Zdrowie

Jak skutecznie pokonać łupież? – sprawdzone metody

Jak skutecznie pokonać łupież

Walka z łupieżem często bywa bardzo nierówna. Problem pojawia się nieoczekiwanie, bez względu na wiek czy płeć za każdym razem wywołując negatywne odczucia. Białe płatki opadające na ubrania, świąd skóry głowy przyczyniają się do obniżonego poczucia własnej wartości, a także wycofywania się z życia społecznego. Szacuje się, że z łupieżem zmaga się nawet połowa Polaków. Nie pozwól, aby ten problem dotknął także i Ciebie! W tym artykule dowiesz się jak zapobiegać wystąpieniu łupieżu oraz jak skutecznie go zwalczyć.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Aby pozbyć się łupieżu, najpierw trzeba zrozumieć, jakie są jego przyczyny. Przede wszystkim jest to choroba, która występuje w wielu odmianach. Najbardziej powszechne to łupież suchy, tłusty oraz pstry.  W każdym przypadku przyczyną są grzyby z rodzaju Malassezia, które namnażają się w zbyt dużych ilościach. To właśnie wtedy zaczynasz odczuwać świąd skóry wywołany złuszczaniem się naskórka. Malassezia żywią się łojem, który nawilża włosy i skórę głowy, przez co stają się one suche i podrażnione. Aby przywrócić odpowiednią równowagę, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. Przede wszystkim należy usunąć wszelkie czynniki, które będą dodatkowo podrażniać uszkodzony naskórek. Zbyt gorąca woda lub ciepłe powietrze suszarki mogą pogłębiać problem, dlatego ich temperatura powinna być letnia, a nawet chłodna. Kosmetyki do mycia należy dobierać pod względem określonych składników oddziałujących na grzyby Malassezia. Tutaj doskonale sprawdzi się Nizoral – szampon przeciwłupieżowy, który w swoim składzie posiada ketokonazol, aktywnie ograniczający namnażanie naskórka. Unikaj także produktów do stylizacji, ponieważ ich działanie może spowodować niepożądane przesuszanie skóry głowy.

Domowe środki prosto z kuchennej półki

Metody pozbycia się łupieżu czy też zapobiegania jego wystąpieniu nie muszą być drogie i skomplikowane. Wystarczy zajrzeć do kuchennych zapasów, aby znaleźć tam produkty, których naturalne składniki odpowiednio odżywiają i oczyszczają naskórek. Przykładem takiego preparatu jest jogurt naturalny. Możesz go stosować jako odżywkę do włosów, jednak pamiętaj, aby potem dokładnie zmyć go delikatnym szamponem. Przygotuj także domowe płukanki z octu bądź cytryny, które odświeżą skórę głowy z niechcianych, białych płatków. Wystarczy wymieszać letnią wodę z dwoma łyżkami wybranego składniku. Dla widocznych efektów kurację należy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu. Aby skutecznie zwalczyć łupież, dobrze jest zaopatrzyć się także w lecznicze, doskonale pachnące olejki eteryczne. Olejek rycynowy zastosuj jako wcierkę w skórę głowy, którą następnie owiń ręcznikiem na pół godziny. Zwróć uwagę, aby po skończonym zabiegu dokładnie spłukać preparat, gdyż pozostawienie resztek olejku może spowodować przetłuszczanie się włosów. Znakomitym działaniem wykazuje się również olejek herbaciany, którego kilka kropel wystarczy dodać do ulubionego szamponu. Jego właściwości przywracają odpowiednie pH skóry i łagodzą podrażnienia.

Specjalistyczna pomoc w leczeniu łupieżu

Kiedy domowe sposoby zawodzą warto udać się do specjalisty w dziedzinie chorób skóry głowy – trychologa. Co ważne, trycholog nie jest lekarzem! Jest to osoba, która diagnozuje przyczyny dolegliwości takich jak łupież, a także wypadanie włosów, łysienie itp. W przypadku konieczności terapii farmakologicznej kieruje do lekarzy specjalistów, najczęściej do dermatologa lub endokrynologa. Trycholog dopiera odpowiednią pielęgnację w zależności od problemu, z jakim się do niego zgłaszamy. Wykonuje także proste zabiegi np. oczyszczanie skóry czy mezoterapia, które stosowane są w zapobieganiu objawom łupieżu. W przypadku ich stosowania częstość wizyt u trychologa waha się między 4-8 w tygodniowych odstępach. Jeżeli zmagasz się z problemem łupieżu, a domowe sposoby nie działają, warto udać się do specjalisty, który określi stan Twojej skóry głowy i pomoże Ci poradzić sobie z niechcianym problemem.

Komentarze (4)

Lanza

5 miesięcy temu

Łupież to nieprzyjemna przypadłość, która bardzo rzuca się w oczy. Dobrze, że mamy do dyspozycji sprawdzone szampony.

Zostaw komentarz