Jak się dogadywać mimo różnic? - Stefanie Stahl

Stefanie Stahl to znana niemiecka psycholog, która ma na swoim koncie sporo bestsellerowych poradników. Ich ogromną zaletę stanowi przystępny język. Stefanie Stahl potrafi przybliżyć skomplikowane zjawiska psychologiczne w przystępny sposób, posługując się różnymi przykładami zaczerpniętymi z życia. W sierpniu nakładem Wydawnictwa Otwarte ukaże się jej poradnik Jak się dogadywać mimo różnic?. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Problemy komunikacyjne. Dlaczego nie z każdym potrafisz się porozumieć?

Zapewne zauważyłaś, że nie z każdym potrafisz się porozumieć. Z jednymi ludźmi przychodzi ci to bez wysiłku, kontakt z innymi okropnie cię męczy. Istnieją też osoby, które sklasyfikowałabyś pośrodku skali. Umiesz dojść z nimi do porozumienia, aczkolwiek nie odbywa się to bez trudu. Stefanie Stahl w książce Jak się dogadać mimo różnic zwraca uwagę na typy osobowości człowieka. To właśnie one sprawiają, że z jednymi ludźmi nam po drodze, a z drugimi współpraca układa się jak po grudzie.

4 składowe osobowości i ich warianty

Wyróżniamy zasadniczo 4 główne składowe naszej osobowości. Każda z nich występuje w dwóch wariantach. W rezultacie daje nam to 16 różnych kombinacji. Stefanie Stahl w swojej książce nazywa je ministrami. Uważa bowiem, że każda kombinacja osobowości jest nam potrzebna jako społeczeństwu. To właśnie one dają nam różne kompetencje, dzięki którym możemy się rozwijać i cieszyć życiem.

Ekstrawersja i introwersja – cechy uwarunkowane genetycznie

Niektóre składowe naszej osobowości mają uwarunkowanie genetyczne. Tak jest w przypadku ekstrawersji i introwersji. Przychodzimy na świat z aktywniejszym układem współczulnym lub przywspółczulnym.  Ekstrawertycy mają aktywniejszy układ współczulny. Napędza ich dopamina, która uruchamia układ nagrody. W rezultacie są oni bardziej skłonni, aby stanąć w szranki, rywalizować o coś, próbować swoich sił. Wyznają zasadę – no risk, no fun. Ekstrawertycy dobrze czują się w kontaktach z innymi ludźmi, to z nich czerpią siłę. Lubią, gdy świat zewnętrzny dostarcza im nowych wyzwań i atrakcji. Chętnie uczestniczą w różnego rodzaju eventach. Lubią poznawać nowe rzeczy. Jednocześnie ekstrawertycy łatwiej wyznaczają swoje granice i są bardziej asertywni. Natomiast introwertycy mają aktywniejszy układ przywspółczulny, który napędza acetylocholina. Najważniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa. Introwertycy mają bogate życie wewnętrzne. Dobrze czują się we własnym towarzystwie, gdy mogą poddać się autorefleksji. Zanim udzielą odpowiedzi na pytanie, często muszą ją drobiazgowo przemyśleć. Natomiast ekstrawertyk mówi szybciej, niż myśli. Introwertycy lepiej radzą sobie z pracami wymagającymi od nich precyzji i skrupulatności. Ekstrawertycy preferują bardziej kreatywne zadania, które pozwalają im rozwinąć skrzydła. Źle się czują, gdy muszą poświęcić więcej czasu mrówczej pracy, która jest dla nich mało stymulująca. Introwertyk zazwyczaj wykazuje się większą cierpliwością. Ekstrawertykowi nierzadko jej brakuje, łatwiej wpada w złość, gdy sprawy idą nie po jego myśli.

