Jak przestać się martwić – dr Frank Tallis

Zamartwianie się to problem, który nie wszystkich dotyka jednakowo. Jedni niemal codziennie piszą czarne scenariusze w każdej, nawet najbardziej błahej sytuacji, drudzy podchodzą do życia z większą ufnością. Zamartwianie się może nas przygotować na trudną sytuację, w praktyce jednak częściej zatruwa życia i pozbawia nas szczęścia. Temu problemowi postanowił przyjrzeć się dr Frank Tallis. Efektem tego jest jego książka pt. Jak przestać się martwić.

Jaką funkcję pełni lęk? Kiedy staje się szkodliwy?

Lęk jest wpisany w nasze życie. W niektórych sytuacjach pozwala nam uniknąć realnego zagrożenia. Gdy usłyszymy niepokojące odgłosy zza okna, następuje wyrzut hormonów stresu, pod ich wpływem krew odpływa ze skóry do mięśni, a my możemy szybko uciec przed potencjalnym zagrożeniem np. pożarem. Czasem jednak nasze zamartwianie się nie ma nic wspólnego z realnym zagrożeniem. Sami piszemy czarne scenariusze tam, gdzie normalne wytłumaczenie wydaje się bardziej racjonalne. Np. uparcie twierdzimy, że spóźnienie męża wynika z poważnego wypadku lub zdrady, choć bardziej prawdopodobne wydaje się utknięcie w korku.

Zamartwianie się odbiera nam radość życia

Zamartwianie się często uniemożliwia racjonalne myślenie, cała nasza energia koncentruje się na czarnym scenariuszu. Nie potrafimy skupić się na pracy czy czytaniu książki. Takie zamartwianie się jest bardzo ograniczające i sporo nas kosztuje.

Indywidualne predyspozycje do odczuwania lęku

To, w jakim stopniu zamartwiamy się naszym życiem, jest kwestią indywidualną. Niektórzy wykazują ku temu większą tendencję. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych, biochemicznych lub sposobu wychowania. Niewątpliwie zalęknieni rodzice, którzy wszędzie widzą to, co najgorsze, przewidują spóźnienie pociągu i nagłą ulewę, zaszczepiają w dziecku przekonanie, że świat to niebezpieczne miejsce. Pamiętajmy, że uczymy się poprzez naśladownictwo. Jeśli rodzice wykazują postawy lękowe, my również je sobie przyswoimy.

Lęk przed podjęciem błędnej decyzji

Zamartwianie się często wynika z lęku przed podjęciem błędnej decyzji. Boimy się, że jej konsekwencje poważnie zaważą na naszym życiu. Taką postawę reprezentują osoby, które jako dzieci często były karcone za błędne decyzje. W rezultacie nauczyły się, że każda pomyłka przy dokonywaniu wyboru, grozi karą. W związku z tym poprzez zamartwianie się próbują odwlec moment decyzji. Jednocześnie szukają jasnego potwierdzenia, że ich wybór okaże się słuszny. Tak naprawdę w życiu rzadko mamy taką gwarancję. Na ogół dysponujemy ograniczoną liczbą danych, a i zdobyte informacje mogą nas zaprowadzić na manowce.

Jak poradzić sobie z lękiem, który ogranicza?

W książce Jak przestać się martwić dr Frank Tallis dzieli się sprawdzonymi sposobami, które pomogą nam ograniczyć poziom lęku. Jednocześnie opisane przez niego metody ułatwią podejmowanie decyzji. Osoby, które szybko dokonują wyboru, mniej się martwią, bo nie roztrząsają każdej kwestii. W rezultacie ich życie jest szczęśliwsze. Po książkę Jak przestać się martwić powinien sięgnąć każdy, kto czasem zmaga się z lękiem. Z pomocą Franka Tallisa można oswoić te trudne emocje i nauczyć się lepiej funkcjonować we współczesnym świecie.