Miłość i związki

Jak osoby DDA sabotują swój związek?

Czego kobiety nie znoszą w zachowaniu mężczyzn

Dorosłe dzieci alkoholików w domu rodzinnym często nie zaznały ciepła, bliskości i zainteresowania ze strony rodziców. W zamian otrzymały brak poczucia bezpieczeństwa, niepewność jutra i zaburzony obraz relacji damsko-męskich. To trudny bagaż doświadczeń, ale niezależnie od tego, co wydarzyło się w domu, warto zawalczyć o własne szczęście. Jak osoby DDA sabotują swój związek?

Jest za dobrze, za chwilę wybuchnie bomba

Osoby, które dorastały w rodzinach alkoholowych, przywykły, że po dniach spokojnych, kiedy rodzic nie upija się, przychodzi ciąg i domowe awantury. Tacy ludzie nie są przyzwyczajeni do spokoju oraz normalności, dlatego gdy w związku dobrze się układa, boją się, że za chwilę wszystko się rozleci. Często, gdy ukochana osoba jest zadowolona i czuła, pojawia się silny lęk, że za chwilę odejdzie. Warto sobie uświadomić, że mamy z tym problem. Normalność to dla nas stan nieznany, podobnie jak spokój. Gdy ona jest dobra, pojawiają się podejrzenia, że coś knuje. Trzeba sobie uświadomić mechanizm psychologiczny – w rodzinie były burdy, nie znam pojęcia spokoju, ale jest on dobry. Należy dać szansę drugiej osobie, zawsze można zapytać ją o zachowanie, którego nie rozumiemy i zobaczyć, czy dobrze je wytłumaczy. Możemy też konsultować niepokojące sytuacje z kimś zaufanym, np. dobrym przyjacielem. On ma lepszy ogląd sytuacji.

Potrzeba ciągłej kontroli

DDA boją się, że gdy stracą nad czymś kontrolę, to wydarzy się coś złego. Boją się nieznanego. Dlatego gdy pojawia się miłość, czują się nieco zagubione, ale też zobligowane do kontrolowania obiektu westchnień i jego stanu ducha. Sprawdzają, co robi, czy jest z nich zadowolony etc. Tutaj także warto rozmawiać z przyjacielem, gdy coś nas niepokoi w zachowaniu drugiej osoby.

Jestem dla drugiej osoby niedostatecznie dobry

DDA mają niskie poczucie własnej wartości. Pijany rodzic często lubi zwracać się do drugiego człowieka: ty debilu, jak mogłeś to źle zrobić. W rezultacie w dziecku rodzi się przekonanie, że nie jest dostatecznie dobre, by sprostać prostym czynnościom. Zrozum jedno, takie teksty to majaczenie pijaka, którego absolutnie nie warto brać pod uwagę. Znajdź w swoim życiu pozytywne przykłady. Zobacz, nauczyciele cię chwalili, podobnie szefowa w pracy czy klienci. Nikt nie musiał tego robić, a robił, bo pochwały były zasłużone.

Ona mnie zostawi

DDA bardzo boją się porzucenia, gdy drugą osoba pozna ich prawdziwe oblicze. Zapominają, że już je zna, bo nikt nie jest w stanie ciągle udawać. Prawdopodobnie domniemane wady są wymyślone albo w ogóle nie przesadzają drugiej osobie.

Jej na mnie nie zależy

DDA to bardzo wrażliwe osoby. Gdy ich partnerka milczy, nie pisze, nie uśmiecha się, nie dzwoni, czują się niekochani i zaniedbani. Bardzo chcieliby wypełnić deficyt miłości w swoim życiu, ale nie jest to łatwe, bo miłość drugiej osoby jest zdaniem DDA za mało spektakularna. On pragnie mieć drugą osobę tylko dla siebie, nie chce, aby ta spotykała się z przyjaciółmi, bo może podczas wyjścia spotkać kogoś bardziej atrakcyjnego. Warto porozmawiać szczerze z przyjacielem, prosto i szczerze opisać daną sytuację. On zapewne trafnie oceni sytuację. Może się okazać, że w zachowaniu kobiety dostrzeże dużo dobrych rzeczy, które mężczyzna DDA przeoczył, bo był np. za mało przytulany.

To wszystko moja wina

DDA bardzo często biorą na siebie odpowiedzialność za zbyt wiele rzeczy. Matka też tak robiła, gdy ojciec pił, więc jest to dla nich naturalne. Tymczasem to nie jest tak, że kobieta jest smutna, bo mężczyzna powiedział jej coś przykrego, nudzi ją etc. Może po prostu jest zamyślona.

Boję się bliskości, bo niesie ona cierpienie

W domu rodzinnym bliskość była pojęciem obcym, gdy dziecko zbliżało się do rodziców, zostało odtrącone. Dlatego w dorosłym życiu człowiek stawia przed sobą mur, który ma go chronić przed cierpieniem. Tyle tylko że prawdziwa miłość oraz bliskość są nam potrzebne do szczęścia. Znajdź pozytywne przykłady w swoim otoczeniu – może kolega z pracy ma fajną żonę i córkę? Warto czerpać pełnymi garściami z jego doświadczenia. Na początek można zapoznać swoją wybrankę z kolegą, poprosić go o to, by obserwował jej zachowanie, a następnie je ocenił. Może się okazać, że po niej zwyczajnie widać, jak bardzo jej zależy. Kolega może też doradzić podarowanie kwiatów czy romantyczny spacer, gdy zajdzie taka potrzeba. Dobrze wie, jak postępować, bo ma szczęśliwą rodzinę.

