Kobiece dolegliwości Zdrowie

Jak walczyć z haluksami? – porady specjalisty

jak-walczyc-z-haluksami-porady-specjalisty

Stopy to część ciała, którą nierzadko traktujemy po macoszemu, zakładając, że niewiele osób zwraca na nią uwagę. Gdy je zaniedbujemy, pojawiają się zniekształcenia, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim bolą. Czym są haluksy i jak im zapobiec?

Haluksy uchodzą za chorobę cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Z tą przypadłością zmagają się głównie kobiety, ale paluch koślawy pojawia się również u mężczyzn. Wbrew pozorom na haluksy nie cierpią tylko dojrzałe panie, z deformacją dużego palucha borykają się również ludzie poniżej 20. roku życia.

Haluksy a trudności ze znalezieniem wygodnego obuwia

W przypadku haluksów mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową, która wiąże się z deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha. W rezultacie dochodzi do bocznego odchylenia dużego palca u stopy. Zniekształcenie sprawia, iż osoby, które zmagają się z haluksami, mają problem ze znalezieniem wygodnego obuwia. Większość butów dostępnych na rynku nie uwzględnia deformacji, w rezultacie uciskają one na paluch i powodują ból.

Buty na wysokim obcasie przyczyną deformacji?

Haluksy obrosły wieloma mitami i niedomówieniami. W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, iż paluch koślawy pojawia się u kobiet, które zbyt często noszą wysokie obcasy. Udowodniono jednak, iż w rozwoju haluksów kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli nasza matka cierpiała na tę przypadłość, prawdopodobieństwo, iż u nas również dojdzie do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego, jest wyższe, niż u osób, których bliscy nie borykali się z tym schorzeniem.

Skoro to nie buty na wysokich obcasach przyczyniają się do powstawania haluksów, to dlaczego z tą chorobą zmagają się głównie kobiety? Tę prawidłowość można wytłumaczyć różnicami w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo-więzadłowego u obu płci. Mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych są bardziej narażeni na deformację stawu śródstopno-paliczkowego niż obywatele państw Trzeciego Świata. W ubogich rejonach Afryki i Azji ludzie nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup kilku par butów, toteż korzystają z nich okazjonalnie, podczas gdy Europejczycy praktycznie nie chodzą boso.

Przekonanie, iż jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za deformację stawu śródstopno-paliczkowego są buty na wysokim obcasie, jest błędne. Ryzyko pojawienia się palucha koślawego wzrasta u osób, które borykają się z otyłością, płaskostopiem poprzecznym i/lub chorobami reumatycznymi. Najczęściej za haluksy odpowiadają jednak geny.

Haluksy to choroba społeczna, szacuje się, że problem ten dotyka nawet co czwartej kobiety powyżej 40. r.ż. Nie jest to jednak przypadłość, z którą borykają się wyłącznie osoby dojrzałe. Zauważono, iż każdego roku problem ten dotyka coraz młodsze osoby.

Dr. Sapporo

Stopy to część ciała, którą nierzadko traktujemy po macoszemu, zakładając, że niewiele osób zwraca na nią uwagę. Gdy je zaniedbujemy, pojawiają się zniekształcenia, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim bolą. Czym są haluksy i jak im zapobiec?

W jaki sposób leczy się haluksy?

Z haluksami można walczyć na kilka sposobów, część osób poddaje się bolesnej i bardzo kosztownej operacji, ale leczenie palucha koślawego lepiej rozpocząć od mało inwazyjnych metod. Wśród rozwiązań alternatywnych dla interwencji chirurgicznej wymienia się kinezyterapię, masaże, kinesiotaping i zabiegi fizykalne.

Każda operacja jest obarczona ryzykiem powikłań, ponadto w przypadku haluksów nie przynosi ona trwałego efektu, ponieważ nie usuwa źródła problemów. U większości pacjentów problem palucha koślawego powraca w ciągu kilku lat od zabiegu chirurgicznego. Alternatywą dla skalpela, oprócz wyżej wspomnianych zabiegów, może okazać się aparat ortopedyczny. Spośród produktów dostępnych na rynku warto wybrać taki, która pozwala skorygować wartości kątowe w stawie śródstopno-paliczkowym.

