Cukrzyca

Jak objawia się cukrzyca?

jak-objawia-sie-cukrzyca

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujący chorób – szacuje się, iż w samej Polsce cierpi na nią ponad 2,5 miliona osób, a na świecie co 10 sekund pojawiają się kolejne przypadki zachorowań!

Dane te są zatrważające, a niestety wiele osób nie wie, iż maja cukrzycę. Na jakie więc objawy należy zwrócić uwagę? Jakie są przyczyny cukrzycy? Czy cukrzycę można leczyć?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą, która polega na całkowitym zaniku wytwarzania insuliny przez trzustkę (i tu mówimy o cukrzycy typu I) lub na niewystarczającej produkcji insuliny połączonej z mało wydajnym zużytkowaniem prze tkanki (i tu mówimy o cukrzycy typu II). Sama insulina jest hormonem regulującym metabolizm cukrów we krwi, a skoro wydzielanie insuliny jest zaburzone, to i zaburzona jest praca całego organizmu.

Jakie są przyczyny cukrzycy?

Chciałoby się rzec, iż przyczyną tej choroby są złe geny, jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście, genetyka oraz niewłaściwa praca układu immunologicznego mają znaczenie, jednak zazwyczaj to my sami jesteśmy winni zachorowania. Najczęstszymi przyczynami są bowiem czynniki środowiskowe – nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwy tryb życia oraz otyłość, która zaburza metabolizm całego organizmu.

Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzycę łatwo jest rozpoznać po jej objawach, które są dość charakterystyczne i raczej nie wskazują na inne choroby. Są to: wzmożone pragnienie, tzw. polidypsja, a także wielomocz, czyli tzw. poliuria. Osoba z cukrzycą odczuwa potrzebę częstego przyjmowania płynów i jednocześnie częstego oddawania moczu. Również wzmożony apetyt, czyli tzw. polifagia, może być objawem tej choroby. Polifagia to taki wilczy głód – chory intensywnie pobiera pokarm, ale to w ogóle nie przekłada się na zaspokojenie jego apetytu. Często też pojawiają się przy cukrzycy objawy skórne, zaburzenia ostrości widzenia, odwodnienie, utrata masy ciała, utrata energii życiowej i ogólne osłabienie organizmu.

Sabina Sosnowska

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujący chorób – szacuje się, iż w samej Polsce cierpi na nią ponad 2,5 miliona osób, a na świecie co 10 sekund pojawiają się kolejne przypadki zachorowań!

Jak leczyć cukrzycę?

Cukrzycę można leczyć, jednak sposób leczenia zależy od tego, jaki jest to rodzaj cukrzycy, kiedy została wykryta, jaki jest ogólny stan chorego itp. I tak cukrzyca typu I wymaga podawania choremu insuliny (zazwyczaj w postaci zastrzyku). Typ II wymaga zazwyczaj zmian takich jak redukcja otyłości, lekki wysiłek fizyczny czy stosowanie zbilansowanej diety. Tu raczej nie jest potrzebne podawania insuliny, chyba że chory nie zmieni swojego stylu życia.

Cukrzyca jest chorobą, którą można leczyć i z którą można żyć. Wymaga to od chorego pewnych zmian w swoim życiu, jednak należy podkreślić, iż zazwyczaj to my sami doprowadzamy do pojawienia się cukrzycy. Warto więc wcześniej działać, aby nie zmagać się z przykrymi i niebezpiecznymi objawami tej choroby. Nie można też zaniedbać leczenia, bowiem grozi to nie tylko złym samopoczuciem, ale i amputacją kończyn czy śmiercią.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Cukrzyca to poważna choroba ,ale można z nią żyć.Trzeba jednak ją leczyć ,regularnie brać leki,insulinę i badać poziom cukru.Nie zapominajmy też o odpowiedniej diecie

Tess

9 lat temu

Teraz dużo osób ma wykrytą cukrzycę. Dlatego się badam czy nie ma u mnie zagrożenia. Myślę, ze dieta w tej chorobie jest najważniejsza.

drobina

9 lat temu

Niby łatwo jest rozpoznać cukrzycę po charakterystycznych objawach, ale wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choroba podstępnie na nas czycha. Dlatego powinniśmy regularnie badać poziom cukru. O odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej nie muszę chyba wspominać?

Mindi

9 lat temu

Artykuł kolejny raz wzmógł we mnie czujność. Mąż genetycznie jest zagrożony a do tego większa waga stawia go wśród osób bardziej zagrożonych. Kontrolujemy co jakiś czas poziom cukru a do tego zamierzam zawalczyć z dietą aby przeciwdziałać rozwijaniu się choroby.

Zostaw komentarz