Jak rozwinąć kreatywność
Frans van Heerden z Pexels

Kreatywność jest dziś niezwykle pożądana. Wymaga się jej od kandydatów do pracy podczas rekrutacji, studentów i zwykłych ludzi w codziennym życiu. Osoby kreatywne mają w życiu łatwiej, ponieważ potrafią znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Mają też głowę pełną pomysłów, które zdecydowanie ułatwiają codzienne życie. W naszym artykule podpowiadamy, jak rozwinąć kreatywność.

Spis treści:

  1. Dlaczego niska kreatywność nie popłaca?
  2. Jak rozwinąć kreatywność? Zerwij z rutyną!
  3. Kreatywność i logiczne myślenie – czy stanowią swoje przeciwieństwo?
  4. Aktywność fizyczna a twórcze pomysły
  5. Praca w branży kreatywnej i jej specyfika

Dlaczego niska kreatywność nie popłaca?

Czy wiesz, że osoby mało kreatywne gorzej radzą sobie we wszystkich sferach życia? W pracy nie potrafią zabłysnąć żadnym ciekawym rozwiązaniem, realizowane przez nie zadania przypominają kopiuj/wklej. W rezultacie osoby mało kreatywne rzadziej uzyskują awans w pracy. Tacy ludzie także gorzej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami, które przynosi życie. Ktoś kreatywny nawet w podbramkowej sytuacji znajdzie rozwiązanie problemu. Ułatwia mu to nieszablonowe myślenie.

Jak rozwinąć kreatywność? Zerwij z rutyną!

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że niektóre działania zabijają w nas pomysłowość. Rutyna i nuda nie służą wymyślaniu nowych rozwiązań. Gdy każdego dnia twój rozkład wygląda tak samo, mózg korzysta z utartych ścieżek. To dość leniwy narząd, który trzeba zmusić do pracy. Jak tego dokonać? Musisz zerwać z rutyną. Jeśli każdego dnia spędzasz popołudnia w ten sam sposób, robisz zakupy w tym samym sklepie i jesz to samo na kolację, to ogarnia cię nuda. Ona rozleniwia i zabija w nas kreatywność. Musisz zacząć wprowadzać modyfikacje do swojej codzienności. Przygotuj nową potrawę, wyjdź z koleżanką do innej restauracji niż zazwyczaj, pojedź na weekend do miasta, w którym dawno nie byłaś, zapisz się na taniec towarzyski. Im więcej nowych bodźców dociera do twojego mózgu, tym większą kreatywność osiągasz.

Kreatywność i logiczne myślenie – czy stanowią swoje przeciwieństwo?

Czym tak naprawdę jest kreatywność? Czy stanowi ona przeciwieństwo logicznego myślenia? Okazuje się, że nie. Abyśmy tworzyli ciekawe projekty, wymyślali nowe koncepcje itp., prawa półkula musi współdziałać z lewą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że za logiczne myślenie odpowiada lewa półkula, prawa zaś zarządza kreatywnością. Pomiędzy nimi powinien następować stały przepływ danych. Krótko mówiąc, obie strony muszą się ze sobą komunikować, aby wypracować chociażby koncepcję wyjścia z tarapatów finansowych.

Aktywność fizyczna a twórcze pomysły

Jak rozwijać kreatywność? Niewątpliwie warto postawić na aktywność fizyczną. Osoby, które się ruszają, łatwiej wpadają na ciekawe pomysły. Siedząc za biurkiem, nie wymyślisz, jak zwiększyć przychód twojego przedsiębiorstwa. Zrób sobie przerwę, skocz na rower lub jogging. Po solidnym wysiłku fizycznym twoją głowę zaleje wiele ciekawych rozwiązań.

Praca w branży kreatywnej i jej specyfika

Pamiętajmy też o tym, że pomysłowość nie jest czymś, co można zaplanować czy przywołać pstryknięciem palca. Jeśli chcesz wymyślić plan działania, nie stawiaj sobie sztywnych oczekiwań czasowych. Jeśli stwierdzisz, że przygotujesz go między 8 a 9 rano, twoja kreatywność może ulec zblokowaniu. Za bardzo zepniesz się na realizacji zadania w określonym czasie. Lepiej dać sobie więcej wolności, wyjście na spacer może oczyścić umysł i nakierować cię na właściwą koncepcję. Osoby, które pracują w branży kreatywnej często znajdują się pod presją czasu, przez co nie potrafią zrealizować powierzonych im zadań. Ich szefowie powinni zrozumieć, że pomysłowość wiąże się z licznymi procesami zachodzącymi w mózgu. Z marszu jej nie uruchomimy. Nie można zatem pracownika branży kreatywnej rozliczać z każdej minuty czy godziny. To nie praca na akord. Gdy przyjdzie wena, pracownik sam szybko zrealizuje wiele zadań. Bez niej tkwi w miejscu.