Jak przygotować ogród na zimę
Pixabay

Jesień to koniec sezonu wegetacyjnego roślin, ustaje wówczas fotosynteza, a pozostałe procesy życiowe ulegają spowolnieniu. Zbieramy wówczas plony w postaci owoców i warzyw, które uprawialiśmy od wiosny.  Jesień to także czas, kiedy powinniśmy przygotować rośliny na sen zimowy i uporządkować ogród. To także dobra pora, aby posadzić nowe rośliny, w tym kwiaty ozdobne oraz drzewa i krzewy. W naszym artykule podpowiadamy, jak przygotować ogród na zimę.

Spis treści:

  1. Jesienne porządki w ogrodzie
  2. Odświeżanie gleby w ogrodzie jesienią
  3. Jak przygotować ogród na zimę? Poluzowanie gleby
  4. Sadzenie drzew i krzewów. Dlaczego jesień to najlepsza pora?
  5. Jesienne przesadzanie roślin
  6. Sadzenie roślin cebulowych przed nadejściem zimy
  7. Gdzie posadzić rośliny cebulowe?
  8. Zaprawianie cebuli roślin ozdobnych
  9. Gdzie zamawiać cebule roślin ozdobnych?

Jesienne porządki w ogrodzie

Sprzątanie ogrodu to konieczność, jeśli pominiemy ten ważny punkt, wiele roślin nie przetrwa zimy lub zostanie zainfekowanych przez mikroorganizmy oraz pasożyty.  Na początek usuńmy wszystkie chwasty, jakie znajdziemy na terenie działki. Należy to zrobić, zanim te dojdą do nasion.  Musimy także pozbyć się roślin uprawnych, które stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów, bakterii oraz pasożytów.  Należy wykopać i wyrzucić sałatę, ogórki oraz fasolę. W ogrodzie możemy pozostawić pomidory oraz paprykę. Martwe rośliny wykopujemy, korzystając z motyki. Jesienne porządki w ogrodzie powinny też objąć staranne zbieranie owoców spadających z drzew. Te, które są tylko delikatnie obite, vide jabłka, można wykorzystać do pieczenia ciast. Natomiast te nadgniłe lub poważnie uszkodzone, trzeba wyrzucić, aby nie stały się pożywką dla chmary owadów.

Odświeżanie gleby w ogrodzie jesienią

Odświeżanie gleby w ogrodzie to także konieczność, w tym celu należy pozbyć się wierzchniej warstwy ściółki. Następnie w celu wzbogacenia gleby, nanosimy warstwę świeżego torfu lub zrębów drewnianych. Te nie tylko stanowią źródło materii organicznej oraz pierwiastków niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin, ale też chronią te ostatnie przed mrozem. Bardzo często narzekamy na szkodniki w ogrodzie. Mamy dość nadgryzionej kapusty czy sałaty. Z drugiej strony nie chcemy zaburzać naturalnego ekosystemu poprzez stosowanie oprysków. W takiej sytuacji pomocna może okazać się promocja dobrych organizmów, naszych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Przykładem naszych pomocników są pająki. Aby zapewnić im dobre warunki, w ogrodzie warto rozsypać korę sosnową.

Odświeżanie gleby

Zdjęcie autorstwa Lisa z Pexels

Jak przygotować ogród na zimę? Poluzowanie gleby

Prace ogrodowe jesienią obejmują także poluzowanie gleby. Latem często doskwierają nam upały, które sprawiają, że ziemia staje się wysuszona i zwarta. W rezultacie woda nie jest w stanie dotrzeć w głąb gleby, do systemu korzeniowego, który jej potrzebuje. Poluzowanie gleby umożliwia przywrócenie prawidłowej gospodarki wodnej w twoim ogrodzie. W tym celu należy sięgnąć po grabie z szeroko rozstawionymi zębami.  Czasem gleba jest w tak kiepskim stanie, że trzeba ją wymienić, rozsypując w ogrodzie świeżo kupioną ziemię ogrodniczą.  Tę w atrakcyjnej cenie zamówisz w sklepie internetowym Cebule.pl.  To miejsce, w którym zrobisz kompleksowe zakupy ogrodnicze.

Sadzenie drzew i krzewów. Dlaczego jesień to najlepsza pora?

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować ogród na zimę, to musisz wiedzieć, że jesień to czas, kiedy masz do wykonania wiele prac na swojej działce.  Jednym z zadań, jakie warto podjąć we wrześniu, październiku i listopadzie, jest sadzenie drzew i krzewów. Jesień to najlepszy czas na to, aby zasadzić w ogrodzie rośliny kupione w doniczkach oraz kopane z gruntu.  Po pierwsze, te zdążą ukorzenić się, zanim nastaną pierwsze mrozy, teraz mają ku temu idealne warunki, ponieważ nie są wystawione na działanie palącego słońca i suszę.  Po drugie, wiosną nie będą tracić czasu na aklimatyzację, lecz zaczną intensywnie rosnąć i rozwijać się.  Jeśli zdecydujemy się na zakup roślin z odkrytym systemem korzeniowym, to te możemy posadzić w ziemi, dopiero gdy przejdą w stan spoczynku, czyli opadną z nich liście.  Na ogół ma to miejsce pod koniec października i na początku listopada.  Z odkrytym systemem korzeniowym kupisz zarówno krzewy ozdobne, vide żywopłot, jak i drzewa owocowe.  Musisz jednak pamiętać o tym, że jesień to nie jest dobry czas na sadzenie roślin wykazujących dużą wrażliwość na mróz. Do tej grupy zaliczamy m.in. drzewka moreli i brzoskwini.

