Miłość i związki

Jak mieć udane małżeństwo?

jak mieć udane małżeństwo

Małżeństwo to dla wielu osób nie tylko instytucja, ale stabilny związek, które zbudowanie wymaga ogromu pracy. Szczęśliwe pary, które mogą pochwalić się długim stażem. I mimo upływy lat, wciąż się kochają i wytrzymują w swoim towarzystwie. To nie lada sztuka. Jak mieć udane małżeństwo?

Małżeństwo – szczęście we dwoje

Związek wymaga od nas nieustannej pracy. Każdy dzień stawia nam wiele wyzwań. W małżeństwie też ich nie brakuje. I choć nie każda para decyduje się zalegalizować swój związek, dla wielu osób to bardzo ważny, życiowy krok. Grunt, żeby małżeństwo było szczęśliwe. Nie ma nic gorszego, niż tkwienie w relacji, która nie sprawia, że każdego dnia wstajemy z uśmiechem na twarzy. W małżeństwie szczęście, jak i wszystko inne dzielimy na dwoje. Żyjemy z drugą osobą, a właściwie musimy nauczyć się z nią żyć. W zgodzie, szczęściu i zrozumieniu. Co zrobić, by rzeczywiście cieszyć się z takiego związku?

Chcesz zmienić partnera? Lepiej zmień siebie

Zmiany są ważne, tym bardziej, jeśli mamy być przez nie lepszymi ludźmi. Mamy tendencję do zmieniania innych. Chcemy podporządkować sobie wszystko, a nie zawsze jest to możliwe. Zmiany zawsze powinniśmy zaczynać od siebie. Nikt nie zrobi tego za nas. Jeśli sami nie zaczniemy pracy u podstaw, w naszym związku nic się nie zmieni. A taka praca procentuje na przyszłość. Nie ma znaczenia, czy małżeństwo stanie się przez to lepsze, czy nie. Jednak siła zostaje w nas i to jest najważniejsze. Nie ma sensu czekać, aż zmieni się nasz partner. Zacznij działać, a zobaczysz co się stanie.

Nigdy nie pozwól na niegodne traktowanie

Żaden człowiek nie zasługuje na obelgi czy wyzwiska. Niegodne traktowanie to nie tylko bolesne słowa, ale także gesty. Zdajemy sobie sprawę, że każdy ma gorsze dni i może wybuchnąć. Ale partner w małżeństwie nie powinien traktować nas bez szacunku. Rzucanie talerzami czy histeryczny płacz to niezbyt dobra droga. Lepiej ochłonąć, odczekać parę minut i porozmawiać. Bez krzyków i obraźliwych słów. Takie zachowanie dotyczy oczywiście obydwoje partnerów. Wzajemny szacunek to podstawa udanego małżeństwa. Warto słuchać i starać się zrozumieć drugą stronę, ale nigdy nie można pozwalać na poniżanie i złe traktowanie.

Być sobą, będąc w związku

małżeństwoUdawanie kogoś, kim się nie jest, tylko dla utrzymania dobrej relacji to zły pomysł. Nawet będąc w małżeństwie, musimy pozostać sobą. To niezwykle ważne, bo tylko tak możemy budować trwałą i udaną relację. Kluczem do sukcesu jest określenie różnic między partnerami. Jesteśmy różni, mamy odmienne charaktery i spojrzenie na świat. To jest piękne, ponieważ świat składa się z różnorodnych osobowości. Te różnice należy zrozumieć. Nie krytykujmy więc partnera na każdym kroku. Pozwólmy, by miał swoje zdanie. On nie musi zgadzać się z nami w każdej kwestii i odwrotnie. Najważniejsze, by słuchać, rozmawiać i szanować drugą osobę. I być sobą, bo tak można być szczęśliwym, w małżeństwie czy też nie.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

5 lat temu

Wszyscy młodzi małżonkowie marzą o tym ,aby ich małżeństwo było udane i szczęśliwe.Trzeba rozmawiać z partnerem,być szczerym i wyrozumiałym.Małżeństwo oparte na kłamstwie nie przetrwa

Tess

5 lat temu

Dobrze, że o tym napisano. Młodym się wydaje, że to druga strona ma się starać. Starać mają się obie strony. Zawsze podkreślam, że trzeba szczerze i bez nerw rozmawiać. Mój małżonek nie był łatwym człowiekiem a przeżyłam z nim prawie czterdzieści lat. Nie na wszystko godziłam się ale czasami przeczekałam zły humor. Ale jak byłam chora albo mieliśmy kłopot to nie byłam z nim sama. Wspólnie wychowaliśmy dzieci i one też mają udane małżeństwa, więc warto było dać dobry przykład.

Mindi

5 lat temu

Małżeństwo wymaga wielkiego zaangażowania. Potrzeba dużo pracy, szczerości, wspólnych rozmów. To prawda, że wszyscy mają jakieś wady, trzeba o tym pamiętać i ze zrozumieniem podejść do słabości drugiej połówki. Co nie znaczy, że mamy na wszystko się zgadzać, jednak trzeba dążyć do porozumienia.

dulcynea

5 lat temu

Szczęśliwe i zgodne małżeństwo to , chyba, marzenie wszystkich nowożeńców. Ale samo z siebie takie nie będzie , bez względu jak bardzo będziemy się kochać na starcie.
Musimy nad tym wspólnym pożyciem pracować.
Musimy wiedzieć , że wady ma nie tylko nasz współmałżonek my też je posiadamy.
Powinniśmy , że sobą rozmawiać by mówić o swoich wymaganiach . Ale musimy też słuchać partnera -bo on też swoje posiada .

Zostaw komentarz