jak-wplywac-na-poczucie-wlasnej-wartos-ci

Wiele kobiet boryka się z problem zaniżonego poczucia własnej wartości. Na naszą samoocenę miało i ma wpływ wiele czynników. To, w jaki sposób zostałyśmy wychowane, jakich ludzi spotkałyśmy na swojej drodze, w jakiej kulturze żyjemy i jakie oczekiwania społeczne są przed nami stawiane. Na wiele z tych czynników nie miałyśmy wpływu, jednak jako dorosłe i odpowiedzialne za siebie osoby możemy zrobić wiele, by budować poczucie pewności siebie.

Pierwszym krokiem może być właśnie przyznanie przed sobą – jestem odpowiedzialna za siebie, za to, co czuję, co myślę… również o sobie. Zachęcam do zapoznania się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi budowania poczucia własnej wartości.

Kilka sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości

1. Porównuj się… ze samą sobą.

W naturze człowieka leży porównywanie się do innych osób. Znani nam ludzie stanowią punkt odniesienie do oceny naszych cech, umiejętności, stanu posiadania. Patrząc na innych wiemy, czym się wyróżniamy, w czym jesteśmy podobni, a także ile brakuje nam do osiągnięcia mistrzostwa w konkretnej dziedzinie. I nie ma w tym nic złego, dopóki nasze porównywania są obiektywne i służą realistycznej samoocenie. Warto jednak pamiętać o tym, by porównywać się do samej siebie. Jesteś mądrzejsza niż byłaś parę lat temu, bogatsza o nowe doświadczenia w stosunku do zeszłego tygodnia, na pewno rozwinęłaś pewne umiejętności, które były dla Ciebie ważne na poszczególnych etapach życia. Spoglądaj w przeszłość i zauważasz różnicę – doceniaj to, ile osiągnęłaś i jak bardzo się rozwinęłaś i ile nauczyłaś się o życiu przez te wszystkie lata.

2. Rozwijaj swoje talenty.

Każda z nas ma swoje mocne strony i posiada unikalne talenty. Kiedy z nich korzystamy urzeczywistniamy swój potencjał, czujemy satysfakcję i zadowolenie z samej siebie. Pamiętajmy o tym, by robić to jak najczęściej – stale rozwijajmy swoje umiejętności, poszerzajmy swoją wiedzę w określonych dziedzinach. Szukajmy sytuacji, w których możemy pokazać się od najlepszej strony. Jeśli jesteśmy doskonałymi mówcami, występujmy na debatach, przemawiajmy na konferencjach. Jeśli fantastycznie gotujemy, uczmy tego przyjaciół, szukajmy nowych przepisów, czerpmy inspiracji z różnych stron świata. Stale się rozwijając, zyskamy większe poczucie pewności siebie… i na pewno nie zagrozi nam nuda!

3. Stawiaj sobie realistyczne cele i konsekwentnie je realizuj.

Gdy osiągamy ważne dla nas cele, wzmacniamy poczucie własnej skuteczności. Czujemy się odpowiedzialni za własne życie, za to co robimy. Dobrze znasz to poczucie wewnętrznej satysfakcji, spełnienia, które przychodzi po zrealizowanym celu… Prawda, że warto? Do tego są potrzebne cele realistyczne – takie, które jesteśmy w stanie spełnić.

4. Myśl dobrze o innych ludziach.

Staraj się odnajdywać w ludziach pozytywne cechy, doceniać ich talenty, umiejętności. Koncentruj się na ich mocnych stronach, miej akceptacje dla wad. Jeśli o innych będziesz myślała dobrze, to i w sobie znajdziesz więcej pozytywnych cech.

5. Skorzystaj z zasady samospełniającego się proroctwa.

Badania dowodzą, że ludzie zachowują się zgodnie z autoschematami. Jeśli kogoś traktujemy jak głupca, nie stwarzamy mu wiele okazji do tego, by wykazał się swoją inteligencją. Przeciwnie – jeśli myślimy o kimś jako o mądrej osobie, stawiamy go w takich sytuacjach, w których będzie mógł wykazywać się swoją wiedzą i występować w roli eksperta. Stosuj zasadę samospełniającego się proroctwa wobec siebie i wobec innych – daj sobie i innym szanse na to, by być lepszym. Myśl o sobie jak o wartościowej, kompetentnej i pewnej siebie kobiecie.

Malwina Puchalska