Psychologia

Jak nie pozwolić na zatruwanie myśli?

Jak nie pozwolić na zatruwanie myśli

Zdjęcie autorstwa Tirachard Kumtanom z Pexels

Zapewne zauważyłaś, że po spotkaniach z niektórymi osobami czujesz się gorzej niż przed nimi. Wampiry energetyczne wyciągają z ciebie wszystko, co najlepsze, a pustkę wypełniają toksycznymi myślami. Nie można na to pozwolić! Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie. W naszym artykule podpowiadamy, jak nie pozwolić na zatruwanie myśli.

Uważnie dobieraj znajomych

Warto rozważnie dobierać znajomych. Stawiaj na tych, z którymi miło spędzasz czas. To normalne, że każdy czasem boryka się z jakimś problemem i chce o nim opowiedzieć. Po takiej rozmowie z pewnością poczuje się lepiej. Ty też czasem chcesz się komuś wygadać. Jednak istnieją osoby, które nie wnoszą do twojego życia żadnych pozytywnych wartości. Po każdym spotkaniu z wampirem energetycznym wracasz do domu zmęczona i przygnębiona. Zawsze tak pokieruje rozmową, że odbierze ci całą radość życia i wiarę w ludzkość. Dowiesz się, że świat to niebezpieczne miejsce, każdy chce każdego wykorzystać. Nie można nikomu ufać. Pandemia jest straszna i za chwilę zachorujesz, jeśli szybko się nie zaszczepisz, a prędko tego nie zrobisz, bo dostęp do szczepionek jest utrudniony. Jeśli z kimś nie da się normalnie porozmawiać, słuchasz tylko o jego niekończących się problemach, obawach związanych z podwyżkami cen, zagrożeniu COVID-19, to lepiej darować sobie taką znajomość. Niestety, świat wielu osób sprowadza się do epidemii koronawirusa, tacy ludzie zaszczepiają w tobie tylko nieuzasadniony lęk.

Zakończ temat, który cię przytłacza

Niektóre tematy są ciężkie. Chodzi głównie o kwestie światopoglądowe, polityczne i związane z trwającą pandemią. Łatwo można się z kimś pokłócić, wyrażając własne zdanie. Trudno też zaakceptować czyjeś stanowisko, które postrzegamy jako niewłaściwe. Jeśli pojawia się temat, który cię przytłacza, spróbuj go zmienić na lżejszy. Np. nie pozwól, aby twój rozmówca cały czas przytaczał dane związane z COVID-19, snuł teorie spiskowe etc., jeśli masz dość tego tematu, chcesz żyć w miarę normalnie etc.

Jeśli rozmówca nie reaguje na próbę zmiany tematu, zakończ spotkanie

Twoje samopoczucie i zdrowie psychiczne to najważniejsze wartości. Nie masz obowiązku słuchać cudzych wywodów dotyczących tego, jak jest źle. Masz dość opowieści o podwyżkach, liczbie zgonów z powodu COVID-19, zjadliwości zmutowanego wirusa etc.? Zmień temat, a jeśli to nie pomaga, zakończ spotkanie. Nie ma nic gorszego niż niepotrzebny stres związany ze spotkaniem z wampirem energetycznym. Tacy ludzie mogą się obrazić, mogą zerwać z nami znajomość, ale czy to ważne? Wreszcie się od nich uwolnisz, a twoje życie od razu wyda się szczęśliwsze.

Zatruwanie myśli. Unikaj wampirów energetycznych

Musisz nauczyć się rozpoznawać osoby toksyczne oraz wampiry energetyczne. Jeśli ktoś napełnia cię złą energią i nie dzieje się to raz, lecz ciągle w jakimś odcinku czasu, to znak, że warto uciąć tę znajomość. Niekiedy zdarza się, że kobieta po zamieszkaniu z teściową cały dzień narzeka na nią.  Raz można to tolerować, ale drugi, trzeci i czwarty trzeba to ukrócić. Jeśli ona nie reaguje na twoje komunikaty dotyczące zmiany tematu, to zakończ tę znajomość. Naprawdę nie ma sensu męczyć się z cudzymi problemami, bo często własnych mamy aż nadto. Zatruwanie myśli wpływa negatywnie nie tylko na twoje samopoczucie, ale też stosunek do świata, innych ludzi i zdrowie. Gdy ktoś ciągle straszy cię koronawirusem, wyzwala w tobie niepotrzebny stres. Ten z kolei obniża naszą odporność i zwiększa ryzyko zachorowania. Zatem zatruwanie myśli jest bardziej toksyczne, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Dodaj komentarz