Boże Narodzenie 2018

Jak udekorować stół wigilijny?

stół wigilijny

Stół sam się nie nakryje, a kolacja wigilijna to szczególna okazja. Sam obrus nie wystarczy, potrzeba czegoś więcej, by nadać mu uroczysty ton. Jak udekorować stół wigilijny?

Przy wspólnym stole

Wigilia to dla wielu jedyna tak wyjątkowa kolacja, gdzie spotykamy się przy wspólnym stole. Odświętna atmosfera wymaga oprawy, dlatego zwykle staramy się, by nasz stół prezentował się tak samo doskonale jak my sami. Wielki dzień już jutro, więc już dziś zastanówmy się, nad dekoracją świątecznego stołu. Nie mamy przecież zamiaru biec do sklepu w Wigilię. Naszykujmy niezbędne elementy ozdobne wcześniej, wyprasujmy obrus, by w dzień Wigilii tylko udekorować pięknie stół.

Dekoracja dla opornych

Nie każdy ma zmysł artystyczny czy talent, by przygotować stół niczym z okładki czasopisma wnętrzarskiego. Pamiętajmy, że nie o to chodzi w świętach. Przy braku czasu również możemy przygotować piękną i w dodatku ekologiczną dekorację stołu. Potrzebne będą gałązki jodły, szyszki, białe świece i szary papier, który zastąpi nam obrus. Będzie rustykalnie i oryginalnie. Na rozłożonym szarym papierze, wzdłuż stołu układamy gałązki i szyszki, a pomiędzy nimi świece. I nic więcej, oprócz zastawy nie potrzebujemy. Taka dekoracja będzie odpowiednia na mniej zobowiązującą kolację.

Srebrzysta zima

Połączenie bieli i srebra jest niezwykle eleganckie i jak najbardziej pasuje do Wigilii. Biały lub szary obrus, z białą zastawą i srebrnymi bombkami, rozłożonymi na stole, podkreśli odświętną atmosferę. Do tego możemy dodać przezroczyste świeczniki, lub kieliszki, które ustawione do góry nogami, spełnią ich rolę. Nie zapomnijmy o wypolerowanych sztućcach. Dekoracja jest inspirowana mroźną zimą, z pewnością zostanie doceniona przez naszych gości i bliskich.

Leśna kraina

Zieleń i brąz to idealny duet, który sprawdzi się w dekoracji stołu. W tym celu wykorzystajmy laski cynamonu, włoskie orzechy i odrobinę mchu lub dowolnych, zielonych gałązek. Niewielkie szklanki staną się świecznikami, jeśli umieścimy w nich tealighty. Całość układamy wzdłuż stołu, ponieważ nasza dekoracja ma stanowić jego centrum. A wszystko na białym obrusie, który tylko podkreśli charakter naszej dekoracji.

Święta w kratkę

Obrus w kratę, w kolorze czerwono-zielonym, świetnie sprawdzi się na święta. W końcu to dwa, charakterystyczne dla Bożego Narodzenia kolory. Na obrus kładziemy bieżnik w jednym kolorze, pasującym do obrusu. Na jego środku umieszczamy trzy świece różnej wielkości, przewiązane czerwonymi wstążkami. Całość możemy wykończyć zielonymi gałązkami, szyszkami i sztucznymi, czerwonymi owocami derenia.

Elegancka prostota

jak udekorowaćNajprostszą dekorację przygotujemy bez żadnego wysiłku. Wystarczy biały obrus, złota lub srebrna wstążka i tealighty. Wstążkę układamy wzdłuż obrusu, podobnie jak bieżnik. Na wstążce układamy świeczki przez całą długość stołu. Świeczki układamy w jednakowych odstępach. Dekoracja będzie prosta, ale elegancka. Spodoba się zwolennikom minimalizmu.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

Mindi

6 lat temu

Stół wigilijny w moim domu jest ozdobiony bardzo minimalistycznie. Mam biały obrus, na środku cienki bieżnik z czerwonym, świątecznym motywem. Do tego biała zastawa i serwetki z czerwienią.

pati25

6 lat temu

Na Wigiilę zawsze pięknie dekoruję stół i całe mieszkanie.Na stole znajdują się świeczki,stroik w biało-srebrnej tonacji.Przy tak pięknie udekorowanym stole panuje miła atmofera

Emilly27k

6 lat temu

Bardzo lubię kiedy stół na wigilię jest udekorowany. Dobieram kolory pasujące do koloru pomieszczenia , gdzie zasiadamy do wigilijnego stołu. Obrus biały z serwetką dłuższą te mi się podoba.

dulcynea

6 lat temu

Świątecznie przybrany stół to obowiązek .
Zawsze staram się by stół na różne uroczystości wyglądał pięknie.
Ale szczególnie w Wigilię preferuję białosrebrną tonację.
Od wielu wielu lat to dla mnie standard wigilijny 🙂

Zostaw komentarz