co ma przynieść nam redukcję stresu oraz osiągnięcie równowagi. W tym właśnie celu na przestrzeni wieków rozwinięto różne praktyki, które mają nam pomóc zbliżyć się do tej pożądanej „przerwy w stanie umysłu”.

Najbardziej popularnym na zachodzie rodzajem jogi jest hatha – joga, która do osiągnięcia równowagi psychofizycznej organizmu wykorzystuje praktykowanie asan, pracę z oddechem i końcową relaksację.

Joga dla nowicjuszy

Proponowana przez większość polskich szkół i klubów fitness joga opiera się głównie na tradycji i zaleceniach przekazanych przez B.K.S. Iyengara, autora książki „Światło jogi”. Ten 91-letni wybitny nauczyciel jest wyznawcą teorii, iż nasze ciało ma własną inteligencją i pod wpływem odpowiedniego bodźcowania ćwiczeniami fizycznymi pomoże nam osiągnąć pełną harmonię ze światem. Jego zajęcia charakteryzują się niezwykłą dokładnością w opanowaniu detali poszczególnych asan, a dopiero w drugiej kolejności w opanowaniu właściwego oddechu. Joga według Iyengara wymaga długiego czasu pozostania w pozycji, ale z pomocą przychodzą koce, paski i kostki. Dzięki zastosowaniu tych akcesoriów trening jogi może być łatwiej dostosowany do poziomu zróżnicowanej grupy i jest bardziej przystępny dla nowicjuszy.

Im dłuższe zajęcia tym lepiej

Podejmując decyzję o rozpoczęciu praktyki jogi, rozeznaj się najpierw za odpowiednim dla siebie miejsce i nauczycielem. W Polsce nie mamy żadnego czasopisma poświęconego w całości jodze, ale niezbędne informacje o szkołach jogi w Twoim mieście powinnaś znaleźć w Internecie. W 2000r. powstało Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, które nieustannie szkoli nauczycieli, a także organizuje liczne konferencje i seminaria. Na ich stronie internetowej znajdziesz listę certyfikowanych nauczycieli i adresy ich szkół.

A J

Masz ochotę rozpocząć przygodę z jogą? Nie wiesz jakie zajęcia będą dla Ciebie odpowiednie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Zajęcia jogi powinny również znajdować się w ofercie Twojego klubu fitness. Wybieraj jednak spośród tych propozycji, które oferują dłuższy niż godzinny czas trwania zajęć. Zajęcia 90 minutowe pozwalają na przeprowadzenie sesji relaksacyjnej, która ma nieoceniony wpływ na Twoje ciało i psychikę. Najlepszym rozwiązaniem będzie poradzenie się znajomych, którzy dłużej praktykują jogę i mogą służyć radą.

Nie spiesz się z decyzją…

Niezależnie od waszej kondycji i dotychczasowych doświadczeń na polu sportowym, praktykowanie jogi należałoby zacząć od zajęć dla początkujących. Zajęcia hatha jogi nie polegają wyłącznie na pracy nad elastycznością mięśni, ale również ich siłą. Dlatego niektórzy szybko zniechęcają się do kontynuacji tego rodzaju treningu, gdy okazuje się że jest on bardziej wymagający, niż się spodziewali. Nie zrażaj się pierwszymi zajęciami: daj czas sobie, swojemu ciału i psyche na poznanie tej odmiennej formy aktywności. Pamiętaj, że każde zajęcia wyglądają trochę inaczej. Poza tym zawsze masz możliwość porównania zajęć w paru klubach lub szkołach, by zdecydować się, który instruktor spełnia Twoje oczekiwania.

Dobry nauczyciel jogi

To taki, który organizuje zróżnicowane zajęcia, potrafi ocenić stan emocjonalny swoich podopiecznych i ewentualnie zmodyfikować wcześniej przygotowany plan treningu. Ma również umiejętność klarownego objaśnienia pozycji uczestnikom, a także potrafi przekazać im, co powinni odczuwać przy wykonywaniu konkretnej asany.

Dobrze jest również gdy informuje grupę jakie korzyści dla naszego ciała niesie wykonywane ćwiczenie. Takie informacje pomagają ćwiczącym w skoncentrowaniu się na napięciu i rozluźnieniu właściwych mięśni.

A J

Masz ochotę rozpocząć przygodę z jogą? Nie wiesz jakie zajęcia będą dla Ciebie odpowiednie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

A na pierwszych zajęciach…

Nie krępuj się, gdy instruktor podchodzi do Ciebie i koryguje Twoje błędy lub zauważa wady postawy i inne zdrowotne dolegliwości. Świadczy to o jego ciągłej obserwacji grupy i trosce o wasze dobro. Kontrola ćwiczących powinna pociągnąć za sobą komunikaty o przeciwwskazaniach do wykonywania danej pozycji, np. w przypadku menstruacji lub chorób nadciśnienia. Jeżeli cierpisz na choroby serca, choroby oczu, zwyrodnienie kręgosłupa, stany zapalne lub niedawno przeszłaś operację lub miałaś kontuzje koniecznie zgłoś swoje dolegliwości przed pierwszymi zajęciami. Jeżeli Ty i Twój instruktor wiecie, których asan nie możesz wykonywać, jego zadaniem jest zmodyfikować ćwiczenie i dostosować je do Twoich potrzeb.

A teraz wyposażona w powyższe informacje ruszaj zapisać się na zajęcia jogi. Powodzenia!

A J

Komentarze (6)

Mindi

6 lat temu

Byłam na jednych zajęciach jogi, bardzo źle się po nich czulam. Ale to może dlatego, że źle był dobrany dla mnie kurs? Wiem, że joga jest relaksem dla ciała i umysłu, może poczytam więcej i będę wiedziałą jakiego szukać kursu. O osobistym trenerze nie myślę… chyba u nas to nie jest takie zwyczajne, poza tym wolę ćwiczyć w grupie 😛

Tess

8 lat temu

Gdy byłam nastolatką to jakiś czas robiłam ćwiczenia Yogi. Byłam wtedy dobrze rozciągnięta i miałam dobre samopoczucie. Ale gdy dwa lata temu byłam na pewnym szkoleniu i próbowałam ćwiczeń w grupie to okazało się, że są bardzo trudne dla mojego kręgosłupa.

Emilly27k

8 lat temu

Podoba mi się artykuł na temat jogi ze względu na to,że jest ciekawie napisany i zachęca do trenowania zarazem jej. :)P

pati25

8 lat temu

Joga na pewno przynosi fajne efekty dla naszego ciała i umysłu.Dzięki radom zawartym w artykule będziemy wiedziały na co zwrócić uwagę chcąc zapisać się na kurs

mejgosia

8 lat temu

Drobinko myślę podobnie jak Ty, takie dziewuszki jak my, czyli ,,ruchliwe” nie potrafią się skupić i wysiedzieć 90 minut bezczynnie ! 😛 A tak zupełnie serio, to u mnie w moim miasteczku nie mam szans na takiego instruktora, wiem , bo koleżanka szukała i nic nie znalazła!(ninja)

drobina

8 lat temu

Od wielu lat zabieram się do spróbowania yogi i ciągle odkładam to „na później”;) Córka też mnie namawia na yogę, ale zwsze mi coś przeszkadza. Tak naprawdę, to myślę, że yoga jest po prostu…nudna. Pewnie tak nie jest, ale myślę, że taki niespokojny duch jak ja, nie nadaje się do yogi:P:-X

Zostaw komentarz