Styl życia

Jak skutecznie oświetlić małą łazienkę i na jakie lampy najlepiej postawić?

Jak skutecznie oświetlić małą łazienkę i na jakie lampy najlepiej postawić

W większości mieszkań łazienki są bardzo małe, jednak nie oznacza to, że nie da się estetycznie i funkcjonalnie oświetlić takiego wnętrza. Oto sprawdzone sposoby na aranżację oświetlenia w małej łazience.

Oświetlenie ogólne do małej łazienki

W łazience, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, powinny znaleźć się co najmniej dwa rodzaje oświetlenia, czyli:

  • światło ogólne,
  • światło punktowe.

To właśnie oświetlenie ogólne jest największym wyzwaniem w małej łazience. Wynika to stąd, że po prostu nie ma tam miejsca na duże, sufitowe oprawy. Mogą je jednak z powodzeniem zastąpić:

  • oczka LED wpuszczane w sufit,
  • reflektory LED,
  • plafony LED montowane bezpośrednio pod sufitem.

Wybór zależeć będzie oczywiście od indywidualnych uwarunkowań i stylu, w jakim urządzamy łazienkę. Nie koncentrujmy się jednak wyłącznie na wyglądzie lampy i zakomponowaniu jej w przestrzeń łazienki. Oprócz tego bardzo ważne są parametry zamontowanej w niej żarówki.

Uniwersalnym rozwiązaniem będzie klasyczna żarówka LED emitująca światło o parametrach zbliżonych do światła dziennego. Jeszcze lepszym wyborem będą żarówki, których jasnością i temperaturą barwową można indywidualnie sterować, czy to za pomocą pilota, czy specjalnej aplikacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam dostosować światło w łazience do różnych czynności. Podczas porannej toalety może nam towarzyszyć jasne, intensywne światło, a gdy zdecydujemy się na relaksujący wieczór w wannie, z łatwością przestawimy je na cieplejsze, delikatniejsze oświetlenie wprawiające w uspakajający nastrój.

Jak oświetlić lustro w małej łazience?

Wspominając o oświetleniu punktowym w łazience, mieliśmy na myśli przede wszystkim oświetlenie lustra. Od tego jak je rozplanujemy, zależy nasz komfort podczas codziennego makijażu, golenia się i innych zabiegów.

Aby na twarzy nie tworzyły się cienie, należy oświetlić lustro z dwóch stron np. przy pomocy symetrycznie rozmieszczonych kinkietów. Można też oświetlić je z góry, wzdłuż całej tafli. W obu przypadkach należy pamiętać, aby światło było rozproszone, a więc żarówki były osłonięte oprawą np. taką z mlecznego szkła.

Jeśli łazienka jest bardzo mała i nie ma w niej miejsca na kinkiety, warto rozważyć zakup lustra ze wbudowanym oświetleniem. To bardzo komfortowe rozwiązanie – w tym przypadku nie musimy przejmować się rozmieszczeniem opraw, ponieważ oświetlenie fabrycznie zostało zaprojektowane tak, aby nie tworzyć na twarzy cieni. Ponadto wiele takich luster posiada funkcję regulacji jasności i temperatury barwowej światła.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie do łazienki musi być nie tylko estetyczne, ale także odporne na działanie wilgoci. Dotyczy to w szczególności lamp, które montujemy w pobliżu wanny czy prysznica np. taśm LED montowanych pod wanną. Najlepiej zamontować je w wodoszczelnych profilach.

Potrzebujesz dobrej jakości oświetlenia do łazienki? Koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Luna Optica – znajdziesz u nas zarówno łazienkowe kinkiety, oczka sufitowe, plafony, a także podświetlane lustra. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz