Kultura Styl życia

Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona – Hilda Burke

Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona

Uzależnienie od smartfona to temat, który często podejmuje się w mediach. Tak naprawdę trudno go jednoznacznie scharakteryzować, ponieważ jest to stosunkowo nowy problem. Niemniej Hilda Burke określa uzależnienie jako wykonywanie jakiejś czynności lub sięganie po jakąś rzecz w celu uzyskania nagrody, gdy takie zachowanie odbija się negatywnie na naszym życiu. Jest to bardzo ogólna definicja nałogu, ale widać tutaj powiązanie między naszą destrukcyjną decyzją a nagrodą, jaką nam zapewnia. Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona to poradnik, w którym Hilda Burke do problemu podchodzi w sposób niezwykle holistyczny.

Smartfon nie jest ani dobry, ani zły

Smartfon to urządzenie, które zrewolucjonizowało nasze życie. Korzystają z niego nawet mieszkańcy Afryki. W tamtym regionie świata internet mobilny jest dużo popularniejszy od stacjonarnego.  Sam smartfon nie jest zły, nikomu nie wyrządza krzywdy. To od nas zależy, jak go wykorzystamy.

Uzależnienie od smartfona

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy go zapomni z domu, wraca po niego. Wielu ludzi rozpoczyna dzień od sięgnięcia po telefon i budząc się w nocy, zagląda na jego ekran. To niewątpliwie świadczy o uzależnieniu. Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona. Gdy stoimy w kolejce, przeglądamy media społecznościowe. Gdy widzimy się ze znajomymi, także nie potrafimy oderwać się od scrollowania i bycia na bieżąco ze wszystkimi powiadomieniami. W internecie często prowadzimy bujne życie towarzyskie, udzielamy się na wielu grupach, ale w realu rzadko widujemy się ze znajomymi.

Jak mądrze korzystać ze smartfona?

Oczywiście nie zawsze wygląda to tak samo. Istnieją osoby, które potrafią wykorzystać smartfona do dobrych celów, wykonania przelewu za mieszkanie, sprawdzenia jakiejś informacji, rezerwacji biletów na lotnisko czy utrzymywania przyjaźni pomimo odległości. Dzięki internetowi mobilnemu w Afryce rejestruje się urodzenie dzieci, wcześniej wiele z nich nie widniało w systemie, ponieważ rodziców nie było stać na podróż do miasta, aby osobiście dokonać formalności. Internet mobilny daje nam łatwy dostęp do  informacji o zbiórkach charytatywnych, które możemy wesprzeć.

Jaki problemy rodzi uzależnienie od smartfona?

Problem zaczyna się, gdy tracimy rachubę czasu, korzystając ze smartfona. Bez końca scrollujemy tablice znajomych w mediach społecznościowych, przeglądamy  newsy oraz dyskutujemy na komunikatorach internetowych, zamiast spotkać się w realu twarzą w twarz. Niektórzy z nas nie potrafią rozstać się z telefonem nawet w godzinach pracy czy podczas prowadzenia samochodu. Szacuje się, że co czwarty wypadek został spowodowany z powodu nieuwagi, kierowca bowiem zanadto skupiał się na smartfonie, za mało na drodze.

Jak poradzić sobie  z uzależnieniem od smartfona?

Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona  to poradnik, w którym znajdziemy praktyczne wskazówki, dzięki którym zaczniemy korzystać z tego urządzenia w mądry i przemyślany sposób. Przestaniemy być niewolnikami newsów i powiadomień oraz nowych wpisów na Instagramie. Hilda Burke w swojej książce Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona ma dla nas mnóstwo praktycznych i przemyślanych porad.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz