Jak obniżyć wysoki cholesterol
Jannis Brandt z Unsplash

Wysoki cholesterol to problem, któremu warto przyjrzeć się z bliska. Istnieją bowiem różne rodzaje tego związku chemicznego. Skrótem HDL określa się dobry cholesterol, czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości, które odpowiadają za dostarczenie cholesterolu do wątroby, gdzie ulega on przemianom chemicznym, a następnie jest wydalany z organizmu. Natomiast pod terminem LDL kryje się zły cholesterol – lipoproteiny o niskiej gęstości transportujące cholesterol do różnych komórek w naszym ciele, przez co cholesterol może odkładać się w naczyniach krwionośnych i przyczyniać do bezpośredniego zagrożenia życia. Kluczową rolę odgrywa tutaj codzienna dieta. Jak obniżyć wysoki cholesterol? Kiedy należy zażywać leki?

 

Spis treści:

  1. Z czego wynika wysoki poziom LDL?
  2. Jaką rolę pełni cholesterol w organizmie człowieka?
  3. Wysoki cholesterol – co to oznacza?
  4. Dieta na obniżenie poziomu cholesterolu
  5. Jak obniżyć wysoki cholesterol? Sport jako profilaktyka miażdżycy
  6. Kiedy stosuje się leki na cholesterol?
  7. Recepta na statyny – dlaczego leki na cholesterol należy stosować nieprzerwanie?

Z czego wynika wysoki poziom LDL?

Wysoki cholesterol, a dokładniej rzecz ujmując wysoki poziom LDL, przyczynia się do rozwoju chorób krążenia. Te z kolei należą do najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, do których należy również Polska. Dlaczego to właśnie w krajach bogatych ludzie umierają z powodu oderwania się płytki miażdżycowej lub zatrzymania akcji serca? Wszystkiemu winny jest zachodni styl życia. Korzystamy z dobrodziejstw rozwijających się technologii, przez co zazwyczaj 8 godzin dziennie spędzamy za biurkiem, pracując przy użyciu komputera. Do firmy dojeżdżamy samochodem. W domu relaksujemy się, oglądając kolejny sezon ulubionego serialu. Znikoma aktywność fizyczna w połączeniu z dietą opartą na wysoko przetworzonych produktach spożywczych odpowiada za wysoki cholesterol.

Jaką rolę pełni cholesterol w organizmie człowieka?

Choć cholesterol cieszy się złą sławą, to odgrywa ważną rolę w organizmie. Wprawdzie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ten związek tłuszczowy jest naturalnie wytwarzany w ludzkim ciele. Cholesterol stanowi prekursor hormonów płciowych. Ponadto wchodzi w skład błon komórkowych i uczestniczy w przyswajaniu witaminy D rozpuszczalnej w tłuszczach, która nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie kości, ale też prawidłowe funkcje układu odpornościowego. Nasz organizm wytwarza cholesterol w bezpiecznych ilościach. Problem stanowi ten pochodzący z diety. Bardzo często bowiem spożywamy go w nadmiarze, chętnie sięgając po tłuste mięso czy słone przekąski takie jak chipsy i krakersy.

Wysoki cholesterol – co to oznacza?

Wysoki cholesterol nie zawsze oznacza tę samą wartość, ponieważ na obowiązujące normy należy spojrzeć, uwzględniając kilka istotnych zmiennych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na płeć, tryb życia, choroby współtowarzyszące oraz przebyte schorzenia. Osoby aktywne fizycznie, które na co dzień uprawiają sport, są mniej narażone na miażdżycę i choroby krążenia niż ludzie prowadzący siedzący tryb życia. Niektóre choroby w połączeniu z wysokim cholesterolem stanowią bardzo niebezpieczne zestawienie. Cukrzyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa to przypadłości, przy których bardziej rygorystycznie podchodzi się do norm LDL i HDL. Również palenie papierosów w połączeniu z wysokim cholesterolem może okazać się śmiertelną mieszanką.

Dieta na obniżenie poziomu cholesterolu

Alyson McPhee z Unsplash

Dieta na obniżenie poziomu cholesterolu

Podwyższony cholesterol powinien skłonić do zmiany diety i wykluczenia z niej produktów, które stanowią jego bogate źródło. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie tłustego mięsa oraz smalcu. Niewskazane są również tłuste śmietany i sery. Co ciekawe, poziom cholesterolu podnosić mogą też wyroby spożywcze zawierające utwardzone tłuszcze roślinne. Niewskazane są także słone przekąski stanowiące bogate źródło tłuszczów trans, które nie tylko zwiększają ryzyko miażdżycy, ale też rozwoju komórek rakowych. Białe pieczywo, makaron i ryż należy zastąpić ich pełnoziarnistymi odpowiednikami. Zamiast po słodzone napoje gazowane lepiej sięgnąć po czystą wodę.

Jak obniżyć wysoki cholesterol? Sport jako profilaktyka miażdżycy

Profilaktyka miażdżycy obejmuje także systematyczną aktywność fizyczną. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię, aby zadbać o swoje zdrowie i zredukować stężenie cholesterolu we krwi. Wystarczy 4 razy w tygodniu wybrać się na dłuższy, półgodzinny spacer. Oczywiście, im większa aktywność fizyczna, tym lepiej. W związku z tym zaleca się zamianę samochodu na rower i częstsze poruszanie się pieszo.

Kiedy stosuje się leki na cholesterol?

Czasem poziom cholesterolu jest na tyle wysoki w stosunku do ogólnego stanu pacjenta, iż zbijanie go odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną okazuje się niewystarczającym rozwiązaniem. W takiej sytuacji lekarz musi przepisać leki na cholesterol, czyli statyny. Związki te pełnią rolę inhibitorów, które hamują enzymy odpowiedzialne za syntezę cholesterolu w organizmie. Statyny należy stosować w sposób stały i nie odstawiać ich, gdy poziom złego cholesterolu spadnie poniżej normy. Ten bardzo szybko ulegnie bowiem podwyższeniu, gdyż enzymy odpowiedzialne za wytwarzanie cholesterolu zostaną aktywowane. Pamiętajmy jednak o tym, że statyny nie rozwiązują problemu i nie zwalniają nas z konieczności zmiany nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

e-recepta na statyny

Marek Levák z Unsplash

Recepta na statyny – dlaczego leki na cholesterol należy stosować nieprzerwanie?

W związku z tym, iż leki na cholesterol przyjmuje się stale, należy zadbać o to, aby nie zabrakło ich w naszej domowej apteczce. Statyny są dostępne wyłącznie na receptę, dlatego gdy kończy się ostatnie opakowanie, trzeba skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania kolejnej recepty. Współczesny człowiek ma jednak na głowie zdecydowanie zbyt dużo spraw.  W związku z tym zdarza mu się zapominać o różnych kwestiach, w tym o kontakcie z internistą w celu kontynuowania leczenia. Czasem też lekarz z podstawowej opieki zdrowotnej wyjeżdża na urlop lub jest niedostępny z powodu choroby. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie przerwać leczenia i nie przyczynić się do ponownego wzrostu poziomu cholesterolu we krwi? Z pomocą przychodzi e-recepta na statyny. Dzięki rozwojowi telemedycyny już nie musisz stać w długiej kolejce do lekarza. Jeśli zależy ci na szybkim uzyskaniu recepty elektronicznej i nie chcesz ponosić wysokich kosztów, możesz skorzystać z poradni medycznych online takich jak e-recepta.net. Pracują w nich lekarze aktywni zawodowo, którzy świadczą usługi e-wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem mogą zadecydować o przepisaniu e-recepty na statyny w ramach kontynuacji leczenia. Tego typu usługa nie jest kosztowna i nierzadko okazuje się świetnym rozwiązaniem, gdy nie możemy skontaktować się ze swoim internistą.