Kobieta w rodzinie Psychologia

Jak uczcić Dzień Ojca?

jak-uczcic-dzien-ojca

Tato odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu kobiety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ta relacja rzutuje na całe życie córki. 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Jak uczcić to święto?

Panie, które miały szczęśliwe dzieciństwo, często powracają myślami do chwil, które spędzały, bawiąc się z tatą. Wspólny wypad na sanki, zabawy w parku i naprawianie zepsutego roweru na zawsze zapisują się w pamięci. Córki, które mają dobry kontakt ze swoimi ojcami, na ogół nie mają problemów z kupnem prezentu. Co zrobić, gdy nasze relacje są skomplikowane?

Nieumiejętność okazywania emocji

Mężczyźni nie zawsze potrafią okazywać uczucia. Warto o tym pamiętać, zanim pochopnie ocenimy tatę. Jeśli ojciec traktował emocje jako słabość, prawdopodobnie nigdy nie usłyszałyśmy słów: „kocham cię”. Brak wyznania często utożsamiamy z brakiem miłości. Często zapominamy, iż o uczuciach świadczą czyny. Jeśli ojciec poświęcał nam wiele uwagi i pomagał w trudnych chwilach, nie mam powodów do obaw.

W naszej kulturze przyjęło się, iż za wychowanie dzieci odpowiada matka. Choć podejście do kwestii sprawowania opieki nad potomstwem powoli ulega zmianie, pewne schematy są wciąż silnie zakorzenione w świadomości społecznej. Panowie, którzy nigdy nie doświadczyli troski ze strony ojca, nie wiedzą, w jakich sposób okazywać miłość swoim córkom.

Problem z wyborem prezentu

Jeśli przez lata żyłyśmy w jednym mieszkaniu z tatą wycofanym z życia rodzinnego, często nie wiemy, czym interesuje się nasz ojciec. W związku z tym nie potrafimy wybrać dla niego odpowiedniego prezentu. Wielu mężczyzn nie ułatwia zadania, zbywając pytania córki.

Irmina

Tato odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu kobiety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ta relacja rzutuje na całe życie córki. 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Jak uczcić to święto?

Indywidualny charakter podarku

Warto uświadomić sobie, iż prezenty są wyrazem pamięci. Jeśli nie dysponujemy stosownymi środkami finansowymi, możemy upiec ulubione ciasto ojca. Ten drobny gest z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem. Wielu z nas zapomina, iż o naszym uczuciu nie świadczą poniesione koszty, lecz zaangażowanie. Kobiety często popełniają błąd, zakładając, że każdy mężczyzna ucieszy się z nowej pary skarpetek. Decydując się na oklepany prezent, możemy wyrządzić przykrość drugiej osobie. W związku z tym warto uruchomić swoją kreatywność.

Miernik przepływu prądu

Tato-majsterkowicz z pewnością ucieszy się z zakupu miernika przepływu prądu. To proste urządzenie pozwoli mu ocenić stan sprzętu RTV i AGD, gdy dojdzie do awarii. Tego typu przyrządy nie są drogie. Wręczając ojcu miernik, pokazujemy mu, że znamy jego upodobania.

Wycieczka

Ojciec, który ceni sobie aktywny wypoczynek, z pewnością ucieszy się z opłaconego wypoczynku w pensjonacie, położonym w górach. Spędzając czas na malowniczych szlakach, tato zrelaksuje się i zapomni o codziennych troskach. Z pensjonatu wróci wypoczęty i pełen sił do życia.

W związku z tym, iż w relacjach międzyludzkich największą rolę odgrywają pamięć i troska, 23 czerwca warto odwiedzić ojca. Jeśli nie mamy takiej możliwości, złóżmy mu życzenia przez telefon. Tato z pewnością doceni ten drobny gest.

Irmina

Komentarze (6)

filodendron

7 lat temu

Mój syn wysłał ojcu ładną kartkę z życzeniami, jako że my nie mieszkamy w jednym kraju i nie mógł złożyc życzeń osobiście. A ojczymowi dał ładną bluzkę na lato i złożył życzenia. 🙂

pati25

7 lat temu

Dzień Ojca to dzień ,w którym pamiętamy o naszym tacie.
Składamy życzenia.Może jakiś upominek.Zastanówmy się co kupić naszemu tacie,z czego by się cieszył,,czym interesuje.Albo tak jak Mindi,Mej.Idziemy na cmentarz.

mejgosia

7 lat temu

Ja nie mam już od 22 lat możliwości złożenia osobiście życzeń tacie, ale co rok idę na cmentarz z kwiatkami i zniczem. Posiedzę , pogadam sobie i tyle.
A moja córka w tym roku postawiła na spontaniczność i zaczęła od śniadanka. Kupiła tacie ulubioną metkę cebulową i zrobiła świeżutkie bułeczki! Był w siódmym niebie! A chłopaki kupili po oryginalnym piwie i tak zasilili sporą kolekcję w barku o nowe nabytki! Tomek przywiózł piwo z Niemiec.:P

Mindi

7 lat temu

Dzień Ojca można uczcić na wiele sposobów. Ważne aby ten dzień był inny, bardziej uroczysty od pozostałych. Jeśli kupuje się prezent z takiej okazji to powinien być naprawdę symboliczny. Według mnie ważniejsze jest okazywanie uczuć, wspólnie spędzony czas i rozmowy. Mojemu tacie zaświeciłam lampkę na cmentarzu… a moje dzieci kupiły tacie taki osobisty kubeczek i zrobiły ogromnego loda z bitą śmietaną i owocami, ulubionymi przez ich tatę. Oby o każdym tacie dziś pamiętały dzieci 🙂

Zostaw komentarz