Różnice w myśleniu. Skupianie się na szczegółach kontra wyciąganie ogólnych wniosków

Jednak ekstrawersja i introwersja to nie jedyne składowe naszej osobowości, na jakie zwraca uwagę Stefanie Stahl w swoim poradniku Jak się dogadywać mimo różnic?. Autorka przygląda się także sposobowi myślenia. Część osób koncentruje się na faktach, rzeczach, które można zarejestrować zmysłami. Tacy ludzie są bardzo drobiazgowi i świetnie sprawdzają się w pracy analitycznej czy w rachunkowości. Istnieją także osoby myślące abstrakcyjne. One nie lubią zajmować się wieloma szczegółami. Skupiają się na najistotniejszych informacjach, patrzą też na to, na ile przekładają się one na życie i są użyteczne.

Merytoryka kontra empatia. Dlaczego dobry menedżer niekoniecznie jest specjalistą w danej dziedzinie?

Do tego dochodzą jeszcze różnice związane z odbiorem danej sytuacji. Niektórzy z nas są bardziej myślący, skupiają się na tym, że ktoś źle zrealizował jakieś zadanie. Potrafią mu to wprost wypomnieć. Drudzy natomiast bardziej skupiają się na odczuciach. Dostrzegają, że w pracy panuje zła atmosfera, przez napięcie łatwo można popełnić błąd. Osoba myśląca dostrzega rzeczy wymagające poprawy, dzięki niej zespół unika poważnych potknięć.  Natomiast osoba odczuwająca to lepszy menedżer, ponieważ posiada umiejętności miękkie niezbędne do zarządzania zespołu. Osoba myśląca lepiej sprawdza się jako odpowiedzialna za merytorykę, odczuwająca dzięki empatii jest w stanie zarządzać zasobami ludzkimi.

Odwlekanie decyzji kontra szybkie dokonywanie wyboru

Każdy z nas różni się też podejściem do obowiązków. Jedni ciągle przekładają je na później. Nie potrafią też szybko podejmować decyzji. Boją się, że coś przegapią, dlatego zbierają szereg danych umożliwiających im podjęcie wyboru. Z kolei osoby zorganizowane zawsze są terminowe, zdecydowane. Nie lubią, gdy ktoś zwleka z decyzją lub przesłaniem materiałów, nad którymi muszą pracować. Układają harmonogramy oraz listy z zadaniami do wykonania.

Jak dogadać się z innym typem osobowości?

Jak się dogadywać mimo różnic? to poradnik, w którym Stefanie Stahl pokazuje, co jest mocną i słabą stroną poszczególnych typów osobowości. Jednocześnie pokazuje, jak można się dogadać z kimś, kto się od nas dość znacznie różni.  To książka zawierająca praktyczną wiedzę. Dzięki psychotestowi pozwala nie tylko lepiej poznać siebie, ale też drugiego człowieka, np. swojego szefa, przyjaciółkę czy partnera. Pokazuje punkty sporne, które nierzadko stają się źródłem konfliktów. Dostarcza też przydatnych narzędzi do ich rozwiązywania.  Dzięki poradnikowi Jak się dogadywać mimo różnic?  możemy tworzyć lepsze relacje z innymi ludźmi. Autorka wskazuje nam też drogę rozwoju oraz wad, nad którymi warto popracować, aby stać się lepszym i szczęśliwszym człowiekiem.

Poradnik psychologiczny, który intryguje

Jak się dogadywać mimo różnic? to książka, która wciąga niczym najlepszy kryminał. Stefanie Stahl zebrała bowiem wiedzę dotyczącą typów osobowości, nad którymi pokłonił się już Jung. Wyjaśnia ona mechanizmy, które rządzą naszymi zachowaniami.  Z książki dowiemy się, dlaczego tak bardzo złoszczą nas niektóre ludzkie postawy. Dowiemy się też, jak porozumieć się z kimś skrajnie od nas odmiennym, gdy przyjdzie nam z nim współpracować. Tę książkę powinien przeczytać każdy.