Kobieta i mężczyzna Psychologia

Jak odnaleźć bliskość w związku z długim stażem?

jak-odnalezc-bliskosc-w-zwiazku-z-dlugim-stazem

Nawet w najlepszym związku w miarę upływu czasu znika ogień, ale nie oznacza to, iż pary z długim stażem są skazane na życie pozbawione pozytywnych emocji. Nigdy nie jest późno, by zbliżyć się do siebie na nowo. Jak tego dokonać?

Od lat wiedziesz życie szczęśliwej żony, wraz z mężem wychowaliście dzieci i teraz macie więcej czasu dla siebie. Tymczasem coraz częściej spędzacie popołudnia osobno. Nie możesz narzekać na partnera, wszak zawsze możesz liczyć na jego wsparcie, mąż zawsze przynosi zakupy, podczas gdy ty sprzątasz mieszkanie. Wakacje spędzacie razem, a w weekendy zajmujecie się pracami na działce. Na pozór wiedziecie szczęśliwe życie w rodzinnej atmosferze, ale czasem czujesz, że czego ci brakuje.

Popracuj nad swoim związkiem i odnajdź szczęście!

Często niedoskonałość swojego związku dostrzegamy wówczas, gdy trafiamy na zakochane pary, które łączy chemia. Gdy do związku wkrada się rutyna, temperatura uczuć gwałtownie spada, podobnie jak satysfakcja z samej relacji. W związku z tym warto zerwać z monotonią i przewidywalnością. Przyzwyczaiłaś się, że każdy wieczór spędzacie przed telewizorem, ewentualnie z dziećmi, które postanowiły was odwiedzić? Sięgnij pamięcią do czasów narzeczeństwa i zastanów się, co lubiliście robić razem. Mogą to być wycieczki rowerowe, wspólne gotowanie, teatr, a nawet kino.

Rozmowa – pierwszy krok do szczęśliwego związku

Wydaje ci się, że wiesz o mężu wszystko, ale zapytana o jego aktualne zmartwienia, nie potrafisz udzielić odpowiedzi? Często błędnie zakładamy, że mieszkając z kimś, doskonale znamy jego myśli i pragnienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego i ekscytującego o swoim mężu, wystarczy z nim szczerze porozmawiać. Zapytaj go o opinie ws. bieżących wydarzeń na scenie politycznej, serialu, który przed chwilą oglądaliście i dzień spędzony w pracy. Aby rozmowa była wartościowa, musisz naprawdę chcieć poznać jego zdanie, jeśli zadowolisz się odpowiedzią „nic nowego” lub „tak/nie”, nie dowiesz się niczego nowego o swoim mężu.

Szczera rozmowa ma magiczną moc. Pamiętasz, jak łatwo nawiązywałaś bliskie relacje z koleżankami, z którymi współdzieliłaś różne sekrety? W związku jest podobnie, świadomość, iż obok ciebie żyje ktoś, komu zawsze możesz powierzyć swoje troski i poprosić o radę, działa budująco.

Zadbaj o temperaturę w sypialni

To nieprawda, że wraz ze stażem związku seks schodzi na dalszy plan. Wychowaliście dzieci, który zdążyły wyfrunąć z rodzinnego gniazda, nadeszła pora, żeby pomyśleć o sobie. Pary z długim stażem znajdują się w lepszej sytuacji od osób, które od niedawna łączy chemia. Gdy dobrze znamy partnera, łatwiej odtworzy ć się przed nim i opowiedzieć o swoich fantazjach erotycznych. W relacjach z nowo poznaną osobą często zastanawiamy się, co ona pomyśli o naszych potrzebach, toteż niechętnie proponujemy eksperymenty. Długi staż i wzajemne zaufanie zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Aby zerwać z rutyną nie musisz przekraczać własnych granic. Czasem wystarczy drobna zmiana np. włączone światło, seksowna bielizna, zmysłowa muzyka w tle lub afrodyzjaki postawione obok łóżka. Najważniejsze, aby następnym razem było inaczej niż zwykle.

Nie zapominaj też o zwykłych gestach, w których drzemie ogromna moc. O związek trzeba dbać każdego dnia, okazując partnerowi miłość i czułość. Pocałunek na powitanie i pożegnanie potrafi zdziałać cuda. Czy wiesz, że naukowcy udowodnili, że najszczęśliwsze są te osoby, które przytulają się co najmniej kilka razy dziennie? Zatem do dzieła, podczas wieczornego seansu filmowo-serialowego wtul się w ramiona partnera.

Inga

Komentarze (7)

sirena46

9 lat temu

Szczera, spokojna rozmowa, kompromis,szacunek i miłość, drobne niespodzianki dla partnera, nawet bez okazji to recepta na udany związek 🙂

pati25

9 lat temu

Często tak się zdarza w zwiążku,że po kilku latach partnerzy zaczynają się od siebie oddalaćć.Nie spędzają razem czasu,nie rozmawiają na różne tematy.A rozmowa jest dobrym wyjściem w tej sytuacji.

filodendron

9 lat temu

Wiadomo ,ze rozmowa jest bardzo ważna – trzeba dużo ze sobą rozmawiać , wyjasniac ewentualne problemy to wtedy nigdy nie dojdzie do ostrych konfliktow.Codziennie mówimy sobie jak bardzo sie kochamy – i to daje poczucie bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz