Seks

Jak menopauza wpływa na seksualność kobiety?

Jak menopauza wpływa na seksualność kobiety

Menopauza to dość trudny okres w życiu każdej kobiety. Przekwitanie wiąże się nie tylko ze zmianami w organizmie i psychice, ale również w życiu intymnym. Jak wygląda współżycie w okresie menopauzy? 

 

Menopauza, czyli okres przekwitania, to moment, w którym kobieta traci płodność. To spora zmiana w życiu przedstawicielek płci pięknej, która często wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Uderzenia gorąca, zmienność nastroju, zmęczenie i rozdrażnienie oraz znaczący spadek libido – to najczęstsze objawy klimakterium. Wszystko ze względu na znaczący spadek hormonów, w tym estrogenów, które odpowiadają między innymi za popęd seksualny. Czy problemy z seksem w okresie menopauzy są nieuniknione? Jak wygląda zależność – menopauza a popęd seksualny oraz jak urozmaicić współżycie w okresie menopauzy? Zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami.

Menopauza a seksualność kobiety – co należy wiedzieć?

Problemy z seksem w okresie menopauzy występują u wielu starszych kobiet. Z czego to wynika? Głównymi sprawcami tego stanu rzeczy są hormony, a raczej spadek ich poziomu. Wahania hormonalne wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie i niestabilność emocjonalną, ale również na czynniki typowo fizyczne. Menopauza a seksualność kobiety – w tej kwestii zachodzi sporo zmian. W okresie menopauzy estrogeny są wciąż wytwarzane jednak w niewielkich ilościach (w ok. 75% mniejszym stopniu niż przed przekwitaniem). To rzutuje nie tylko na libido, ale również na współżycie w okresie menopauzy, które często wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami. Bolesne stosunki po menopauzie wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Suchość pochwy wynikająca ze zmniejszenia ukrwienia tkanki okołopochwowej, zmienione pH pochwy zwiększające podatność na infekcje intymne, skrócenie kanału pochwy wywołujące dyskomfort podczas zbliżenia – wszystko to sprawia, że współżycie w okresie menopauzy traci na wyjątkowości i przyjemności.

Menopauza a seksualność kobiety – jak zwalczyć problemy z seksem w okresie menopauzy?

Menopauza a popęd seksualny – czy te dwie kwestie się wykluczają? Niekoniecznie! Panie w okresie przekwitania wciąż mają potrzebę bliskości, jednak libido może być nieco mniejsze – może to wynikać zarówno ze względu na spadek poziomu estrogenów, jak i obawy przed bolesnymi stosunkami po menopauzie. Menopauza a orgazm – jak osiągnąć szczyt zadowolenia i czerpać satysfakcję z życia intymnego po pięćdziesiątce?

 

  • doceń grę wstępną – menopauza a seksualność kobiety to kwestia dość problematyczna. Wiele kobiet w okresie przekwitania ma poczucie, że traci na swojej atrakcyjności, co skutkuje tym, że zamykają się na sferę seksualną. Aby dodać partnerce śmiałości w sypialni, postaw na długą grę wstępną, która nie tylko pozwoli się przełamać kobiecie, ale również odpowiednio ją rozpali, co szczególnie ważne w sytuacji, gdy u kobiety występuje suchość pochwy.
  • zadbaj o odpowiednie nawilżenie – bolesne stosunki po menopauzie wynikają z niedostatecznego nawilżenia pochwy. Co prawda kobieta nie ma wpływu na zachodzące zmiany hormonalne, ale może zapobiec problemu suchości pochwy. Współżycie w okresie menopauzy będzie przyjemniejsze, jeśli zainwestujecie w lubrykanty. Żele intymne na bazie wody korzystnie wpłyną na miejsca intymne kobiety, równocześnie będąc w pełni bezpiecznymi, hipoalergicznymi.
  • zainwestuj w gadżety – menopauza a orgazm – jeśli w wyniku przekwitania kobieta straciła umiejętność odczuwania pełnej rozkoszy ze zbliżenia, nie oznacza to, że wszystko stracone, a życie intymne przestanie istnieć. Poza lubrykantami warto również zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety erotyczne. Wibrator motylek umożliwiający stymulację wszystkich stref intymnych – zarówno łechtaczki, wejścia do pochwy, jak i okolic analnych, pomoże osiągnąć maksimum zadowolenia. Będąc w związku i chcąc poprawić jakość zbliżeń, warto zaopatrzyć się w wibrator dla par, który nie tylko pomoże kobiecie osiągnąć zadowolenie, ale również będzie świetnym urozmaiceniem stosunku, który z pewnością zadziała korzystnie również na partnera.

 

Menopauza a seksualność kobiety to dla niektórych pań kłopotliwy temat. Problemy z seksem w okresie menopauzy są częstym skutkiem przekwitania, podobnie jak bolesne stosunki po menopauzie. Warto jednak pamiętać o tym, że współżycie w okresie menopauzy nie musi wiązać się wyłącznie z dyskomfortem – przeciwnie! Odpowiednie techniki relaksacyjne, pieszczoty oraz dodatki w postaci lubrykantów i gadżetów erotycznych sprawią, że pary po pięćdziesiątce wejdą na wyższy wymiar doznań, na nowo poznając swoje ciała, odczucia i potrzeby.

Tekst powstał we współpracy z Area69.pl

Komentarze (4)

Zostaw komentarz