Zdrowie

Jak rozładować stres?

Jak rozładować stres

Stres jest wpisany w naszą egzystencję. Z punktu widzenia ewolucji stanowi niezwykle ważny czynnik. W sytuacjach stresowych koncentrujemy się tylko na jednym, konkretnym problemie. To właśnie wówczas włącza nam się reakcja – uciekaj albo walcz. Choć stres bywa przydatny, bo chroni nas przed potencjalnym zagrożeniem, np. przed napaścią, to często pojawia się w nieadekwatnych sytuacjach i dezorganizuje nasze życie. Wynika to z faktu, że nie potrafimy sobie z nim radzić. Jak rozładować stres?

Stres zawsze trzeba rozładować. Inaczej będzie nas męczył od środka i wpływał negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli nie chcesz, by zakłócał działanie gospodarki hormonalnej etc., musisz znaleźć idealne dla siebie techniki relaksacyjne. Co może ci pomóc w walce ze stresem?

Rozmowa z przyjaciółką

Wiele osób uspokaja się, gdy porozmawia o swoim ciężkim dniu z kimś bliskim. Przyjaciółka często jest w stanie nas wysłuchać, pocieszyć i okazać empatię. Gdy wyrzucimy z siebie negatywne przeżycia, poczujemy się lepiej. To doskonała technika relaksacyjna dla ekstrawertyków, którzy lubią towarzystwo innych ludzi. W ich przypadku rozmowa z przyjaciółką o codziennych problemach może mieć działanie terapeutyczne.

Jak rozładować stres? Uprawianie sportu

Stres warto z siebie wyrzucić, uprawiając sport. Możesz uczęszczać na boks, zdecydować się na wieczorny jogging czy grę w badmintona. Ważne, aby aktywność fizyczna była zgodna z twoją naturą i sprawiała ci przyjemność. Zmęczenie fizyczne często dobroczynnie wpływa na nasz stan psychiczny. Po solidnym wysiłku czujemy się znacznie lepiej.

Przeklinanie pod nosem

Choć zapewne nie raz słyszałaś o tym, że przeklinanie jest niemile widziane, to jednak ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Osoby ekstrawertyczne, które często wyrzucają z siebie wulgaryzmy w sytuacji stresowej, czują się znacznie lepiej od osób, które pragną zachować się kulturalnie w danych realiach.  Jak widać, przeklinanie nie zawsze jest złe. Czasem pomaga rozładować napięcie i poczuć się lepiej.

Czytanie książki

Czytanie książki w sytuacji stresowej to dobre rozwiązanie dla introwertyka. Gdy przeniesie się w zupełnie inny świat i będzie towarzyszył głównym bohaterom, zapomni o swoich zmartwieniach. To dobra forma relaksu dla tych osób, które nie lubią rozmawiać z innymi o swoich problemach, a poszukują od nich wytchnienia.

Skupienie się na przyjemnościach

Jeśli dokucza ci stres, zrób dla siebie coś miłego. Możesz przygotować swój ulubiony posiłek, pójść do fryzjera, kupić sobie jakiś miły drobiazg, zapisać się do salonu masażu etc. Ważne, aby dana aktywność rzeczywiście w pełni koncentrowała twoją uwagę i pozwalała się odprężyć.

Karaoke

To kolejne świetne rozwiązanie dla ekstrawertyków, gdy jesteś wściekła, coś poszło nie po twojej myśli, możesz wykrzyczeć swoje negatywne emocje podczas karaoke. Śpiew działa oczyszczająco i sprawia, że po chwili świetnie się bawisz, zamiast stresować.

Dodaj komentarz