Psychologia

Jak odpoczywać efektywnie?

Jak odpoczywać efektywnie

Często idziemy na weekend z myślą o tym, że wreszcie solidnie odpoczniemy. W rezultacie nic nie wychodzi z naszych planów. W poniedziałek jedziemy do pracy bardziej zmęczone, niż wracałyśmy z biura w piątek. Dlaczego tak się dzieje? Jak odpoczywać efektywnie?

Odciąć się od myśli o pracy

Jeśli ciągle myślisz o tym, co masz do zrobienia w pracy albo nadrabiasz zdalnie zaległości, z pewnością nie odpoczniesz. To najgorsze, co możesz zrobić. W weekend naprawdę warto dać sobie prawo do odpoczynku do pracy, inaczej w tygodniu nie będziesz w stanie się na niej skupić, bo będziesz zbyt zmęczona.

Spędzać czas w zgodzie ze sobą

Jeśli jesteś fanką aktywnego wypoczynku, nie ma sensu leżeć na kanapie i oglądać telewizji. Formę relaksu dopasuj do swojego charakteru. Możesz wyjechać w góry, pójść pobiegać, zapisać się na maraton zumby lub czytać książki, nie wychylając nosa spod kołdry. Tylko wtedy odpoczniesz, gdy będziesz robić to, co naprawdę lubisz.

Nie zapominać o życiu towarzyskim

Wbrew pozorom wyjście z przyjaciółmi na obiad wcale nie oznacza braku odpoczynku. Jest to często lepsze rozwiązanie od wylegiwania się w łóżku, ponieważ możesz się wygadać, pośmiać, wyrzucić z siebie wszystkie emocje i naładować się pozytywną energią płynącą ze szczerych przyjaźni.

Dobrze się wyspać

Aby być wypoczętą, trzeba poświęcić trochę czasu na sen. To nie jest strata czasu, jak myślą niektórzy. Gdy solidnie się wyśpisz, zyskujesz energię do efektywnej pracy, podładowaniu ulegają także Twoje pokłady kreatywności.

Jeść regularnie

Nieregularne posiłki stanowią zmorę naszych czasów. Przez to, że jemy o różnych porach, czasem się opychamy, a kiedy indziej chodzimy głodni przez pół dnia. Nieregularne posiłki oraz takie jedzone naprędce w fast foodzie obniżają naszą odporność i zwiększają ryzyko zachorowania na grypę. Dlatego też warto zacząć jeść regularnie. Można też pomyśleć o zakupie produktów gotowych do spożycia, które stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Będziesz mogła zabrać je ze sobą do pracy i jeść regularnie.

Dać sobie prawo do pełnego relaksu

Pamiętaj, że weekend jest po to, żebyś naprawdę odpoczęła. Jeśli masz ochotę oglądać wyłącznie filmiki makijażowe, to rób to. Postępuj zgodnie z potrzebami swojego ciała, a wyjdzie ci to tylko na dobre. Nie zmuszaj się do sprzątania, gdy nie masz na to sił.

Dodaj komentarz