Pasje i zainteresowania Psychologia

Jak zmotywować się do działania?

jak-zmotywowac-sie-do-dzialania

Mówi się, że podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku, a największe drzewa wyrastają z małych żołędzi. Te powiedzenia są kluczem do tego, by zmotywować się do działania.

Marzy Ci się szczuplejsza sylwetka, lepsza sprawność fizyczna, biegłość w sztuce malarskiej czy choćby idealnie posprzątane mieszkanie… ale jakoś nie potrafisz się za to zabrać.

Wydaje Ci się, że nie masz wystarczająco dużo czasu, ale kiedy wreszcie go znajdziesz, okazuje się, że masz setki pretekstów (czasem bardzo poważnie brzmiących), które odwodzą Cię od czynności.

Problemy z motywacją

Motywacją nazywamy wewnętrzny pęd do wykonywania danych czynności, chęć podjęcia działania. Bez niej w ogóle nie wychodzilibyśmy z łóżka. Brak motywacji to nie to samo, co lenistwo, które jest celowym unikaniem czynności. W przypadku braku motywacji po prostu nie odczuwamy potrzeby, żeby coś zrobić.

Wiele rzeczy niekorzystnie wpływa na naszą motywację: warunki fizyczne (głód, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura), choroby afektywne (depresja, nerwica, choroby psychiczne) czy zwykły brak środków do zrealizowania działań. Możemy też być przekonani, że to, co robimy, nie ma sensu.

Z kolei zbyt duża motywacja może przekształcić się w pracoholizm, obsesję, uzależnienie od wykonywanych czynności.

Joanna Pastuszka-Roczek

Mówi się, że podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku, a największe drzewa wyrastają z małych żołędzi. Te powiedzenia są kluczem do tego, by zmotywować się do działania.

Jak się motywować?

Kiedy stajemy przed wyzwaniem – nie ważne, czy wielkim, czy błahym – możemy się czuć przytłoczeni ilością czynności, które musimy wykonać, żeby osiągnąć sukces. Już samo to może spowodować, że nie będziemy w stanie się ruszyć.

Chcemy schudnąć 10 kilogramów, ale przeraża nas perspektywa minimum półrocznej pracy – a my lubimy efekty widzieć od razu. Chcemy ładnie rysować, ale wiemy, że musimy temu poświęcić dużo czasu i wysiłku. To nas bardzo demotywuje.

Pierwszy krok, jaki musimy uczynić, to podzielić sobie drogę do głównego celu na małe kawałeczki. Chcemy schudnąć 10 kilogramów? Każdego miesiąca chudnijmy dwa. Wydaje nam się to mało ważne, co to jest, 2 kilogramy w porównaniu do wymarzonych 10, ale w ten sposób będziemy stale widzieć swoje postępy.

Wielkie porządki podzielmy na etapy i zastanówmy się, jak dobrze je zorganizować. Możemy przecież zacząć od wrzucenia prania do pralki, a w międzyczasie zrobić coś innego – ale nie trwającego dłużej, niż zrobienie prania.

Podzielenie działania na etapy zawsze powinno kończyć się małą nagrodą, którą wyznaczamy sobie sami. Może to być mały słodycz, półgodzinny relaks w wannie, wyjście do restauracji – to, co nam sprawi przyjemność. A najczęściej nagrodą będzie sama satysfakcja z ukończenia wykonania zadania.

Joanna Pastuszka-Roczek

Mówi się, że podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku, a największe drzewa wyrastają z małych żołędzi. Te powiedzenia są kluczem do tego, by zmotywować się do działania.

Przyjrzyj się temu, w jaki sposób działasz – czy masz problemy z zaczęciem, czy kontynuowaniem czynności? Jeśli nie potrafisz zacząć, dobrze jest… nastawić sobie budzik, który będzie nam przypominał, że mamy zacząć czynność. Nie zadziała dziś, to pewnie jutro!

Jeśli łatwo się zniechęcasz, najprawdopodobniej masz tendencję do odczuwania satysfakcji z osiągnięcia celów pośrednich. Może powinnaś zwiększyć poziom trudności, albo ponownie zastanowić się nad celem. Może też to być sprawka tego, że dajesz sobie zbyt wysokie nagrody po zakończeniu etapu.

Motywacja do działania to bardzo ważny czynnik, który popycha nas do przodu, daje nam siły do zmian i do ulepszania siebie. Jeśli widzisz u siebie problemy z motywacją, może warto wybrać się do specjalisty, który odkryje, w czym leży problem?

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Nie mam problemu ,aby zmotywować się do działania.Jak już coś postanowię i za coś się zabiorę wykonuję to porządnie.Bardzo fajne jest zdanie „Motywacja do działania to bardzo ważny czynnik, który popycha nas do przodu, daje nam siły do zmian i do ulepszania siebie”

Mindi

9 lat temu

Od kilku lat bardzo zmieniła się sytuacja z moją motywacją do prac wszelkich. Kiedyś się nabiegałam żeby zdążyć a teraz bardzo trudno zabrać się do ponadprogramowych prac domowych. Ten artykuł bardzo mi się przyda, może zmotywuję się do kilku spraw, które odkładałam O:)

filodendron

9 lat temu

Mam podobnie jak Drobinka. Jak już robię to szybko i dobrze. Ale najważniejsze to zacząc i kontynuowac przez dłuższy czas – z tym mam problem. Lubię szybkie efekty.:-d

drobina

9 lat temu

Podoba mi się ten artykuł:-) Z tą motywacją różnie u mnie bywa, czasami o nią ciężko, ale jak „zaskoczę”, to aż wióry lecą:-X(devil). Bywało, że nie mogłam się do czegoś zabrać (np. do schudnięcia), ale gdy wreszcie się zebrałam i widziałam efekty , to potem było już z górki:-) Do wielkich porządków też czasami się zabieram jak do jeża, ale po chwili się mobilizuję i robota szybko posuwa się naprzód. Zwłaszcza wtedy, gdy mam…mało czasu.:P

Zostaw komentarz