Sadzenie drzew i krzewów

Zdjęcie autorstwa Thirdman z Pexels

Jesienne przesadzanie roślin

Jesień to doskonała pora roku, aby przesadzić rośliny iglaste i zimozielone. Te bowiem zakończyły roczny przyrost, mogą zatem skupić wszystkie swoje siły na procesie ukorzeniania. Ten zostanie przeprowadzony przed nastaniem pierwszych przymrozków.  Jesień to dobry czas na tego typu prace w ogrodzie. Przesadzenie roślin we wrześniu czy październiku nie wiąże się bowiem z ich narażaniem na oddziaływanie suszy oraz palącego słońca. Te zyskują dogodne warunki do aklimatyzacji.  Jesień to także doskonała pora, aby nareszcie rozdzielić mocno rozrośnięte byliny.  Jeśli zdecydujesz się na przesadzanie roślin, musisz pamiętać o tym, aby wykopać je z ziemi z jak największą bryłą korzeniową, a następnie delikatnie przenieść w miejsce, którego głębokość jest taka sama jak w pierwotnym miejscu wzrostu. Po przesadzeniu należy regularnie podlewać rośliny, a ściółkę posypać warstwą świeżej kory.  Ta dostarczy jej cennych substancji, ale też zabezpieczy przed pierwszymi mrozami.

Sadzenie roślin cebulowych przed nadejściem zimy

Kto z nas nie marzy o kolorowych kwiatach wczesną wiosną, których widok stanowi ucztę dla oczu każdego estety? Aby jednak móc cieszyć się feerią barw, jesienią należy zaplanować wygląd ogrodu i przeprowadzić sadzenie roślin cebulowych. Do tej grupy zaliczamy tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty i przebiśniegi. Większość roślin cebulowych sadzimy na przełomie września i października. Jedynie narcyzy oraz szachownice lepiej jest posadzić nieco wcześniej, bo już pod koniec sierpnia lub na początku września.  Decydując się na zakup nowych cebulek roślin, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Te powinny charakteryzować się twardością, jędrnością oraz dorodnością. Unikajmy cebulek, które są uszkodzone, posiadają plamki, ranki czy przebarwienia, które mogą świadczyć o infekcji lub stanowić dogodne warunki dla namnażania mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych.  W przypadku większości roślin cebulowych obecność korzeni nie jest wskazana, wyjątek stanowią narcyzy oraz lilie. Te należy sadzić tylko wówczas, gdy wypuszczą pierwsze korzenie.

cebule kwiatowe

Zdjęcie autorstwa David Jakab z Pexels

Gdzie posadzić rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe wymagają odpowiedniego stanowiska do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się miejsce dobrze nasłonecznione, lecz niezbyt gorące. Ważne, aby gleba miała odczyn obojętny lub lekko zasadowy.  Musi też być lekka i odpowiednio spulchniona, także poniżej poziomu, na którym sadzimy rośliny cebulowe, aby zalegająca woda nie prowadziła do ich gnicia.  Ziemię należy dokładnie oczyścić z zalegających chwastów.  Rośliny te sadzimy na głębokości, która stanowi 3-krotność średnicy samej cebuli. Odstęp pomiędzy poszczególnymi osobnikami powinien stanowić 2-3-krotność średnicy cebuli.

Zaprawianie cebuli roślin ozdobnych

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych infekcji, w tym wywoływanych przez grzyby, należy namoczyć cebule kwiatowe w płynie grzybobójczym. Możemy też sadzić cebule w specjalnych koszyczkach. Dzięki temu rozwiązaniu zostaną one zabezpieczone przed gryzoniami i nornicami. Ponadto łatwo wyjmiemy wybrany koszyczek i będziemy wiedzieli, jaka odmiana rośliny w nim rośnie.

cebulki tulipanów

Zdjęcie autorstwa Anthony Brown z Pexels

Gdzie zamawiać cebule roślin ozdobnych?

Cebule roślin ozdobnych zamówisz w sklepie internetowym Cebule.pl. To doskonałe miejsce na dokonanie większych zakupów ogrodniczych. Sklep internetowy Cebule.pl oferuje nie tylko cebulki  tulipanów i innych roślin ozdobnych, ale też sadzonki drzew i krzewów oraz nasiona. Znajdziesz w nim również nawozy i podłoża oraz akcesoria ogrodnicze niezbędne do przeprowadzenia jesiennych prac. Decydując się na większe zakupy w sklepie internetowym Cebule.pl, możesz skorzystać z darmowej dostawy.  Ta forma oszczędności jest dostępna przy zamówieniu o wartości 150 zł, jeśli dokonasz przedpłaty na konto. W przypadku płatności przy odbiorze dostawa staje się bezpłatna przy zakupach za minimum 250 zł. Sklep internetowy Cebule.pl powstał w 2008 roku i od początku swojej działalności specjalizuje się w sprzedaży wysyłkowej cebuli oraz kłączy kwiatowych.  To idealne miejsce dla wszystkich miłośników pięknie kwitnących rabatek, którzy lubią obcować z naturą. Jeśli marzy ci się wiosenny ogród tryskający feerią barw, już dziś zamów cebule tulipanów, narcyzów, przebiśniegów, krokusów i innych kwiatów w sklepie online Cebule.pl.