Męska Strefa Problemy z prostatą

Jak się leczy prostatę?

jak się leczy prostatę

Do niedawna jedynymi sposobami leczenia przerostu prostaty były metody farmakologiczne lub operacje chirurgiczne. Obecnie wykorzystuje się metody tzw. chirurgii mało inwazyjnej.

Leczenie operacyjne – kiedyś

Operacyjne leczenie prostaty polegało na usunięciu przerośniętej części gruczolaka (usuwano wewnętrzną część z pozostawieniem powłok zewnętrznych). Tylko w przypadku zdiagnozowanego raka prostaty usuwano cały narząd. Były to tzw. operacje otwarte pod narkozą, co wiązało się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Wymagały długiej hospitalizacji, a powrót do normalnego funkcjonowania był możliwy dopiero po kilku a nawet kilkunastu tygodniach. Obecnie takie operacje przeprowadza się jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku bardzo powiększonego gruczołu lub wykrycia komórek nowotworowych.

‘Złoty standard’ w leczeniu przerostu prostaty

Obecnie wykorzystuje się metody tzw. chirurgii mało inwazyjnej. Za najskuteczniejszą metodę leczenia gruczolaka prostaty uważa się elektroresekcję przezcewkową (z ang. TURP – Transurethval Resection of the Prostate). Polega ona na usunięciu przerośniętej części prostaty (od środka) za pomocą urządzenia, zwanego resektoskopem, przez który przepływa prąd elektryczny. Zabieg ten jest wykonywany poprzez wprowadzenie przez cewkę moczową pacjenta specjalnego instrumentu, dochodząc aż do pęcherza. Przekrój urządzenia jest niewielki, dostosowany do średnicy cewki moczowej. Po zbadaniu od środka stanu prostaty, jak również cewki moczowej i pęcherza moczowego lekarz, za pomocą resektoskopu ‘zeskrobuje’ od wewnątrz kawałki tkanki gruczołu, która rozrastając się zwężała przekrój cewki moczowej. Usunięty miąższ gruczołu wysyłany jest do badań, w celu zdiagnozowania czy nie występują w nim zmiany nowotworowe.

Borys

Do niedawna jedynymi sposobami leczenia przerostu prostaty były metody farmakologiczne lub operacje chirurgiczne. Obecnie wykorzystuje się metody tzw. chirurgii mało inwazyjnej.

Nie taki zabieg straszny, jak go malują

Zabieg jest bezbolesny, odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, tylko dolnej części ciała. Dzięki temu pacjent po kilkudniowym pobycie w szpitalu może wyjść do domu. Ryzyko wystąpienia powikłań jest również niewielkie, może się pojawić niewielkie krwawienie podczas oddawania moczu, na skutek gojenia się wewnętrznych ran w prostacie. Po zabiegu zaleca się również picie dużej ilości płynów, unikanie kawy, alkoholu oraz ostrych przypraw. Wskazana jest również kilku tygodniowa wstrzemięźliwość seksualna.

Zabieg elektroresekcji przezcewkowej, dzięki wycięciu przerośniętej tkanki gruczolaka, przynosi natychmiastową ulgę. Oddawanie moczu trwa krócej, strumień jest silny i mocny. Pacjent nie musi już co chwile uczęszczać do łazienki ani wstawać w nocy. Co ważne, dzięki usunięciu fragmentów prostaty nie ma ryzyka, że gruczoł ponownie zacznie się rozrastać, a dolegliwości powrócą.

Inne metody leczenia gruczolaka prostaty:

  • Przezcewkowe nacięcie prostaty,
  • Rozszerzenie cewki balonem,
  • Rozszerzanie cewki za pomocą spiralki podobnej do sprężyny (stentów),
  • Adenomectomia laserowa,
  • Fale ultradźwiękowe,
  • Mikrofale i wysoka temperatura (metoda termiczna).

Borys

Komentarze (3)

Zostaw komentarz