Styl życia

Jak wybrać odpowiednią działkę na domek drewniany?

Jak wybrać odpowiednią działkę na domek drewniany

Pierre Jarry z Unsplash

Jeśli zdecydowałeś się na ucieczkę z miasta, kupując małą działkę i zaczynając żyć cichym, spokojnym życiem na łonie natury, to jest to zdecydowanie dobra decyzja. Domki drewniane to wspaniałe konstrukcje, które cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony wielu osób. Dlatego, musisz wiedzieć, że podejmując tę decyzję jesteś na drodze do jednej z najbardziej satysfakcjonujących podróży w swoim życiu.

Wybierając działkę, na której chcesz zbudować swój wymarzony domek drewniany, niezależnie od tego, czy będzie to mała chatka czy ogromna willa, przed podjęciem prac konstrukcyjnych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Oto podpowiedź jak wybrać odpowiednią działkę na domek drewniany.

Czynnik 1: Lokalizacja

Jeśli marzysz o wygodnym życiu w domku z drewna, to przede wszystkim powinieneś dobrze przemyśleć jego lokalizację. Zanim jeszcze kupisz swój piękny domek na działkę, najpierw musisz kupić ziemię, na której go zbudujesz. Odpowiednie umiejscowienie budynku to ważny etap, który powinien być wielokrotnie przemyślany i dobrze rozważony. Z tego powodu, przed finalnym zakupem ziemi pod domek drewniany należy odwiedzić swoją docelową działkę i poświęć kilka tygodni na poznanie otoczenia i widoków. Czy marzysz o tym, aby Twój domek z drewna był otoczony pięknymi drzewami? A może chcesz budzić się każdego ranka widząc za oknem jezioro? Pamiętaj, że domki drewniane to miejsca ucieczki w ciche i spokojne życie, więc powinny integrować się z działką i być nowym obiektem uzupełniającym jej otoczenie. Natomiast, jeśli Twój budżet nie jest mocno ograniczony to warto jest zasięgnąć porady architekta, który może rzucić światło lub zaproponować nowe pomysły na to, jak ulokować domek z drewna, aby w pełni wykorzystać potencjał Twojego otoczenia. Ponadto, należy upewnić się, że budynek jest dobrze chroniony przed czynnikami pogodowymi dlatego, wskazane jest budowanie domku w gronie drzew.

Czynnik 2: Przeznaczenie

Kwestią, która wymaga dogłębnego przemyślenia zanim zdecydujesz się na konkretną działkę jest określenie przeznaczenia Twojego domku z drewna. Jeśli szukasz miejsca wyłącznie do odpoczynku i ucieczki od zgiełku życia codziennego, to wybudowanie domku drewnianego w szczerym polu, z dala od wszystkiego, jest idealnym rozwiązaniem. A może zamiast odpoczywać wolisz aktywnie spędzać czas? Lubisz łowić ryby, wędrować, jeździć na rowerze? Jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń, domki drewniane postawione blisko lasów i gór to zdecydowanie coś dla Ciebie. Natomiast, jeśli lubisz towarzystwo innych osób i prowadzisz bardziej towarzyskie życie to warto jest pomyśleć o zbudowaniu domku drewnianego w bardziej zaludnionej lokalizacji. Co więcej, niezwykle ważnym czynnikiem, który powinien zdecydować o wyborze docelowej działki jest to, czy chcesz korzystać z domku drewnianego tylko w okresie letnim, jako miejsca na spędzenie wakacji, czy może ma być to miejsce stałego zamieszkania. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz szukać swojego kawałka ziemi. Znając przeznaczenie swojego domku drewnianego, będziesz mógł zawęzić poszukiwania do konkretnego obszaru.

