Intymnie Problemy intymne kobiet

Jak rozpoznać nadżerkę?

jak rozpoznać nadżerkę

Nadżerka szyjki macicy wzbudza u kobiet strach. Występujący na szyjce macicy ubytek nabłonka nie musi od razu oznaczać poważnej choroby. Nie zmienia to faktu, że najlepiej szybko ją zdiagnozować. Jak rozpoznać nadżerkę?

Co to jest nadżerka i skąd się bierze?

Kobiety przerażają różne dolegliwości związane ze zdrowiem intymnym. Boją się usłyszeć wyrok. Jenak nie wszystkie objawy muszą oznaczać raka. Nadżerka jest ubytkiem nabłonka, który tworzy się na szyjce macicy. To nieregularny czerwony obszar, który można zaobserwować na szyjce macicy. Występują dwa rodzaje tej dolegliwości intymnej – nadżerka rzekoma i nadżerka prawdziwa. Nadżerkę prawdziwą może wywołać otarcie w wyniku stosunku czy użycia tamponu. Niektóre środki chemiczne także przyczyniają się do rozwoju nadżerki. Postać rzekoma to efekt kuracji hormonalnej lub uszkodzenia szyjki macicy podczas porodu. Ale nadżerka rzekoma może równie dobrze powstać bez konkretnej przyczyny. Częściej występuje u kobiet w młodym wieku.

Jak rozpoznać nadżerkę?

Nadżerka nie musi wywoływać żadnych dolegliwości. Można wykryć ją podczas kontrolnego badania ginekologicznego, które kobiety powinny wykonywać regularnie. Istnieją charakterystyczne objawy, które pozwalają rozpoznać nadżerkę. Należą do nich upławy, dyskomfort w podbrzuszu, plamienia po stosunku a nawet bóle krzyża. Aby dokładnie rozpoznać postać nadżerki, lekarz może skierować pacjentkę na badania cytologiczne i kolposkopowe. Oprócz badań ważny jest szczegółowy wywiad lekarski i określenie pojawiających się objawów. Po tych czynnościach lekarz może rozpoznać nadżerkę i zdecydować o formie jej leczenia. Kobiety mogą skarżyć nie na pieczenie czy swędzenie miejsc intymnych. Obserwuje się także krwawienia podczas stosunku. Objawy są podobne do innych chorób intymnych, więc tylko lekarz jest w stanie dokładnie rozpoznać nadżerkę. Nie należy więc bagatelizować pojawiających się objawów, tylko zgłosić się do lekarza, który zleci nam właściwe leczenie.

nadżerka szyjki macicyNadżerka może przekształcić się w raka szyjki macicy. Leczenie zmian przednowotworowych jest formą profilaktyki, szczególnie u pań, znajdujących się w grupie ryzyka. W niektórych przypadkach wystarczy wyleczyć stan zapalny, by pozbyć się problemu w postaci nadżerki. Kobiety nie mogą zapominać o regularnych wizytach u ginekologa. Badania kontrolne pomagają zniwelować liczbę zachorowań na różne dolegliwości intymne. Gdy wcześnie rozpoznamy nadżerkę, mamy większe szanse na jej szybkie wyleczenie i pozbycie się problemu.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Nieleczona nadżerka może rozwinąć się w groźną chorobę.Najlepiej ją wypalić.Nie ma czego się obawiać.To nic nie boli.To tak jak ugryzienie komara

filodendron

7 lat temu

W tym roku byłam na cytologii, trzeba tego pilnować , bo mija rak za rokiem a choroba się może rozwinąć. Trzeba się przezwyciężyć i śmiało iść na cytologie bo to może uratowac życie kobiety.

Mindi

8 lat temu

Przede wszystkim trzeba regularnie chodzić na badania ginekologiczne. Gdy się badamy to gdy pojawi się nadżerka jest to wykryte. U mnie nadżerka pojawiła się przed pierwszą ciążą i po rozwiązaniu była wypalona. Objawy miałam nieznaczne, niewielkie upłąwy tylko. Po ciąży została nadżerka wypalona i nigdy więcej się nie pojawiło ta dolegliwość u mnie.

pati25

8 lat temu

Przyczyny nadżerki mogą być różne.Dlatego z wszelkimi niepokojącymi objawami należy udać się do ginekologa.Ja miałam nadżerkę.Niespodziewanie dostałam krwotoku,który szybko minął..Poszłam z tym do ginekologa i stwierdził nadżerkę.Miałam wypalaną…Od tego czasu ,a minęło przeszło 15 lat nic się nie dzieje.Na szczęście

sirena46

8 lat temu

Nie miałam nadżerki, ale bliska mi osoba miała. Niewyleczona nadżerka przerodziła się nowotwór, który okazał się złośliwy. Dzisiaj szwagierki niestety już nie ma świecie, ale jakie Ona przeszła męczarnie, to był koszmar. Walczyła kilka lat, ale nie dało Jej się wygrać tej walki. Jestem bardzo wyczulona na tym punkcie i regularnie chodzę na badania cytologiczne. Dziewczyny jak macie jakieś wątpliwości, czy nie macie czasu lub się wstydzicie, czy boicie to namawiam Was chodźcie na cytologię. To nic nie boli trwa kilka minut, a może uratować zdrowie, a nawet życie.

filodendron

8 lat temu

Na pewno trzeba zwrócic uwagę na dziwne upławy, krew, nieregularne miesiączki, bóle. Trzeba wykonywać systematycznie badania cytologiczne ,żeby ustrzec sie w porę przed choroba, bo z nieleczonej nadżerki może wytworzyc sie cos bardzo niedobrego.

Zostaw komentarz