Poradnik pacjenta Profilaktyka

Jak wybrać dobrego ginekologa?

jak-wybrac-dobrego-ginekologa

Wybór ginekologa jest ważną sprawą, szczególnie dla tych Pań, które czują skrępowanie już na samą myśl o wizycie u specjalisty. Jak więc wybrać dobrego ginekologa? Na co zwrócić uwagę, aby być zadowoloną z wyboru? Poniżej znajdziecie garść podpowiedzi na ten temat.

Regularne wizyty u ginekologa

Coraz więcej kobiet żyje świadomie i dba o swoje zdrowie. Z tego też powodu coraz więcej Pań regularnie uczęszcza do specjalisty. Przez długi czas był to temat tabu, jednak na szczęście już się to zmienia. To, że się dba o swoje zdrowie, nie jest powodem do wstydu, a do dumy. Mam nadzieję, iż kolejne Panie również pójdą w tym kierunku i zaczną się badać, bowiem jak do tej pory statystyki dotyczące tego, ile kobiet bada się regularnie, są zatrważające.

Jak wybrać dobrego ginekologa?

Dobry, czyli jaki? Dla mnie może oznaczać coś innego niż dla mojej koleżanki. Mimo tego, warto popytać swoje znajome o to, jacy są ich lekarze. Koleżanka szczerze powie, jak się czuje u ginekologa – czy nie jest skrępowana, czy lekarz odnosi się z szacunkiem do pacjentki i czy nie wygłasza jakichś komentarzy. Wszystko to ma znaczenie dla kobiety, wizyta ma bowiem przebiegać w spokojnej, wręcz relaksującej atmosferze.

Na początku należ sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ginekolog ma być również położnikiem. Jeśli chcemy wkrótce zajść w ciążę lub nie chcemy później zmieniać lekarza, to dobrze jest już w tym momencie się nad tym zastanowić i poszukać takiego lekarza, z którym się zwiążemy na dłużej. Lekarz będzie znał i nas, i nasz organizm.

Ogromne znaczenie ma również to, jakiej płci ma być ginekolog. Tu zdania są podzielone: jedne panie mówią, że kobieta-ginekolog nie jest delikatna, inne z kolei że mężczyzna-ginekolog zawsze wygłasza jakieś komentarze. Nie ma takiej reguły, wszystko zależy od tego, jakim jest człowiekiem! Niemniej jednak, jeśli krępujemy się mężczyzny, to lepszym wyborem będzie kobieta-ginekolog. Ważne, abyśmy przy lekarzu czuły się swobodnie, nie krępowały się i nie bały zadawać pytań.

Sabina Sosnowska

Wybór ginekologa jest ważną sprawą, szczególnie dla tych Pań, które czują skrępowanie już na samą myśl o wizycie u specjalisty. Jak więc wybrać dobrego ginekologa? Na co zwrócić uwagę, aby być zadowoloną z wyboru? Poniżej znajdziecie garść podpowiedzi na ten temat.

Możemy prześledzić Internet i poczytać opinie na temat lekarzy. Tu jednak byłabym ostrożna w ocenach, bowiem może się zdarzyć, że te informacje są nieprawdziwe. Lepiej jest zapytać wprost koleżankę czy przyjaciółkę. Jeśli jednak pierwsza wizyta rozczaruje, to wtedy bez skrupułów i wyrzutów sumienia szukamy nadal kolejnego, dobrego lekarza.

Podczas wizyty zwróćmy uwagę, jak urządzony jest gabinet i jak zachowuje się lekarz. W gabinecie powinno być przede wszystkim czysto i schludnie, a dla pacjentki powinno być miejsce do przebrania się. A lekarz? Przede wszystkim powinien mieć czas na rozmowę z pacjentką. A pacjentka ma prawo oczekiwać, że lekarz będzie dyskretny, delikatny i życzliwy. I choć czasami jakiś żart pozwoli nam się zrelaksować, to jednak komentowanie naszych narządów płciowych jest już przekroczeniem granicy.

Lekarz nie może także odmówić nam np. tabletek antykoncepcyjnych ze względu na swoje przekonania religijne. Taki lekarz na pewno nie jest dla nas.

Wybór ginekologa to ważna decyzja. Nie bójmy się zmieniać lekarza, jeśli jesteśmy z niego niezadowolone. Nie kierujmy się płcią, ale fachowością. Mamy prawo do tego, aby wizyta przebiegła w miłej atmosferze, a my abyśmy były zadowolone z jej przebiegu.

Sabina Sosnowska

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Ja zawsze miałam bardzo dobrych ginekologów.
Pierwszym ginekologiem była oczywiście kobieta bo nie wyobrażałam sobie abym miała pójść do faceta.Była bardzo delikatna,wyrozumiała.Chodziłam do niej chętniie.Niestety,dostała wylewu i musiałam wybrać innego ginekologa.Polecono mi super lekarza.Jednak tym razem był to mężczyzna.Nie sprawiało to już dla mnie żadnego problemu.Ważne aby był bardzo dobry.Chodzę do niego bez żadnego stresu.Mogę porozmawiać o wszystkim bez jakiegokolwiek skrępowania.Panuje taka przyjazna atmosfera :-X:-X:-X

Mindi

9 lat temu

Moich ginekologów wybierałam z polecenia. Byłam w pierwszej ciąży i już na samym początku wystąpiły komplikacje, więc potrzebowałam naprawdę fachowej pomocy. Podobnie trafiłam do obecnej ginekolog, która prowadziła moje dwie ciąże i nadal czuwa nad moim zdrowiem 🙂 Super z niej babka, nie tylko dobry ginekolog ale także psycholog.

filodendron

9 lat temu

Dla mnie równiez spotkanie z ginekologiem to stres. Kiedys wolałam chodzić do kobiet ginekologów, a teraz wole do mężczyzn ,bo mam wrazenie ,że lepiej traktują kobietę jako pacjentkę.

Tess

9 lat temu

Spotkanie z ginekologiem to zawsze dla mnie jakiś stres. Kiedyś wybierałam kobiety ale traktowały pacjentki protekcjonalnie, w przychodni każda narzekała. Trafiłam do mężczyzny i teraz chodzę na badania kontrolne bez zahamowań 😉

drobina

9 lat temu

Zawsze miałam szczęście do dobrych ginekologów. Pierwszego ginekologa wybrałam właściwie przez przypadek, no, może nie całkiem. Pracował w tej samej przychodni co moja mama i to ona mi go poleciła, jako dobrego fachowca. Nie zawiodłam się. Prowadził mnie przez trzy ciąże, potem niestety nagle umarł więc zaczęłam chodzić do mojej przychodni. Tym razem trafiłam na panią ginekolog. Miała wspaniałe podejście do pacjentek. Nawet jak opieprzała, to z humorem. Dwa lata temu odeszła na emeryturę. Na jej miejsce przyszła młoda (w wieku mojej najstarszej córki), zdolna i bardzo ambitna babka. Gdy w ubiegłym roku „odkryła”, że pojawił się u mnie polip, natychmiast skierowała mnie na zabieg, który zresztą sama przeprowadziła.
Do ginekologa chodzę regularnie co 7-8 miesięcy i nie pamiętam, żeby tym wizytom kiedykolwiek towarzyszył mi jakiś stres.:P

Zostaw komentarz