Usuń źródło problemów!

Dobry aparat ortopedyczny pozwala na swobodę ruchów w obrębie stawu. Jeśli borykasz się z haluksami, pożądane rezultaty może przynieść zastosowanie dwuzawiasowej szyny, która umożliwia skorygowanie kształtu palucha koślawego. Powyższe wymagania spełnia aparat Bunito Duo, który został zaprojektowany przez polskiego producenta Dr. Sapporo.

Aparat Bunito Duo składa się z szyny, która została wyposażona w dwuzawiasową konstrukcję umożliwiającą swobodne wykonywanie ruchów. Zadaniem opaski na śródstopie i paluch jest utrzymywanie kości we właściwym ułożeniu. W praktyce oznacza to, iż paluch zostaje odciągnięty od reszty palców. Aby uzyskać efekt terapeutyczny, w aparacie Bunito Duo należy chodzić co najmniej pół godziny dziennie. Producent zaleca jednak, aby korzystać z niego przez kilka godzin w ciągu dnia, z aparatem można położyć się spać. Wprawdzie u większości chorych dolegliwości bólowe zmniejszają się od razu, ale wartości kątowe w stawach ulegają poprawie po półrocznym stosowaniu aparatu.

Haluksy to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim choroba, której towarzyszą dolegliwości bólowe. Z deformacją stawu śródstopno-paliczkowego można walczyć na wiele sposobów, ale najcięższe działo, tj. operację, należy wytoczyć w ostateczności. Każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań, a w przypadku haluksów problem często powraca kilka lat po zabiegu. W związku z tym warto przyjrzeć się aparatom ortopedycznym. Odpowiednio dobrane produkty nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim usuwają źródło problemów, poprawiając wartości kątowe stawów.

Dr. Sapporo

Komentarze (11)

pati25

8 lat temu

Nie mam problemu z haluksami.Znajoma ma haluksa na prawej stopie.Twierdzi,że to przez buty,które kiedyś nosiła (buty na koturnie))

Basienka87

8 lat temu

Ja też za sprawą artykułu zakupiłam ten aparat i jestem z niego bardzo zadowolona! :-d Haluks przestał mnie boleć, myślę, że to pewnie dzięki temu, że w aparacie jest ta wkładka chłodząca. Ja przy moim bólu, schładzam ją kilka razy dziennie i przynosi mi dużą ulgę. Do tego aparat fajnie odciąga palec, w końcu jest prosty i wygląda jak należy! 😉

lorka

8 lat temu

Moja mama ma sporą nadwagę i ostatnio zauważyła u siebie haluksy. Od tamtej pory zaczęłam zwracać uwagę na to, co jem. Wcześniej, mimo licznych ostrzeżeń lekarzy, nie przejmowałam się zbędnymi kilogramami.

lucyśka

8 lat temu

Nigdy nie zmagałam się z problemem haluksów, dlatego tez nie wiedziałam jakie potrafią być nieprzyjemne. Cieszę się że ani ja, ani żadna osoba z mojego bliskiego otoczenia nie musi przejmować się tym schorzeniem. :)))

magiczna

8 lat temu

Moja mama nigdy nie miała problemów ze stopami do czasu, aż zdiagnozowano u niej reumatyzm… Mam nadzieję, że nigdy nie zachoruję na tę podstępną chorobę i nie będę miała problemów z haluksami.

Danusiate

8 lat temu

Jestem szczęśliwą posiadaczką tego aparatu (dzięki portalowi Menopauza.pl) 🙂 Stosuję go od kilku dni (w nocy również) – ból się nie pojawia.

AduSia

8 lat temu

Muszę pamiętać o tym, żeby dbać o swoje stopy, chyba za często chodzę w butach na obcasie. Chciałabym to w pewnym stopniu ograniczyć, niestety uwielbiam obcasy i byłoby mi ciężko.

Zostaw komentarz