Miłość i związki

Jak porozumieć się z kobietą?

Jak porozumieć się z kobietą

Patrząc na sposób porozumiewania się kobiet i mężczyzn, można czasem odnieść wrażenie, że choć używamy tych samych słów, to operujemy zupełnie innymi językami. Nic dziwnego, że często nie potrafimy się dogadać na najbardziej istotne tematy. Jak porozumieć się z kobietą?

Jak zrozumieć kobietę?

Mężczyźni często mają problem z tym, jak zrozumieć intencje kobiety i to, czego od nich oczekuje. Wielu z nich reaguje na jakąkolwiek informację zwrotną, która nie jest hymnem pochwalnym, złością. Nie koncentruje się na treści przekazu, tylko na tym, aby nie przegrać w słownym pojedynku z kobietą. To błąd, ponieważ ona z reguły nie czepia się, ot tak. Jeśli komunikat jest wyrażony spokojnie i odnosi się do konkretnych sytuacji, to właśnie na nich należy się skoncentrować.

To ty decydujesz, co zrobisz z informacją zwrotną

Jeśli ona mówi o tym, że nie potrafi ci zaufać, to chce ci zakomunikować, w czym tkwi problem, np. dlaczego nie chce się z tobą widywać. Podanie przyczyny zawsze jest dużo lepszym rozwiązaniem, od stwierdzenia: nie, bo nie. Przynajmniej wiesz, w czym tkwi problem. Oczywiście, to, co zrobisz z tą informacją, zależy już tylko od ciebie. Możesz ją przyjąć do wiadomości i na tym poprzestać. Możesz też dowiedzieć się więcej, co wywołało brak zaufania i po prostu wynieść z tego cenną lekcję na przyszłość oraz inne relacje międzyludzkie. Wreszcie możesz też spróbować coś zmienić w swoim zachowaniu.

Jeśli czegoś nie rozumiesz, dopytaj

Jak to zrobić? Przede wszystkim dobrze jest upewnić się, czy dobrze zrozumieliśmy drugą stronę. Możesz jej zadać konkretne pytania albo sparafrazować jej wypowiedź, aby upewnić się, że dobrze ją zrozumiałeś.  Możesz też zapytać wprost – czy jeśli obiecam, że na przyszłe spotkanie przyjdę na czas/trzeźwy, to zgodzisz się ze mną zobaczyć?

Zaproponuj rozwiązanie problemu

Jeśli kobieta ma zastrzeżenia do seksu, też można zapytać wprost, co jej dokładnie przeszkadza, jak można to zmienić. Można też samemu zaproponować rozwiązania zmierzające do wyeliminowania danego problemu. Np. obiecać, że następnym razem będziesz łagodniejszy i zanim zrobisz coś ostrzej, zapytasz ją o zgodę.

Kobiety lepiej rozumieją swoje emocje

Kobiety zazwyczaj są dużo bardziej rzeczowe w formułowaniu swoich zastrzeżeń. Faceci często czują, że coś im nie pasuje, ale nie poświęcają uwagi na to, aby odkryć, co kryje się za daną emocją. Kobieta też na początku może nie rozumieć, skąd bierze się np. jej niechęć do seksu, ale będzie drążyła temat, aż znajdzie przyczynę. Wtedy będzie potrafiła wprost opisać, co  jej przeszkadza. To dobre rozwiązanie, ponieważ druga strona ma szanse się do tego ustosunkować.

Reasumując, próba porozumienia się z kobietą powinna bazować na propozycji rozwiązania problemu, który jej przeszkadza.  Możesz o niego dopytać w sposób bardziej szczegółowy, aby lepiej zrozumieć.  Wiele rzeczy da się naprawić, np. zmieniając swoje dotychczasowe postępowanie. Zazwyczaj kobieta nie chce zmieniać ciebie jako takiego, ma tylko problem z akceptacją niektórych zachowań, np. faktem, że się upijasz, jesteś zbyt gwałtowny w łóżku lub wieje od ciebie chłodem emocjonalnym.

Dodaj komentarz