Rozmowa kwalifikacyjna stanowi bardzo ważne wydarzenie w naszym życiu. Od jej przebiegu zależy, czy zostaniemy zatrudnione na stanowisku, o które się ubiegamy. Warto zatem zadbać o profesjonalizm. Niestety, choć powinny liczyć się nasze kompetencje oraz umiejętności poparte doświadczeniem, nasz umysł działa tak, że zwracamy uwagę na wygląd. Od odbioru wizualnego drugiej osoby zależy pierwsze wrażenie. Jeśli rekruter nie zapała do nas sympatią i nie uzna nas za profesjonalistki, nie otrzymamy drugiej szansy. W naszym artykule podpowiadamy, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.
Spis treści:
- Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie służbowe!
- Dlaczego warto postawić na biznesowe stylizacje?
- Dress code w korporacji
- Jaki dekolt pasuje na rozmowę o pracę?
- Jaka długość sukienki będzie najlepsza na rozmowę kwalifikacyjną?
- Stylizacje biznesowe – jakie kolory mają formalny charakter?
- Ubrania z naturalnych materiałów na spotkanie biznesowe
- Co założyć na rozmowę o pracę?
- Ubrania na rozmowę o pracę
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie służbowe!
Pamiętajmy o tym, że rozmowa o pracę ma charakter spotkania służbowego. Obowiązują tutaj zatem zasady ubioru formalnego. Nasza stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną powinna być zarazem elegancka i skromna. Nie powinnyśmy zanadto zaszaleć z kolorami czy wzorami, chyba że ubiegamy się o posadę projektantki w domu mody albo stylistki. W takiej sytuacji kreatywne ogranie stylizacji na rozmowę o pracę, może przechylić szalę na naszą korzyść. Pokazuje bowiem, że szanujemy rekrutera, potrafimy zachować się w dobrym guście, a jednocześnie mamy głowę pełną ciekawych pomysłów.
Dlaczego warto postawić na biznesowe stylizacje?
Zastanawiasz się, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Niestety, pomijając kreatywne stanowiska w branży fashion, wszędzie indziej obowiązują biznesowe stylizacje. Trzeba postawić na klasyczną elegancję i skromność. Nawet jeśli ubiegasz się o pracę specjalisty ds. jakości w fabryce produkującej okna, musisz założyć bardziej formalny strój. Jeansy i koszula to za mało, aby dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Dress code w korporacji
Rozmowa kwalifikacyjna w korporacji znacznie różni się od tej w mniejszej firmie. W wielkich koncernach obowiązuje ścisły dress code. Jedynie piątki bywają dniami, gdy można sobie pozwolić na styl business casual. Przez większość tygodnia obowiązują stylizacje biznesowe. Jeśli nie wiesz, jakie zasady panują w mniejszej firmie, w której ubiegasz się o pracę, lepiej pójść w kierunku przesadnej elegancji aniżeli mody ulicznej.
Jaki dekolt pasuje na rozmowę o pracę?
Rozmowa o pracę rządzi się swoimi prawami. Nie możemy podczas niej wyglądać zbyt zmysłowo. Nie oznacza to jednak, że rozmowa kwalifikacyjna wymusza na nas założenie golfu czy zapięcie wszystkich guzików w koszuli. Postaw na niewielki dekolt, który prezentuje się subtelnie i z klasą. Możesz odpiąć jeden czy dwa guziki w koszuli, by nie czuć, że ubranie cię dusi.
Jaka długość sukienki będzie najlepsza na rozmowę kwalifikacyjną?
Stylizacje na rozmowę o pracę często opierają się na sukience czy spódnicy o klasycznym kroju. To dobry wybór pod warunkiem, że nie sięgniemy po długość mini. Spotkania służbowe wymuszają na nas długość tuż przed kolano. Taki outfit nie odsłania nadmiernie naszych nóg. Pamiętajmy o tym, aby sukienka miała przynajmniej krótki rękaw. Gołe ramiona są źle postrzegane w sytuacjach formalnych.
Stylizacje biznesowe – jakie kolory mają formalny charakter?
Tworząc stylizacje biznesowe, należy zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Ta powinna mieć charakter neutralny. Błękit, biel, czerń, szarość, granat, beż i brąz to dopuszczalne kolory na rozmowę o pracę. Stylizacja biznesowa może wpadać też w krwistą czerwień, ale ten kolor służy demonstracji władzy, co w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej może zostać źle odebrane.
Ubrania z naturalnych materiałów na spotkanie biznesowe
Rozmowa kwalifikacyjna ma to do siebie, że często wyzwala w nas silny stres. Pod jego wpływem pocimy się. Ubrania z domieszką poliestru czy poliamidu nie najlepiej przepuszczają powietrze, przez co mokre plamy stają się nie tylko widoczne, ale też zyskują nieprzyjemną woń. Aby tego uniknąć, na rozmowę o pracę załóż ubrania z naturalnych materiałów. Te dodadzą ci też prestiżu i elegancji.
Co założyć na rozmowę o pracę?
Koszula i ołówkowa spódnica, sukienka ołówkowa przed kolano, koszula i cygaretki – oto propozycje stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną. Są one eleganckie i ponadczasowe, dlatego zaprezentujesz się w nich profesjonalnie i z klasą. Możesz też postawić na garnitur damski. Ten jest szczególnie mile widziany, gdy ubiegasz się o kierownicze stanowisko. Zadbaj o to, aby był dobrze skrojony i wykonany ze szlachetnych tkanin, w których się nie spocisz.
Ubrania na rozmowę o pracę
Ubrania na rozmowę o pracę powinny być wygodne. Jeśli będą krępowały ruch, drapały lub uciskały brzuch, pojawi się dyskomfort, który uniemożliwi ci zaprezentowanie się z najlepszej strony. Ponadto zadbaj o to, aby ubranie było czyste i wyprasowane. Schludny wygląd stanowi podstawę i zawsze zaliczany jest na twoją korzyść.