Uroda

Jak uniknąć przebarwień posłonecznych?

Jak uniknąć przebarwień posłonecznych

Przed nami tropikalne upały, które są bardzo wyczerpujące fizycznie. Warto pamiętać też o tym, że to czas zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne, które są szkodliwe dla naszej skóry. Sprzyjają powstawaniu przebarwień posłonecznych i przyspieszają procesy starzenia się. Podpowiadamy, jak uniknąć przebarwień posłonecznych.

Krem z wysokim filtrem

Niezależnie od tego, czy masz bardzo jasną karnację, czy nieco ciemniejszą, krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+ powinien być pozycją obowiązkową w twojej kosmetyczce. Mało tego, należy go nałożyć grubszą warstwą, najlepiej taką o grubości 1 mm, w przeciwnym wypadku krem nie będzie tak skuteczny, jak deklaruje producent. Chroni on tylko wówczas, gdy jest widoczny na skórze. Co godzinę należy ponawiać jego aplikację. Krem z wysokim filtrem dokładamy też po każdym wyjściu z wody. Warto sięgnąć po preparat wodoodporny na bazie filtrów mineralnych. Owszem, bielą one skórę, ale jako jedyne odbijają promienie słoneczne niczym lustro i nie pozwalają im wniknąć w głąb skóry.  Pamiętaj, że krem z wysokim filtrem z zeszłego sezonu jest bezużyteczny, tego typu kosmetyki bardzo szybko bowiem tracą swoją moc.

Nie siedź nad lustrem wody, tylko w cieniu

Woda dodatkowo odbija promienie słoneczne i w rezultacie jeszcze szybciej się od nich opalasz. Na dodatek przebywanie na pełnym słońcu jest szkodliwe dla twojej skóry, grozi poparzeniami słonecznymi i udarem. Nie chcesz przecież wylądować w szpitalu, dlatego usiądź w cieniu.

Kapelusz z rondem

On chroni w pewnym stopniu twoją twarz przed promieniowaniem słonecznym, ponadto zabezpiecza twoją wodę przed przegrzaniem, a włosy przed rozjaśnieniem. Zabieraj go ze sobą zawsze, gdy w upalny dzień będziesz dłużej przebywać na świeżym powietrzu. Na przystanek autobusowy, na który udajesz się, aby dojechać do pracy, nie musisz go brać, ale już na plażę czy spacer po mieście tak.

Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach popołudniowych

Czy wiesz, że słońce jest najbardziej zdradliwe i szkodliwe w godzinach 10-16? Dlatego jeśli chcesz coś zrobić na świeżym powietrzu, zrób to rano lub wieczorem, ewentualnie późnym popołudniem. W przeciwnym wypadku znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru.

Nie pij ziołowych herbat

One sprawiają, że twoja skóra staje się bardziej wrażliwa na powstawanie przebarwień posłonecznych.  Powinnaś bezwzględnie wystrzegać się rumianku i dziurawca. Niewskazane jest też picie pokrzywy.

Antykoncepcja doustna zwiększa ryzyko przebarwień

Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, musisz unikać słońca i bezwzględnie, nawet gdy idziesz po truskawki na początek ulicy, używać kremu z wysokim filtrem. Ewentualnie, jeśli nie odpowiada ci jego formuła, zaopatrz się w puder z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym. To dobre rozwiązanie dla skór tłustych, które boją się zapychania i wysypu pryszczy.

Unikaj kremów z witaminą A i kwasami

Niestety, tego typu kosmetyki latem są całkowicie zakazane. Do ich stosowania powrócisz jesienią, gdy ekspozycja na promienie UV będzie dużo mniejsza. Uwrażliwiają one skórę i sprzyjają powstawaniu trudnych do usunięcia przebarwień posłonecznych.

Dodaj komentarz