Miłość i związki

Jak matka wpływa na relacje syna z kobietami?

Jak matka wpływa na relacje syna z kobietami

Zdjęcie autorstwa William Fortunato z Pexels

Bardzo często kobiety skarżą się, że ciągle trafiają na nieodpowiednich mężczyzn. Jedni okazują się agresywni i skłonni do stosowania przemocy. Drudzy nieustannie skaczą z kwiatka na kwiatek. Trzeci mają nierealistyczne oczekiwania. Jak matka wpływa na relacje syna z kobietami?

Matka niedostępna emocjonalnie a mężczyzna złakniony czułości

Nie każda matka jest dostępna emocjonalnie. Czasem sama boryka się z depresją, chorobą psychiczną, uzależnieniem męża, zanadto pochłania ją praca zawodowa etc. W rezultacie nie ma czasu dla syna, nie okazuje mu miłości, czułości i zainteresowania. Jej syn w dorosłym życiu będzie poszukiwał partnerki, która zapewni mu to, czego nie otrzymał od matki. Paradoksalnie, może jednak wybierać na partnerki kobiety chłodne emocjonalnie, które same nie były dostatecznie kochane przez rodziców, przez co nie potrafią okazywać czułości i swojej ciepłej strony.  Niekiedy mężczyzna trafia nawet na ciepłą kobietę, która go kocha, ale oczekuje od niej niemożliwego. Chciałby, aby ta nieustannie go chwaliła, chciała spędzać z nim każdą wolną chwilę, cały czas go przytulała i zawsze była chętna na seks.  Nie rozumie, że za jego wygórowanymi oczekiwaniami stoi trudna relacja z matką niedostępną emocjonalnie. Mężczyzna, który bardzo łaknie miłości, może też wykazywać większą tendencję do skoków w bok. Boi się, że stała partnerka go porzuci, bo nie okazuje mu tyle miłości, ile potrzebuje, a więc zapewne go nie kocha, więc w międzyczasie szuka sobie innych partnerek.

Matka alkoholiczka sprawia, że jej syn będzie wybierał uzależnione partnerki

Jeśli mężczyzna został wychowany przez matkę alkoholiczkę, w dorosłym życiu będzie wybierał kobiety uzależnione. Niekoniecznie, ich problemem będzie nadmierne sięganie po alkohol. Mogą być hazardzistkami lub zakupoholiczkami. On po prostu nieświadomie pragnie odtworzyć dobrze znany scenariusz z dzieciństwa, ale tym razem doprowadzić do happy endu. Chce zatem skłonić partnerkę do zerwania z nałogiem, jednak to niemal nigdy się nie udaje.

Nadopiekuńcza matka i syn, dla którego żadna kobieta nie jest wystarczająco dobra

Nadopiekuńcza matka również nie jest dobra dla rozwoju mężczyzny. Jeśli wyręcza go we wszystkim, wysyła mu komunikat, że zasługuje na wszystko, co najlepsze. Pozbawia go też niezależności i umiejętności decydowania o sobie. Nadopiekuńcza matka postępuje w ten sposób, ponieważ chce zatrzymać syna na zawsze przy sobie. Wierzy, iż żadna kobieta nie okaże się wystarczająco dobra, by ją zastąpić, dlatego on nigdy się do niej nie wyprowadzi.  Taki facet może mieć problemy z budowaniem relacji z kobietami. We wszystkich może widzieć wady, które w praktyce sprowadzają się do tego, że partnerka nie tylko daje, ale też oczekuje wzajemności.

Matka bita przez męża a agresywny stosunek syna do kobiet

Jeśli syn widzi, że matka jest pomiatana przez ojca, może wykształcić w sobie nienawiść do kobiet. Niestety, mniej lub bardziej świadomie staje po stronie ojca. W dorosłym życiu może zachowywać się dokładnie tak jak on. Widział bowiem, że matka nie domaga się szacunku, zatem w domyśle na niego nie zasługuje. Z mężczyzn, którzy jako dzieci byli świadkami przemocy, często wyrastają kolejni kaci i mizogini.

Nieprzewidywalna matka a przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć

Niekiedy matka zachowuje się w sposób nieprzewidywalny. Jednego dnia kocha dziecko, przytula je, bawi się z nim, a drugiego odpędza się od niego jak od natrętnej muchy. Syn uczy się, że musi dobrze wyczuć jej nastrój, aby się w niego wpisać i zasłużyć na miłość. W dorosłym życiu także goni za ideałem, stara się zawsze wyjść naprzeciw oczekiwaniom partnerki, aby zasłużyć na jej uczucie.

Matka kastrująca ojca a homoseksualizm

Jeśli syn od dziecka widzi, że matka kastruje ojca. Ciągle na niego krzyczy, wyzywa go od nieudaczników, kobiecość zaczyna postrzegać jako zagrożenie i coś bardzo negatywnego. W związku z tym nieświadomie  zaczyna rozglądać się za mężczyznami. Ci jawią mu się jako dużo atrakcyjniejsi partnerzy.

Dodaj komentarz