Czynnik 3: Dostępność

Wybierając domek drewniany na działkę nie można zapomnieć o wszelkich udogodnieniach życia codziennego, jakimi są dostęp do wody czy prądu. Chociaż większość z nas, którzy pragną życia w domku z drewna, robi to ze względu na odosobnienie i ciszę, jakie oferuje życie w rustykalnym miejscu, to mimo wszystko należy pamiętaj o wygodzie i dostępności do dobrodziejstw współczesności. Jak łatwo jest uzyskać dostęp do lokalnych udogodnień? Bez względu na to, jak piękne jest Twoje otoczenie, trudno będzie je docenić, jeśli domki drewniane znajdują się w trudno dostępnym miejscu i zbyt daleko od praktycznych wygód. Dlatego, może nie warto jest wybierać działki w całkowicie odosobnionym miejscu? Oprócz dostępu do energii elektrycznej i bieżącej wody, warto jest pomyśleć o złej pogodzie. Co się stanie, gdy spadnie śnieg, czy będziesz musiał wybudować drogę do swojej nieruchomości? Pamiętaj, że to może stać się dużym wydatkiem i jest to kwestia, która zasługuje na poważne przemyślenie, ponieważ odśnieżanie zimą wąskiej ścieżki może być żmudnym i trudnym zadaniem. Natomiast, użycie pługu do oczyszczenia dobrze zbudowanej drogi jest znacznie szybsze.

Czynnik 4: Prawo

Po zawężeniu obszaru, na którym można wybudować domki drewniane warto jest pomyśleć o aspektach prawnych całego przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że nie na każdej działce można wybudować domek z drewna bez pozwolenia – w niektórych przypadkach, na przykład na terenach chronionych, nie jest to możliwe nawet z pozwoleniem. Dlatego, przed podjęciem prac budowlanych warto jest skonsultować się z lokalnymi agentami nieruchomości i deweloperami gruntów. Takie osoby na pewno będą zorientowane w legalności budowy domku drewnianego na określonych obszarach. Skontaktuj się z odpowiednią lokalną agencją, aby dowiedzieć się, jakich zezwoleń i przepisów musisz przestrzegać. Na przykład, domki drewniane muszą być budowane w odległości 4 metrów od granicy działki, gdy ściany mają otwory okienne i drzwiowe, domek letniskowy może stać 3 metry od granicy działki, gdy ściany nie mają okien i drzwi. Dlatego, warto jest upewnić się, że działka, którą wybrałeś jest wystarczająco duża, aby pomieścić komfortowy dom przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów.

Czynnik 5: Gleba

Po upewnieniu się, że możesz legalnie zbudować swój domek drewniany w miejscu, które wybrałeś, kolejnym ważnym czynnikiem przy rozważaniu, gdzie kupić działkę, jest rodzaj gruntu i gleby oraz fundamentu konstrukcyjnego. Czynniki takie jak warunki glebowe czy warunki atmosferyczne mają duży wpływ na to, czy wybrana ziemia jest odpowiednia. W tym celu zaleca się również skontaktowanie się z lokalnym inżynierem glebowym w celu przeprowadzenia analizy gleby, aby można było określić jej jakość i to, czy można wybudować na niej dom. Twój kawałek ziemi będzie musiał również przejść test perkolacji. Stopień nasiąkliwości gruntu jest właśnie określany przez test perkolacji, który dokładnie powie, czy możliwe jest wybudowanie domku drewnianego w wybranym przez Ciebie miejscu.

Jeśli pragniesz spokojnego i cichego życia i wiesz, że chcesz mieć swój własny, mały kawałek nieba, ale nie jesteś pewien od czego tak naprawdę zacząć budowę domku z drewna na działce, wystarczy, że weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki. Pamiętaj, że pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić, jest lokalizacja. Teren, na którym można wybudować domki drewniane będzie zależeć od wielu czynników, a najważniejszymi z nich są praktyczność i legalność usytuowania Twojego domu na określonym obszarze. Oprócz tego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na rozważenie innych aspektów, takich jak przeznaczenie budynku. Znalezieniem idealnej lokalizacji dla swojego domku z drewna jest fantastycznym przeżyciem, a wszystkie te praktyczne porady sprawią, że będzie również spełnieniem Twoich marzeń.

Dodaj komentarz