Styl życia

Jak zachować witalność i wigor po 50-tce

Jak zachować witalność i wigor po 50-tce

Zdjęcie autorstwa Tarzine Jackson z Pexels

Wiele kobiet bliskich 50 tych urodzin zmaga się ze stresem idącym wraz z utrata witalności i wigoru. Musisz jednak pamiętać ze wiek to tylko liczba a stan ducha i witalność ciała odpowiadasz ty sama. Istnieje wiele sposobów wciąż cieszyć się zdrowiem, sprawnością i nienagannym wyglądem. Jeśli chcesz poznać sekrety i tajniki, które pomogą w pełni czuć się piękną, sprawną i zdrową ten artykuł jest dla ciebie.

Złote zasady dla zdrowego stylu życia po 50-tce.

1. Trzymaj zdrową, zbilansowaną dietę

Zdrowa dieta może pomóc kobietom w wieku powyżej 50 lat zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, otyłości i niektórych rodzajów raka. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste oraz beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne to zdrowy wybór. Chude mięso, drób, ryby, fasola, jajka i orzechy są również dobrym źródłem białka. Dla zdrowia serca i kontroli masy ciała ważne jest, aby jeść produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans (rodzaje tłuszczów w z grup nienasyconych), cholesterolu, soli i dodatku cukrów. Patrz na to co jesz oraz na wielkość porcji.

2. Bądź aktywna fizycznie

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem dla kobiet powyżej 50 roku życia na poprawę zdrowia serca, siły mięśni, elastyczności i równowagi. Ruch pomaga zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, w tym demencji.

Ćwiczenia aerobowe lub inaczej kardio takie jak: chodzenie, jazda na rowerze i pływanie pobudzają serce i wykorzystują duże grupy mięśni. Regularny trening kardio wpływa na poprawę kondycji oraz wzmocnienie mięśni i całego organizmu. Ćwiczenia aerobowe umożliwiają nie tylko skuteczne odchudzanie, wspomagają również pracę serca i płuc oraz wpływają na ogólną poprawę zdrowia. Eksperci również zalecają trening siłowy, który polega na użyciu ciężarów do budowania mięśni. Trening siłowy to ćwiczenia na hantlach lub na maszynach do ćwiczeń. Aktywność fizyczna nie musi wiązać się z zakupem karnetu na siłownie. Z łatwością możesz zbudować swoją salę treningową w zaciszu domowym z niewielkim nakładem finansowym. Zasięgnij porady w opinie.com by zrobić rozeznanie jakości i cen na sklepach internetowych i zakup swój sprzęt w najkorzystniejszej dla ciebie ofercie.

3. Zdrowy sen to podstawa

Sen jest ważny, ponieważ pozwala się ciału zregenerować i zachować zdrowy i wypoczęty wygląd skóry. Odpowiedni odpoczynek może również pomóc w zapobieganiu nadwadze, chorobom serca oraz obniża poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

4. Stroń od używek

Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że palenie ma niekorzystny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Nigdy nie jest za późno na pożegnanie się nałogiem i zrobienia kroku naprzód w stronę zdrowia. Po rzuceniu palenia z każdym dniem palacz zauważy różnice w oddychaniu, ma więcej energii, traci „kaszel palacza” i ma lepsze wyczucie smaku i węchu. Rzucenie palenia obniża ryzyko zawału serca, udaru i wysokiego ciśnienia krwi – chorób, które częściej występują u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Skoro mowa o odzywkach ogranicz również spożycie alkoholu i wszystkich substancji szkodliwych dla twojego organizmu i zdrowia.

5. Kontroluj stan twojego zdrowia i badaj się regularnie

Zaleca się by każda kobieta po 50 – tym roku życia a nawet wcześniej regularnie się badała się w kierunku ewentualnych schorzeń narządów rodnych oraz nowotworów piersi. Lekarze radzą by wykonywać mammografie co najmniej raz w roku, szczególnie wtedy, gdy występuje obciążenie genetyczne. Kolejnym równie ważnym badaniem jest cytologia, która pozwala wykryć nawet wczesne zmiany nowotworowe w szyjce macicy. Skoro mowa o cytologii to nie zapominajmy jak ważne są badania ginekologiczne. Tyczy się to kobiet w każdym wieku. Ze względu na ryzyko osteoporozy po 50 – tym roku życia następnym istotnym badaniem jest sprawdzenie gęstości kości wykonując badanie densytometrii.

6. Radość z życia

Pamiętaj by doceniać każdy dzień i wynosić z niego co najlepsze a wiek to tylko kolejna liczba. Pozwolę sobie na użycie znanego cytatu z łac. „Carpe diem” czyli chwytaj dzień.

Marcelina G.

Komentarze (4)

Rosia58

4 lata temu

To prawda, warto porównać różne rzeczy w serwisach opiniujących i wybrać dla siebie najlepszą opcję:) Ja zawsze tak robię.

alibabka

4 lata temu

Staram się regularnie wykonywać badania, aby mieć pewność, że w moim organizmie nic się nie dzieje.

Zostaw komentarz