Gdy pojawia się problem... Seks

Jak się kochać z Amazonką

amazonką

Zachorowalność na raka sutka jest w Polsce wciąż bardzo wysoka. Czasem, by usunąć komórki rakowe, potrzebna jest amputacja piersi. Lecz przecież pierś to nie cała nasza kobiecość. Jeśli jednak zachorować zdarzyło się właśnie nam lub naszym partnerkom – nie panikujmy. Amazonki wciąż mają wiele do zaoferowania jako atrakcyjne kobiety.

Czy osoba w lustrze to ja?

Kobietom po mastektomii prawdopodobnie potrzebne będzie przez dłuższy czas wsparcie psychologiczne, czy to profesjonalne w czasie wizyt u specjalisty, czy też w zakresie opieki najbliższych. Pacjentka zmierzyć się musi z wyzwaniem walki z pochłaniającą wiele energii chorobą. Do tego dochodzi poczucie wstydu i zaniżona samoocena, związana z przymusem zaakceptowania swojego ciała w zupełnie nowym kształcie. Zdarza się, że kobieta nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami. Powinna wówczas poszukać pomocy, np. w kręgu innych pań po przebytym odjęciu piersi. W końcu o atrakcyjności i wartości kobiety nie świadczy tylko biust. Panowie często wolą partnerki mniej urodziwe, lecz za to doskonałym poczuciem humoru, dystansem do siebie czy po prostu ciepłe i wyrozumiałe. Kobieta nie powinna poddawać się łatwo pojawiającej się depresji. Tego typu zaburzenia mogą wywołać inne, poboczne dolegliwości, a nawet choroby. Wsparcie partnera jest również w tym czasie nieocenione.

Czy wciąż mogę się kochać?

Skomplikowany stan emocjonalny, w tym możliwe depresje mogą obniżyć libido kobiety. Nie tylko nie będzie ona miała ochoty na zbliżenia fizyczne z powodu złego samopoczucia, lecz może wręcz w ogóle nie odczuwać takiej potrzeby. Dodatkowo, skutkiem ubocznym chemioterapii jest często zniszczenie funkcji jajników, a zatem wywołanie przedwczesnej menopauzy. Pojawiają się wówczas wszystkie objawy przekwitania i to w bardzo gwałtownej formie. Suchość pochwy, uderzenia gorąca oraz uczucie ciągłego zmęczenia mogą skutecznie pozbawić kobietę możliwości przeżywania miłości erotycznej wśród niebosiężnych uniesień. Niektóre leki, przepisywane jako alternatywa dla chemioterapii, również mogą wywołać, choć niekoniecznie trwale, objawy menopauzy. Jeśli jednak zniechęcenie kobiety do seksu wynika głównie ze stanu fizjologicznego, a nie emocjonalnego, może ona zapytać ginekologa o kremy i żele, zawierające estrogen, które pomagają przywrócić wilgotność pochwy. Przyjemność ze zbliżeń wraca wówczas na znacznie wyższy poziom.

Partner – towarzysz doli i niedoli

Jeśli kobieta wstydzi się swojego nowego ciała, powinna porozmawiać o tym z partnerem. Proszę pamiętać, że mężczyzna był przecież ze swoją żoną czy partnerką przez cały czas trwania choroby. Tak samo miał czas na przemyślenia i zaakceptowanie nowej rzeczywistości. Co więcej, najczęściej w długoletnich związkach panowie mają znacznie mniejszy problem z przejściem nad brakiem piersi u partnerki do porządku dziennego. Nierzadko stwierdzają, że niczego to nie zmienia i z ich strony rzadko obserwuje się jakieś szczególne zahamowania z tym związane. To raczej kobiety odrzucają swoich partnerów, odsuwają ich od siebie. Jeżeli paniom, mimo wsparcia mężczyzny, wciąż będzie trudno zaufać ich zapewnieniom o dalszym oddaniu, powinny spróbować porozmawiać o swoich obawach z osobą trzecią. Pozwoli im to spojrzeć na sytuację z boku, być może znaleźć drogę do zbudowania w sobie na nowo pewności siebie.

Amazonka szuka miłości

Jeśli kobieta po mastektomii jest na etapie poszukiwania partnera, bardzo często poprzestaje ona na grupie panów z podobnymi problemami. Obserwuje się prawidłowość, według której osoby na wózku, wybierają na towarzyszy również inwalidów. Amazonki także mogą odczuwać tego typu potrzebę i zacząć akceptować jedynie tych, w których życiu w jakiś sposób pojawił się problem nowotworów. Nie powinny jednak zapominać, że mogą okazać się atrakcyjnymi kobietami również dla mężczyzn całkowicie spoza kręgu osób dotkniętych rakiem. Czy warto wówczas uciekać?

Kobieta

Miłość do Amazonki oraz z Amazonką z pewnością wymaga wiele delikatności i cierpliwości. Warto jednak zaufać zarówno własnej kobiecości, która tkwi w samej kobiecie, a nie w jej ciele oraz partnerowi, który przecież jest nie tylko naszym kochankiem, ale i przyjacielem.

Anna Piosik

Komentarze (2)

ell@

9 lat temu

Pamiętam wzmiankę z jakiegoś wywiadu Pani Kofty o tym, jak mąż pomagał jej zmieniać opatrunki po operacji. Początkowo próbowała się skrywać – ale on mądrze i taktownie wyperswadował jej z głowy skrępowanie na temat ..nowej fizyczności.

Zostaw komentarz