Nie wiem, jak się zachować

DDA często nie wiedzą, jak się zachować w danej sytuacji, bo u nich w rodzinie panowała zasada rozwiązywania konfliktów za pomocą awantur lub pięści. Kobietom z reguły łatwiej jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wynika to z faktu, że potrafią podpatrywać innych, np. swoje wujostwo. Ty zawsze możesz naśladować jej zachowanie. Jeśli ona cię przytula, też ją czasem przytul. Jeśli cię całuje, mówi komplementy, daje prezent, rób dokładnie to samo.

Nie wiem, co czuję

Trudno uporać się z emocjami, gdy nikt nie dał nam GPS-a w postaci kochającej się rodziny. Niemniej emocje warto nauczyć się rozpoznawać i szczerze o nich rozmawiać, np. z bliskim przyjacielem. Można mu opowiedzieć o swoich troskach.

Odsuwanie się i dystansowanie

Bardzo często pojawia się, gdy DDA poczuje się zagrożony. Dzieje się tak, gdy boi się bliskości i okazania uczuć drugiej osobie. Tymczasem warto pamiętać, że ta osoba już doskonale je zna, zwłaszcza gdy jest inteligentną kobietą. Nie ma sensu się skrywać ze swoimi emocjami, budować muru, bo to nie prowadzi do niczego dobrego. Oczywiście, jeśli się boisz zranienia, możesz działać nieco asekuracyjnie. Zaproś ją np. na drinka ze swoimi przyjaciółmi. Oni naprawdę widzą dużo więcej niż ty. Po pierwsze, nie są zaangażowani emocjonalnie w sprawę. Po drugie, mają nieco większy bagaż pozytywnych doświadczeń, umieją odczytywać uczucia. Jeśli przyjaciele stwierdzą, że kobiecie szczerze na tobie zależy, pozwól się jej do siebie zbliżyć. Jeśli nie wiesz, jak się zachowywać, po prostu odwzajemniaj jej gesty, rób to samo co ona.

Problemy z seksem

Mój wygląd jest mało atrakcyjny, mam za małe doświadczenie, brakuje mi delikatności, nie wiem, jak doprowadzić ją do orgazmu, pewnie się ośmieszę. To najczęstsze lęki, z którymi zmagają się DDA. Tymczasem zdecydowana większość z nich, jeśli nie wszystkie, są bezpodstawne. Spróbuj porozmawiać z drugą stroną na temat tego, co lubi w waszym seksie, co chciałaby wypróbować, jaka intensywność pieszczot jest jej zdaniem adekwatna.

Nie trzymaj ukochanej osoby na dystans, bo może uznać, że ją odrzucasz

Najważniejsze, staraj się rozmawiać z drugą osobą. Gdy coś cię niepokoi, cieszy lub zastanawia, po prostu pytaj. Nie odsuwaj się od niej, gdy poczujesz się zagrożony, pozwól jej być blisko ciebie. Obserwuj jej zachowanie i jeśli cię niepokoi, porozmawiaj o nim z nią, a następnie np. z bliskim przyjacielem. Gdy się odsuwasz, nagle zrywasz kontakt, uciekasz jej z łóżka, niszczysz waszą relację. Ona myśli, że zrobiła coś złego, że nie chcesz jej znać. Ty myślisz natomiast, że twoje obawy były słuszne. Tymczasem jej milczenie nie wynika z tego, że jesteś beznadziejny i ją zawiodłeś, a z tego, że ją trzymasz na dystans. Poza tym będąc blisko niej, najlepiej dostrzeżesz potencjalne zagrożenie. Gdy od niej uciekasz, skazujesz się na domysły. Będąc obok, zawsze możesz poznać prawdę, zapytać, w porę zareagować. Jeśli boisz się, że sprawiłeś jej przykrość, zapytaj: dlaczego jesteś smutna? Albo: czy wszystko okej? Może się okazać, że wcale nie zrobiłeś jej krzywdy, ale po prostu bardzo martwi się problemami w pracy, o których właśnie sobie przypomniała. Zawsze możesz też ją przytulić i zapytać żartobliwie: co mogę zrobić, aby poprawić ci nastrój?

Naucz się zadawać pytania i szczerze rozmawiać z przyjacielem

Następnym razem, gdy bliska ci osoba wykaże gest dobrej woli, zareaguj na niego pozytywnie. Przecież zawsze znajdziesz sposób na wybadanie terenu, zadanie pytań, konsultację z przyjacielem. Z czasem sam przyswoisz sobie tę wiedzę.

Wzbogać swoją wiedzę psychologiczną

Naucz się też czytać więcej poradników psychologicznych, zainteresuj się mową ciała, różnicami w komunikacji mężczyzn i kobiet, relacjami damsko-męskimi oraz syndromem DDA. Czytając e-booka, nic nie ryzykujesz, nikt cię nie ocenia, a możesz sobie bardzo pomóc, ucząc się odczytywać oznaki zadowolenia na twarzy drugiej osoby.

Odezwij się do ukochanej osoby

Nie rezygnuj z osoby, za którą tęsknisz i na której ci zależy. Jeśli ostatnio jej unikałeś, napisz do niej cokolwiek na przełamanie lodów. Zaproś na wyjście z przyjaciółmi. Naprawdę oni cię w porę ostrzegą, jeśli coś wyda im się podejrzanego. Im dłużej czekasz, tym gorzej. Jeśli boisz się, że będzie na ciebie zła, na powitanie mocno jej przytul, aby rozładować jej złość.

Dodaj komentarz