Niepokojące objawy Zdrowie

Jak rozpoznać kamicę żółciową?

jak-rozpoznac-kamice-zolciowa

Kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy jednak daje o sobie znać, bagatelizujemy ją. Objawy tłumaczymy obżarstwem pogarszając swoją sytuację.

Przyjmujemy wtedy preparaty mające usprawnić pracę naszego układu pokarmowego. Te jednak, przynoszą nam ulgę tylko na krótką chwilę.

Na czym polega choroba?

Kamica żółciowa to choroba w wyniku, której w pęcherzyku żółciowym odkładają się złogi powstałe z substancji chemicznych, które znajdują się w żółci. Zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych (np. wapniowych) i białek.

Ryzyku zachorowania sprzyjają:

– uwarunkowania genetyczne

– otyłość

– ukończenie 40stego roku życia

– płeć żeńska

– liczne ciąże

– cukrzyca

– mukowiscydoza

Jak rozpoznać kamicę żółciową?

Pacjenci najczęściej skarżą się na kolkę pęcherzykową, czyli nagły, napadowy, ostry, niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu lub tuż pod linią żeber. Może on promieniować do promieniujący do prawego barku lub okolicy między łopatkami. Pojawia się z reguły po spożyciu obfitego, tłustego posiłku. Trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Towarzyszy mu niejednokrotnie niepokój, nadmierna potliwość, a czasami także nudności i wymioty.

Natalia Herzog

Kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy jednak daje o sobie znać, bagatelizujemy ją. Objawy tłumaczymy obżarstwem pogarszając swoją sytuację.

Leczenie

Jeśli objawy kolki ustępują stosunkowo szybko i kamienie nie są duże, lekarz zaleca rozpoczęcie terapii lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty.

Jeśli jednak złogi są duże, chirurdzy zalecają jak najszybsze zdecydowanie się na zabieg cholecystekomii.

Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu całego woreczka żółciowego wraz z umieszczonymi w nim kamieniami. Wykonuje się go mało inwazyjną metodą laparoskopową, czyli za pomocą specjalnego urządzenia. Nie trzeba w ten sposób nacinać całej powłoki brzusznej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Do lekarza, marsz!

Bardzo istotne, aby w przypadku występowania niepokojących nas objawów, jak najszybciej udawać się na wizytę lekarską. Specjalista wypisze skierowania na badanie USG, które w 95% potwierdzi, czy w naszym woreczku znajdują się kamienie żółciowe, czy też nie.

Nigdy nie bagatelizujmy dolegliwości bólowych, bowiem ich zaniedbanie może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu w przypadku rozlania się żółci.

Natalia Herzog

Komentarze (5)

dulcynea

8 lat temu

Ciekawy artykuł , ja także jestem genetycznie zagrożona .
Staram się działać profilaktycznie , stosuję dietę . Badam się okresowo.
Ale co ma być, to będzie:-X

pati25

8 lat temu

Boję ssię,że dotknie mnie ta kamica żółciowa..Bo jestem zagrożona genetycznie.Moja mama ją miała i siostry mojej mamy.Wiem jakie te bóle są okropne.Staram się zapobiegać kamicy i chodzę co roku na USG

Mindi

9 lat temu

Ze wspomnień wiem, że na kamicę żółciową chorowali moi przodkowie. Także na nerkową. Wolę zapobiegać niż dać się operować, dlatego staram się robić badania i leczyć nawet mały piasek naturalnymi metodami. Bardzo dobre efekty daje kuracja, picie wywaru z obierzyn ziemniaka. Pije się kilka tygodni profilaktycznie dwa razy w roku l;ub gdy zaczynamy czuć mały dyskomfort, ew. po wynikach badań gdy wychodzi piasek lub kamienie.

Tess

9 lat temu

Z ciekawością przeczytałam o kamicy żółciowej. Dużo osób się skarży na te dolegliwości. Ja mam bardziej kamicę nerkową ale jak jest skłonność to trzeba uważać.

Zostaw komentarz