Jak zjednać sobie ludzi – Robin Dreeke

Udana komunikacja bardzo często stanowi klucz do sukcesu. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Często źle nawiązujemy kontakt, przez co zrażamy do siebie drugą osobę i nie osiągamy upragnionego celu. Robin Dreeke  to były agent FBI, który w książce Jak zjednać sobie ludzi dzieli się swoimi sprawdzonymi metodami.

Skuteczna komunikacja – od czego zależy?

Robin Dreeke zwraca uwagę, że na skuteczną komunikację z ludźmi składa się 10 kluczowych elementów. Każdemu z nich poświęcił odrębny rozdział. Im więcej z nich ze sobą współgra i występuje jednocześnie, tym większe szanse na sukces. Autor książki Jak zjednać sobie ludzi zachęca do tego, aby zacząć od wprowadzenia sztucznego ograniczenia czasowego. Wiele osób boi się nawiązać kontakt z osobą nieznajomą, ponieważ nie wie, czy uda się szybko od niej uwolnić. Aby zapewnić drugiej stronie poczucie bezpieczeństwa, wystarczy rzucić: „już wychodzę, chciałam tylko zapytać o…”. To znacznie zwiększa szanse na sukces, ponieważ nasz rozmówca nie czuje się przyparty do muru.

Sygnały pozawerbalne kluczem do sukcesu

Kluczową rolę odgrywają też sygnały pozawerbalne. Gdy podchodzimy do kogoś z niezbyt przyjazną miną, musimy liczyć się z tym, że odbierze on nasze intencje jako negatywne, a nawet poczuje się zagrożony. Na ten problem często skarżą się kobiety. Gdy mężczyzna zastępuje im drogę, boją się kradzieży lub napaści o podłożu seksualnym. Ich jedyną myślą jest ucieczka.  Powinniśmy zadbać o to, aby nasza mimika sugerowała pozytywne nastawienie do drugiej osoby. Robin Dreeke zdradza, jakie sygnały pozawerbalne odczytywane są jako przyjazne.

Sposób wypowiedzi

Robin Dreeke uważa też, że także sposób, w jaki się wypowiadamy, ma kluczowe znaczenie. Jeśli przypominamy karabin maszynowy wyrzucający słowa, to musimy liczyć się z tym, że nikt nie odbierze nas jako profesjonalistów.  Raczej uzna, że chcemy mu sprzedać coś wadliwego.

Dlaczego warto prosić o pomoc?

Współczucie i pomoc to filary, na których opiera się ludzka egzystencja. Warto okazywać je innym, ale też prosić o radę, gdy chcemy nawiązać kontakt. Wiele osób chętnie z nami porozmawia, gdy powiemy im wprost, że nie wiemy, co kupić drugiej połówce na rocznicę ślubu.

Kiedy warto porzucić własne ego?

W niektórych sytuacjach, gdy zależy nam na osiągnięciu wyższego celu, warto porzucić własne ego. Kłócenie się z kimś, kto może nas zaatakować w przypływie furii, nie jest dobrym pomysłem. Takiej osobie dla świętego spokoju warto przyznać rację i nie wchodzić z nią w konflikt.

Docenianie rozmówcy

Robin Dreeke zwraca też uwagę na to, iż udana komunikacja opiera się również na docenianiu innych. Gdy to robimy, zyskujemy sprzymierzeńców. Bardzo często nie dowartościowujemy drugiego człowieka, a przecież każdy tego pragnie.

Pytania otwarte

Autor książki Jak zjednać sobie ludzi zachęca też do zadawania pytań otwartych. To pozwala zbudować głębszą więź i lepiej poznać drugą osobę. Bardzo często zakładamy, że wiemy, co stoi za czyjąś postawą. Tymczasem prawdziwe motywacje możemy poznać tylko wówczas, gdy zadajemy pytania otwarte.

Rozmowa to nie tylko przepytywanie

Nie można tylko wypytywać drugiego człowieka, trzeba też umieć opowiedzieć coś o sobie. Jeśli tylko zadajemy pytania, ktoś może odnieść mylne wrażenie, że mamy nieczyste intencje. Warto zadbać o to, aby rozmowa angażowała obie strony.

Altruizm wzajemny

Warto postawić również na altruizm wzajemny. Gdy jesteśmy mili wobec innych, chętnie im pomagamy, udzielamy porad i potrzebnych informacji, istnieje spora szansa, że ci odwdzięczą nam się tym samym.

Wygórowane oczekiwania wobec rozmowy

Warto również przyswoić sobie jedną, istotną kwestię. Nie możemy oczekiwać, że gdy nawiążemy kontakt z drugą osobą, ona także będzie chciała go utrzymywać po zakończeniu rozmowy. Warto też pamiętać, że gdy pytasz koleżankę o jej sprawy, ona wcale nie musi ci się odwdzięczyć podobnymi pytaniami. Nie zawsze aranżując rozmowę, doczekasz się możliwości wygadania i bycia wysłuchaną. Jeśli to zrozumiesz, nie będziesz cierpiała z powodu niespełnionych oczekiwań.

Jak zjednać sobie ludzi to ciekawie skonstruowany poradnik psychologiczny, który w przystępny sposób przybliża nam zagadnienia związane ze skuteczną komunikacją.  Każda porada została zilustrowana przez autora przykładem z jego życia. Robin Dreeke zdradza, dlaczego pewne techniki działają lepiej, a inne gorzej. Zwraca uwagę, jak je dobierać w zależności od sytuacji. Trudniej nawiązać rozmowę z introwertykiem niż z ekstrawertykiem. Jego porady są konkretne i mogą przydać się w różnych sytuacjach życiowych.