HTZ Wady hormonalnej terapii zastępczej

Jak wspomóc hormonalną terapię zastępczą?

jak-wspomoc-hormonalna-terapie-zastepcza

W okresie menopauzy, kobiety często sięgają po hormony. Jak wspomóc hormonalną terapię zastępczą?

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma swoje wady i zalety. Aby metoda była w pełni skuteczna i bezpieczna, wymagana jest dodatkowa pomoc, w postaci różnych środków.

Jak wspomóc hormonalną terapię zastępczą? Witaminowe suplementy

Hormony mają wpływ na pracę naszego organizmu, także na budowę kości i stawów. Przyjmowanie ich, zwiększa ryzyko złamań. Dzieje się tak, za sprawą niedoboru witaminy D, która odpowiada za mocny i zdrowy układ kostny. Przyjmując hormony, musimy zadbać o uzpełnienie niezbędnych witamin i składników mineralnych. Stosowanie ich nie tylko wzmocni kości, ale także wspomoże hormonalną terapię zastępczą.

Zdrowa dieta przy terapii hormonalnej

Zdrowszym od stosowania suplemnetów sposobem jest zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze. Jadłospis powinien zawierać witaminy i minerały wzamcniające organizm. Przy hormonalnej terapii zastępczej, bardzo ważną rolę odgrywa wapń i witamina D. Te zdrowe substancje, znajdziemy w produktach mlecznych, tłustych rybach, jajkach oraz wątróbce. Zmiana diety nie tylko poprawi pracę całego organizmu ale także nasz wygląd. Warto więc przyłożyć wagę do doboru produktów spożywczych i zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i lepsze.

Wspomagające fitoestrogeny

Fitoestrogeny to substancje, które znajdują się w roślinach. Mogą być stosowane jako środki wspomagające przy leczeniu objawów menopauzy, także podczas hormonalnej terapii zastępczej. Substancje te, mające działanie estrogenne a nawet antykancerogenne. Mogą więc zapobiegać rozwoju raka piersi czy sutka. Fitoestrogeny znajdują się w wielu roślinach strączkowych takich jak fasola czy soja. Jedzenie takich produktów może korzystnie wpłynąć na organizm kobiet, stosujących hormony. Badania potwierdzają skuteczność stosowania fitoestrogenów, w niwelowaniu takich objawów jak zaczerwienienia twarzy czy uderzenia gorąca.

Hormonalna terapia zastępcza jest najskuteczniejszą metodą leczenia objawów menopauzy. Środki wspomagające pozwolą na prawidłową pracę naszego organizmu i uzyskaniu lepszych efektów końcowych terapii. W trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, warto zasięgnąć porady lekarza na temat wszystkich sposobów wspomagających leczenie hormonalne.

Katarzyna Antos

Komentarze

pati25

6 lat temu

Na temat hormonalnej terapii zastępczej wiem już bardzo dużo.A to za sprawą pojawiających się artykułów na tym portalu.I dziękuję za to Redakcji.Wiem jak ważną rolę odgrywa stosowanie odpowiedniej diety

Zostaw komentarz