Jak relacja z ojcem wpływa na córkę
Zdjęcie autorstwa Josh Willink z Pexels

Relacja ojca z córką jest bardzo ważna, choć w przypadku kobiet bardziej istotną rolę pełni kontakt z matką. To ona jest dla niej wzorcem. Kobiety, które mają niewydolnych wychowawczo ojców lub ci są nieobecni w ich życiu, wciąż mogą sobie świetnie radzić w relacjach międzyludzkich, jeśli trafiły na dobrą matkę. Jak relacja z ojcem wpływa na córkę?

Ojciec jako wzorzec pozytywny

Jeśli ojciec posiada pozytywne cechy, jest troskliwy, opiekuńczy, pracowity i skłonny do spędzania czasu z córką, to zapisuje się w jej pamięci jako wzorzec pozytywny. W dorosłym życiu będzie ona poszukiwała mężczyzn o podobnej postawie. Nie będą jej interesowali ci faceci, którzy są leniwi, uzależnieni i zdystansowani emocjonalnie. Czasem ojciec jako wzorzec pozytywny staje się jednak pewnym balastem w życiu kobiety. Ona tak bardzo szuka jego sobowtóra, że nie potrafi go znaleźć. Taka sytuacja zdarza się, gdy ojciec zawiesi wysoko poprzeczkę, a córka na dodatek ma tendencję do idealizowania rodziców. Wówczas żaden mężczyzna nie jest dostatecznie dobry, by zwrócić na niego uwagę.

Ojciec jako wzorzec negatywny

Jeśli ojciec jest alkoholikiem, przepuszcza wszystkie pieniądze, nie poświęca córce uwagi, stosuje wobec niej przemoc, kobieta może w dorosłym życiu być bardzo nieufna wobec mężczyzn. Będzie ich unikała, gdyż obawia się ich, nie czuje się w ich towarzystwie bezpiecznie. Może też świadomie poszukiwać faceta wolnego od nałogów, pracowitego i niewykazującego skłonności do agresji. Tacy mężczyźni będą dla niej najbardziej pociągający.  Taka postawa jest dobra. Kobieta wie, co w relacji z ojcem było złe i pragnie tego uniknąć w dorosłym życiu, aby nie fundować sobie cierpienia. Oczywiście, nie zawsze sytuacja musi przedstawiać się aż tak dramatycznie. Ojciec jako wzorzec negatywny jawi się wówczas, gdy wykazuje zachowania apodyktyczne. Wówczas kobieta będzie unikała mężczyzn, którzy usiłują jej narzucić własną wolę.

Dlaczego kobiety wybierają mężczyzn z wadami ojca?

Niestety, nie zawsze świadomość, iż nasz ojciec miał wady, wpływa na nas pozytywnie. Czasem nie potrafimy zrobić użytku z tej wiedzy i szukać mężczyzny wolnego od jego wad. Zdarza się, iż córka alkoholika świadomie wybiera alkoholika, ponieważ wierzy, że jego miłość go uzdrowi i skłoni do walki z nałogiem.  Czasem też woli to, co dobrze znane, od nieznanego.  Wie, jak radzić sobie z pijanym ojcem, nie potrafi natomiast funkcjonować w normalnej relacji.

Ojciec jako kumpel

Czasem ojcowie świadomie wybierają rolę kumpla, a nie rodzica. Wynika to z ich niedojrzałości emocjonalnej i braku zdolności do brania na swoje barki odpowiedzialności za wychowanie dziecka. Jeśli ojciec chce być kumplem w życiu córki, to istnieje duże ryzyko, iż w dorosłym życiu zwróci się ona w kierunku mężczyzn autorytarnych. Będzie nieświadomie szukała dla siebie „ojca”, który podejmie za nią decyzje.

Traktowanie córki w kontekście erotycznym

Niektórzy mężczyźni nie radzą sobie w roli ojca. Dorastająca córka spycha z piedestału matkę. Dorosła partnerka przestaje być dla nich atrakcyjna, a córka staje się obiektem ich fantazji. Coraz częściej wręczają jej kuszącą bieliznę czy sukienki.  Taka sytuacja dla nikogo nie jest zdrowa. Córka może zacząć wypierać swoją seksualność, gdyż nie podoba jej się seksualne podejście ojca, wyczuwa, iż ma do czynienia ze stanem patologicznym. Taka sytuacja może zaowocować noszeniem bezkształtnych ubrań, ścięciem włosów i przejęciem chłopięcego zachowania. Czasem córka wchodzi w rolę ukochanej swojego ojca i to przyczynia się do jej konfliktu z matką. Ta może z nią zacząć rywalizować, zamiast wspierać i uzdrowić sytuację.

Strach przed pedofilią, trudny okres dojrzewania

Często ojcowie boją się bliskiej relacji z córką. Odsuwają się od niej w okresie dojrzewania, nie chcą być bowiem posądzeni o pedofilię i przekroczenie granic. Dojrzały mężczyzna umie się zachować w każdej sytuacji. Jeśli sobie nie radzi z procesem dojrzewania i unika córki, ona może czuć się porzucona i smutna.