Jak się rozgrzać w chłodne dni
Pixabay

Uczucie chłodu należy do nieprzyjemnych doznań, które mogą na dodatek doprowadzić do wyziębienia organizmu, co sprzyja infekcjom. Mogłoby się wydawać, że centralne ogrzewanie rozwiązuje problem. Jednak okazuje się, że nie do końca. Generuje bowiem duże koszty, wpływa negatywnie na środowisko naturalne i wysusza śluzówkę nosa, przez co ta przestaje pełnić swoją funkcję ochronną. Łatwiej zapadamy na przeziębienie czy grypę. W naszym artykule podpowiadamy, jak się rozgrzać w chłodne dni.

Spis treści:

  1. Picie ciepłych napojów
  2. Ciepłe posiłki
  3. Ekologiczny termofor
  4. Jak się rozgrzać w chłodne dni? Postaw na ubrania dobrej jakości
  5. Rozgrzewająca wizyta w saunie
  6. Zapięty płaszcz
  7. Spanie w skarpetkach

Picie ciepłych napojów

Zimą warto zrezygnować z coli wyciągniętej prosto z lodówki. Nie wrzucajmy też kostek lodu do wody z cytryną. Picie ciepłych napojów to najlepsze rozwiązanie, aby rozgrzać się od środka. Jeśli właśnie wróciłaś z długiego spaceru i czujesz się zziębnięta, napij się ciepłej herbaty lub kawy. Równie dobrze sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem soku z cytryny czy ze startym imbirem. Pamiętaj o tym, że chłodne napoje sprzyjają wirusowym infekcjom gardła.  Zimą jesteśmy na nie narażeni w sposób szczególny.

Ciepłe posiłki

O ile wiosną i latem jogurt naturalny z musli stanowi pożywne, a zarazem lekkie śniadanie, to zimą lepiej postawić na ciepłe posiłki. Musimy bowiem rozgrzać organizm od środka. Gotowany ryż, ciepła zupa czy świeżo ugotowana owsianka korzystnie oddziałują na procesy trawienia. Ponadto stanowią świetne rozwiązanie, gdy zmarzliśmy w pracy lub podczas powrotu z biura do domu.

Ekologiczny termofor

Jesienią i zimą warto rozgrzać swoje ciało, sięgając po ekologiczny termofor. Ten najlepiej położyć na brzuchu czy stopach, gdy oglądamy telewizję, zasypiamy lub czytamy książkę. Ekologiczny termofor każda z nas może przygotować samodzielnie. Wystarczy bawełniany skrawek materiału oraz kasza lub ryż. Zaszywamy je w woreczku z bawełny, a następnie umieszczamy go w mikrofalówce, by lekko się nagrzał. Gdy nie parzy, kładziemy go na brzuchu, rozgrzewając się od środka.

Jak się rozgrzać w chłodne dni? Postaw na ubrania dobrej jakości

Ubrania dobrej jakości nie tylko stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, ponieważ służą nam przez lata zamiast przez jeden sezon, ale też długofalowo stanowią mniejszy wydatek. Owszem, za sweter z wełny czy kaszmiru zapłacimy jednorazowo znacznie więcej niż za akrylowy, jednak ten drugi szybko się zmechaci i wyląduje na śmietniku. Sweter z wełny czy jedwabiu będzie nam natomiast służył przez wiele lat. Ponadto tego typu włókna rzeczywiście ogrzewają organizm i chronią go przed mrozem. Sweter z kaszmiru potrafi być bardzo cienki, a mimo to grzeje lepiej niż niejedna kurtka z poliestru uszyta z myślą o nadchodzącej zimie. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi, odwiedź second hand. Tam można znaleźć swetry wysokiej jakości wykonane z wełny czy kaszmiru.

Rozgrzewająca wizyta w saunie

Sauna jest dziś dostępna w każdym większym mieście. Finowie od lat cenią sobie jej działanie detoksykacyjne oraz rozgrzewające. Wizyta w saunie korzystnie oddziałuje na zatoki i naszą odporność.  Trzeba jednak pamiętać, że cera naczynkowa czy nadciśnienie stanowią istotne przeciwwskazania.

Zapięty płaszcz

Influencerki modowe rozpropagowały pewien szkodliwy trend. Mianowicie przekonują one do chodzenia w rozpiętym płaszczu. Wiele osób podchwyciło ten modowy smaczek i trzyma się rękami za poły płaszcza, trzęsąc się przy tym z zimna. To najprostsza droga do zapalenia płuc czy poważnej infekcji. Chcesz być zdrowa? Noś zapięty płaszcz i pamiętaj o tym, aby osłonić szyję ciepłym szalikiem. Jeśli wybierzesz odpowiedni fason i kolor, będziesz świetnie wyglądać nawet wówczas, gdy będziesz zapięta po samą brodę.

Spanie w skarpetkach

Choć może wydawać się to śmieszne i dziwne, to nasze stopy najszybciej marzną. W nocy bardzo często wychodzą nam spod kołdry, przez co budzimy się, na czym cierpi jakość snu. Aby rano wstać z łóżka rześkim i wypoczętym, warto postawić na spanie w skarpetkach. Te jednak powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości takich jak bawełna czy włókna bambusa. Poliestrowe skarpety nie oddychają, przez co pocą nam się w nich stopy.