Jak postępować w przypadku bólu kręgosłupa

Bóle pleców stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u osób dorosłych. Może sprzyjać im zarówno siedzący tryb życia, jak i ciężka praca fizyczna. Problemy z kręgosłupem odczuwają często także osoby starsze, jednak od kiedy tak powszechna stała się siedząca praca przed komputerem, coraz częściej skarżą się na nie także młodzi. Co robić, kiedy boli nas kręgosłup?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może być odczuwany w różnych odcinkach naszego ciała, od okolic szyi, aż do lędźwi. Może występować jednorazowo, np. po nocy spędzonej w niewygodnej pozycji lub urazach mechanicznych, np. przeciążeniu na siłowni czy po udźwignięciu zbyt dużego ciężaru. Według naukowców częściej obserwuje się jednak dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, które związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi lub problemami z funkcjonowaniem stawów.

Zarówno bóle zwyrodnieniowe, jak i przeciążeniowe mogą występować z różnych przyczyn, choć najczęściej spowodowane są złym trybem życia. Ryzyko wystąpienia dolegliwości zwiększa się w przypadku:

  • zbyt małej ilości aktywności fizycznej;
  • spędzania wielu godzin przed komputerem;
  • nadwagi i otyłości;
  • przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia lub snu;
  • częstego noszenia butów na wysokim obcasie;
  • przebywania w ciągłym stresie, prowadzącym do napięcia mięśniowego.

W niektórych przypadkach ból kręgosłupa może być spowodowany predyspozycjami genetycznymi lub wadami wrodzonymi.

Co robić, gdy boli kręgosłup?

W przypadku bólu kręgosłupa, który nie pozwala poprawnie funkcjonować, pierwszym krokiem może być zastosowanie substancji łagodzącej ból, takiej jak deksketoprofen. Jeśli jednak nie odczuwasz poprawy pomimo odpoczynku i zastosowanego leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Warto rozważyć także miejscowe metody zmniejszania bólu, takie jak: termoterapia z użyciem ciepłych i zimnych okładów, czy odpowiednio dobrana fizjoterapia lub kinezyterapia. Dwie ostatnie metody powinny być dokładnie skonsultowane, a najlepiej przeprowadzane przez fizjoterapeutę. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku bólu kręgosłupa masaże będą wskazane.

Chcąc złagodzić ból kręgosłupa, można także postawić na ćwiczenia wzmacniające i rozciągające kręgosłup. W tym przypadku również pomoże fizjoterapeuta lub trener personalny.

Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Ból z tyłu pleców stanowi poważny dyskomfort i może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto pomyśleć o tym, co zrobić, aby go uniknąć.

Skuteczna profilaktyka bólu kręgosłupa powinna być oparta na trzech czynnikach:

  • aktywności fizycznej;
  • utrzymywaniu poprawnej postawy ciała;
  • utrzymaniu odpowiedniej wagi.

Szczególną wagę do ćwiczeń rozciągających i relaksujących powinni przywiązać pracownicy biurowi, spędzający wiele godzin w pozycji siedzącej. Warto zadbać także o odpowiednią dietę, bogatą w minerały i witaminy znane z działania wspomagającego układ mięśniowo-szkieletowy.

Bóle kręgosłupa przydarzają się często osobom dorosłym. Mogą one mieć różną przyczynę i natężenie, ale zawsze stanowią pewnego rodzaju dyskomfort. Warto wprowadzić do życia odpowiednie techniki, które pomogą dolegliwości złagodzić, a nawet im zapobiec.